dc motoru mühürleme yöntemi

Başlatan sayangku, 15 Ekim 2014, 23:56:20

sayangku

sa arkadaşlar hocamız  2kw dc motoru sadece start stop butonlari ile çalistircak devre cizin dedi mantik ise starta basinca kontaktor aktif hale gelicek motoru hareket ettircek stoplada durucak yani muhürleme sistemii olcak yalniz ufak bir ayrnti var boyle yapinca motor ileri gidicek ama birde geri gitmesini. istiyor yani motoru 2 yonlu kullanmak istiyor ileri ve geri starta basinca ileri gidicek stopla durdurcak bu sefer  baska starta basicak geri gidicek sonra yine stopa basip durdurcak   bunu sadece butonlarla ve kontaktorlerle yapabilirmiyiz yaparsak allah rizasi için çizerseniz cok minnettar olurum anlatarak hem ogrenmiş olucam hemde ödevi halletmiş olurum uygulama yaptircak çünkü yorumlarinizi bekliyorum degerli hocalarim

kayatech

Ödev olduğu için çizim vermeyeceğim sadece açıklama yapacağım...

2 tane kontaktör 2 normalde açık ve 1 normalde kapalı anahtar ile bu işi çözebilirsiniz.
Kontaktörlerin birer tane de yardımcı kontağı vardır.

Kontaktör'ü normalde açık buton ile çalışır vaziyete getirin. Basınca çalışacak bırakınca duracak.
Daha sonra bu butonun girişinden bir kablo alın ve yardımcı kontağın ortak ucuna bağlayın.
Yardımcı kontağın normalde açık kontağını da butonun çıkışına bağlayın.
Böylece kontaktör çektiğinde sürekli kendisi butona basmış gibi olacaktır.

Durdurmak için ise kontaktörün bobin uçlarından beslemeye direk gidene seri olarak normalde kapalı bir anahtar takın. Anahtara basınca kontaktörün enerjisi kesilecek ve bırakacaktır.

Aynı işlemi diğer yön içinde uygulayın. Diğer yön için kontaktör motora giden beslemeyi ters çevirir.

apsis

buna ne kadar uğraştın? hoca böyle bir ödev verdi sen buraya konu açtın çizin bende öğreneyim demişsin. gerçi buraya yazmakla zahmet etmişin google yazsan direk çıkar ya da megep modüllerinde bulabilirdin. keşke bunun zahmetine girsen
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

sayangku

konu çözüldü yorumlarınız için tesekkür ederim  bu arada emir kipi ile konuşmam yada zorlamam kimseyi çizin diye yalniş anlaşilma var sanirim ortada ben para istemedim kimseden bilgi rica ettim sadece zaman kısa oldugu için