Karnough map öğrenmek istiyorum

Başlatan s3rh4tgunes, 20 Ekim 2014, 20:07:42

s3rh4tgunes

Merhaba okulda karnaugh map dersleri aldık fakat konuyu bir türlü anlayamadım mesela aşşağıda bir örnek var nasıl yapılıcağı hakkında bilgisi olan var mı acaba

vitruvius

Neresini anlamadın? Doğruluk tablosundan Karnaugh diagramına mı geçemiyorsun? Yoksa komşuluk olaylarını mı anlamadın?

s3rh4tgunes

Burdaki değerleri tabloya aktaramadım ben sadeleştirerek mi aktarıcaz tabloya anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

Melih1802

Kapılar ile bir devre tasarlayacağın zaman karnaugh haritası kullanmazsan gereğinden fazla kapı kullanabilirsin.

Karnaugh haritaları bir mantık kapısı tasarlayıcıdır. Tam olarak neresini anlayamadın yaz cevaplayalım.

vitruvius

Şimdi öncelikle karnaugh haritasındaki elemanların dizilimini bilmen gerekir. Sonra konuya iki şekilde yaklaşabilirsin. Ya doğruluk tablosunu çıkarırsın ve karnaugh diagramındaki eleman numaralarına göre geçiş yaparsın (1. Yol), yada verilen fonksiyondaki elemanların değerlerini karnaugh diagramında direkt olarak bulup işaretlersin (2. Yol)

Şunu unutma 4 elemanlı bir fonksyion için; A değil D değil (yani senin fonksyionundaki ilk eleman) demek, bu parçanın a'nın ve d'nin değiline bağlı olduğu, diğer elemanlara (B ve C) bağlı olmadığı demektir. Yani B ve C 1 de olur 0 da, ama A ve D her zaman 0 (değil durumu) olmalı.

Aşağıda senin sorunun çözümünün bir kısmını gösterdim. Bundan sonra komşuluk ilişkilerine bakıp sadeleştirebilirsin. Bir kere kontrol ettim ama gözümden kaçan bir hatam olduysa affola.

Koaly gelsin.

s3rh4tgunes

Evet çok teşekkür ederim elinize sağlık birde en iyi şekilde nasıl bi gruplama yapabiliriz çıktı için

vitruvius

2'nin kuvveti şeklinde gruplandırma yapman lazım. Her zaman mümkün olan en fazla elemanı kapsayacak şekilde gruplandırma yapman lazım.

Atıyorum 5 eleman çıktı karnaugh diyagramında ve hepsi birbirine komşu. 2'nin kuvveti olacak dedik, 8 olmayacağına göre 4'lü bir grup yapmalısın. Komşu 4 elemanı grupladın, 1 eleman açıkta kaldı. O elemanı tek başına gruplamayacaksın. Yine 2'li veya 4'lü gruplayacaksın artık şekle göre. Önceden grupladığın elemanları tekrar içerebilir yeni çizdiğin grup sıkıntı yok.

Köşe ve kenar kurallarını bildiğini varsayıyorum.

s3rh4tgunes

Çok teşekkür ederim yardımınız için anladım şu an sağolun