4-20mA oluşturan devrede ki hatamı çözemedim!

Başlatan bordo40, 15 Ekim 2014, 23:17:20

bordo40

Arkadaşlar lm741 ve transistörlerle 0-5V 4-20mA dönüştürücü yaptım similasyonda güzel çalışıyor fakat bazı sıkıntılar var.

1) İlk ve ikinci fotoğrafta SW1 anahtarını açık iken (yani giriş ilk çalıştığında direk 0V iken) similasyonu çalıştırdığımda 4 ve 20 mA değerlerini alıyorum fakat SW1 anahtarını kapatıp similasyonu çalıştırdığımda ise (yani direk 5V ile çalıştırdığımda) üçüncü fotoğraftaki gibi saçma bir değer alıyorum.

2) Bu sorunda ise devreyi breadboard'a kurdum aynı similasyondaki değerlerle ve 7805 fazla akım çektiği için felaket ısındı. Akımını ölçtüm ilk akım 1.8A daha sonra düşüyor ama çok ısındığı için daha fazla süre enerji veremiyorum devreye. Bu sorunun da 1. sorundan kaynaklandığını düşünüyorum. Fakat çözüm üretemedim. 7805 Girişine direnç bağladım fakat Watt lık direnç değildi (şu anda da onu alma şansım yok) bağladığım dirençlere de el değmiyordu.. Devreyi kontrol ettim kısa devre yok ama neden bu kadar fazla akım çekiyor ? 
Yorumlarınıza ihtiyacım var... Şimdiden teşekkür ederim...

1- 4ma düzgün

2- 20ma düzgün

3- 20ma saçma bir değer similasyonu yani ilk enerjiyi verdiğimde girişte 5V varken

Erol YILMAZ

İsis bu konuda çok yanıltıcı olabilirse de siz 741 den uzak durun.
741 yerine lm358 i deneyin derim.

zipzip

7805 in çıkışını TIP41 baz-emetör üzerinden toprağa vermişsin. Akım sınırlama olmadığından, 7805 aşırı akım akıtıp ısınıyor ve kendini korumaya alıyor. Başta tüksek akım akıyor ısındıkça akım azalıyor.

bordo40

@Allegro hocam dediğiniz gibi lm358 ile değiştirdim. @zipzip hocam ısınma sorunu için de emitöre 100ohm veya 1k lık direnç attım ısınma olmuyor. Fakat devreden hiç akım akmıyor. Tasarımda nerde hata yaptım acaba ? Ne gibi değişiklikler yapabilirim ? Devreden neden hiç akım akmaz ki ?