Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Anolog deger ve Uyku

Başlatan x-nomek, 16 Ekim 2014, 21:34:15

x-nomek

Elimdeki  10 k potansla analog değer okuyacağım lakin anolog deger sabitken pic uyuması lazım analog deger degiştiginde pic uyanıp degeri okuyup tekrar uyaması gerekir nasıl yapabilirm ?

RaMu

Güzel soru,
gelecek cevapları merak ediyorum,
benim aklıma ekstra donanım eklemeden yapılacak
bir çözüm gelmiyor şuanda,
bu eklenecek donanım belki picden daha fazla güç harcar
öyleyse manasız olur.

Pic ara ara uyanıp ölçüp baksa olmaz mı?
Pot ortalama vaktinin yüzde kaçını sabit geçirecek?
Analog değerde yüzde kaç fark olursa pic uyanmalı?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Salih

@Ramu ya katılıyorum. Dijital girişlerde bu özellik varda, analog girişlerde yok biliyorum.

Tagli

Öncelikle, hangi işlemciden bahsediyoruz?

Analog dönüşüm başlatıldıktan sonra PIC uykuya alınabilir. Dönüşüm bittiğinde oluşacak kesme PIC'i tekrar uyandıracaktır. Böylece analog dönüşüm için geçen sürede uykuda kalmak mümkün.

RaMu'nun dediği gibi, ara ara uyanıp bakmak da mümkün. PIC uyurken normalde dahili timer'lar çalışmaz, ama harici bir clock sinyali veya timer1'e saat osilatörü bağlanarak uykudayken de timer çalıştırmak mümkün. Ayrıca, uykudan WDT ile de uyanmak mümkün ve bunun için ek donanıma da gerek yok.
Gökçe Tağlıoğlu

RaMu

Aslında hem encoder hem potansiyometre olan bir eleman varsa iş çok kolay,
harici kesmeye encoder çıkışını ver,
pot dönünce zaten kesme üretmiş olur,
harici kesme gelirse adc oku değeri kaydet,
ama böyle bir eleman var mı?

Eğer özel bir devre içinse böyle eleman olmasada 1 tane yapılabilir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

x-nomek

Pic18f45k20 kullanıyorum ara ara uyanıp çalişmasi olmaz işime gelmez
butonlarda kolay rb0 kesmesini kullanarak basınca butona çalişiyor bırakınca uyuyor
ama lakin analogda nasıl yapılır sabahdan beri düşünüyorum analog sabit bir değerde kalınca uyusun herhangi bir değişimde çalışsın değeri okusun kaydetsin
ama nasıl yapılabilir wdt harici osilatör bunlardan hariç acaba nasıl olur :/

mufitsozen

Alıntı yapılan: x-nomek - 16 Ekim 2014, 22:22:56
Pic18f45k20 kullanıyorum ara ara uyanıp çalişmasi olmaz işime gelmez
butonlarda kolay rb0 kesmesini kullanarak basınca butona çalişiyor bırakınca uyuyor
ama lakin analogda nasıl yapılır sabahdan beri düşünüyorum analog sabit bir değerde kalınca uyusun herhangi bir değişimde çalışsın değeri okusun kaydetsin
ama nasıl yapılabilir wdt harici osilatör bunlardan hariç acaba nasıl olur :/

sample-and-hold chipleri var onunla okuma yapmadan once analog degeri sakla ve ADC ile oku bir kucuk komparatpr devresi (OPAMPlarla yapilabilir) gelen analog degeri comparatorda sample-and-hold'daki deger ile karsilastir degisince MCU uyandir.

dermisim mesela :)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

x-nomek

Alıntı yapılan: mufitsozen - 16 Ekim 2014, 22:27:11
sample-and-hold chipleri var onunla okuma yapmadan once analog degeri sakla ve ADC ile oku bir kucuk komparatpr devresi (OPAMPlarla yapilabilir) gelen analog degeri comparatorda sample-and-hold'daki deger ile karsilastir degisince MCU uyandir.

dermisim mesela :)
:D :D :D

ramu hocam devre çok özel bir devre değil merak işte nasıl yapılabilir nasıl becerilebilir düşünüyorum

mufitsozen

Alıntı yapılan: x-nomek - 16 Ekim 2014, 22:31:18
:D :D :D

ramu hocam devre çok özel bir devre değil merak işte nasıl yapılabilir nasıl becerilebilir düşünüyorum

ornek sample-and-hold devresi:

buda hysteresis'li comparator devresi:

ilk devrenin sample ucuna MCUdan strobe yolla sonra degeri oku, MCU uyut comparator cikisi degisinde Interupt ile uyan yeni degeri strobe et oku MCU uyut .......
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

RaMu

Bu mantığa ters zaten,
eğer analog okumuyorsa değerin değiştiğini göremez,
göremezse uyanamaz,
uyanamazsa okuyamaz,
yine başa, okumuyorsa değiştiğini göremez...
Yani herhalükarda analog un değişip değişmediğini kontrol edecek bir mekanizma lazım.

O zaman bir soru,
opampla pot dan ADC ye giden sinyalin türevini alsan ne olur?

VOX (Voice-operated switch) nasıl çalışır.

Özel derken sadece bir iki tane yapılacak, sürümü olmayan bir devre ise demek istedim.

sadogan

Uyutarak harici eleman kullanmadan mümkün deyil.
Ama uyutmak yerine dahili 32khz ile çalıştırabilirsin. 32k dahili osc ile mikro amper ler mertebesine düşüyor akım.
Analog değişimi yakalayınca normal işletme frekansına dönersin. Diye düşünüyorum.

parda

Analog bilginin sabit bir eşik değeri üzerine çıkınca uyanıp okuma yapmak işinizi görüyor ise ve kullandığınız işlemcide analog karşılaştırıcı var ise (ben bilmiyorum)

Analog bilgi, hem adc ye hemde karşılaştırıcıya girip karşılaştırıcının ikinci ucunada eşik referansınızı girip karşılaştırıcının işlemciyi uyandırması sağlanabilir.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

volkii

Ben yazacaktım ama parda benzer şekilde yazmış zaten. komparatörün bir girişi okunacak değer, diğer girişi senin istediğin eşik değeri. istediğin eşik değerini de PWM ile üretim low pass'tan geçirip komporatöre gireceksin mesela.