A3932 BLDC MOTOR DRIVER

Başlatan XX_CİHAN_XX, 16 Ekim 2014, 13:22:02

XX_CİHAN_XX

A3932 BLDC Motor Sürücü devresini kurdum ancak BRAKE pininden motor freni yaptırabilmeme rağmen PWM uyguladığımda motor dönmüyor. Devreyi tekrar tekrar kontrol ettim.

Acaba Buradaki RC değeri ve Rdead değerini yanlış kullanmış olmak böyle bir soruna yol açabilir mi?
RC pininde 1V civarı bir değer görüyorum ama osilaskop bağladığımda bir sinyal gözükmüyor.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

learner

Yanlış anlamadıysam, motor dönerken fren yapıyorsunuz, motor duruyor ve tekrar kalkmasını istediğinizde kalkamıyor.  Eğer böyleyse motor milini biraz kendiniz çevirin dönmeye başlarsa sorun devrenizde değil motor içindeki hall sensörlede olma olasılığı çok yüksek.

XX_CİHAN_XX

Motor hiç dönmüyor. Fren yapabildiğimi motorun milini elimle çevirmeye kalktığımda anlıyorum. Freni kaldırdığımda mil serbest kalıyor ancak bu konumda pwm vermeme rağmen hiç dönmüyor.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

learner

Peki motordan vınlama sesi geliyor mu? Eğer varsa hall sensör girişlerini değişik kombinasyonlarda taksanız. Sıralama hatası olabilir.

sadogan

Pwm frekansın nedir.
Yanlış hatırlamıyor işem 20 khz verdiğimde bendede çalışmamış idi 4 khz civarında çalıştı diye hatırlıyorum.

XX_CİHAN_XX

Hocam ses veya hiç bir hareket yok. Çeşitli Pwm frekansları denedim (100hz, 1khz, 10khz)
@sadogan hocam Rt,Ct ve Rdead değerlerinde bir yanlışlık olabilir mi
56K, 470pF ve 56K olarak taktım bu değerleri. Başka değerler de denesem de sonuç değişmedi.

ipek

bende motoru hurdadan aldığım için (Hall Sensor'süz ) dönmeyince U,W,Y sargılarını çıkarıp lambalar bağlamıştım baktım PWM'i verince ışıldıyorlar,bir kaç kombinasyonda doğru uçları bulmuştum.

sadogan

56k ve 1nf olarak kullanmışım

XX_CİHAN_XX

Anladım hocam yarın kondansatörü 1nf takarak tekrar bir denerim.

XX_CİHAN_XX

Sonuç değişmedi: Fault çıkışı 1 konumda.
Alıntı YapFAULT — Open-drain output to indicate fault condition; FAULT
= 1 (external pull-up) for any of the following:
1 – invalid HALL input code,
2 – undervoltage condition detected at VREG.
3 – thermal shutdown, or
4 – motor lead (SA/SB/SC) shorted to ground.

Bunun da sebebi motor dönmediği için HALL lardan sinyal gelmiyor.
Motoru elimle çevirdiğimde HALL sensör girişlerine sinyal gittiğini görüyorum.
Vreg ve Lcap çıkışlarında olması gereken 13V ve 5V değerlerini de alıyorum.
Hall sensörümün sıralaması doğru çünkü başka bir sürücü ile aynı sıralamada çalıştırdım.
Sürücü veya mosfetlerde ısınma yok devre 100mA çekiyor ve motorda hiç bir hareketlenme yok.
Ref girişimden 3V veriyorum Rsense direncim 0.1ohm.

Ben nerde yanlış yapıyorum anlamadım :S