ır alıcı verici arası mesafe

Başlatan Emre MERMİ, 28 Ekim 2014, 02:20:39

Emre MERMİ

merhaba arkadaşlar,

IR alıcı verici devresi yapıyorum ama ne yaptıysam alıcı verici arasındaki mesafeyi 1 metreden daha fazlaya çıkaramadım. 5-10 metre arası bir mesafede iletim sağlamam gerekiyor. forumu araştırdım biraz, frekansında ufak oynamalar yapma örneğin 38 khz yerine 39 khz yapma gibi veya birkaç led seri bağlama gibi yöntemleri denedim ama hiç biri sonuç vermedi. Devreyi 16f628a ile kuruyorum. sadece ledler birbirini görüyorsa ona göre bir işlem yapıyorum görmüyorsa başka bir işlem yapıyorum yani veri alışverişi de yapmıyorum ama yinede 1 mt yi aşamadım. alıcı vericiyi değiştirerek de bir şeyler yapabilirim. bu sorun hakkında önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim

HexfeT

Tecrübeden değil fikir olsun diye yazıyorum. Alıcı kısımda hazır çıkış veren modül mü kullandınız, yoksa fotodiyot, opamp vs. kendiniz mi yaptınız? Kendiniz yaptıysanız yeterince hassasiyet sağlamıyor olabilir. Verici kısımda led ya da ledleri sürdüğünüz akım yeterli mi? Alıcı önünde kızılötesi bandı dışındaki dalgaboylarını zayıflatan bir filtre kullanarak hassasiyeti arttırmak mümkün sanırım. Bir de verici ledlerin dalgaboyu konusunda değişik standartlar olup kullandıklarınızın alıcınınki  ile tam örtüşmüyor olması gibi bir ihtimal olabilir mi? Programda gözden kaçan ufak bir hesap hatası olup 38khz den farklı bir çıkış yapıyor olabilir mi?

trinity

Foto transistor, foto diyot ortamdaki diğer ışık kaynaklarından da etkilendikleri için önlerine iyi bir odaklama ve ir filtre istiyorlar, bunlarla uğraşmak yerine hazır bir ir alıcı modulü almak daha mantıklı.
PWM ayarınız tam 38khz olmalı hazır ir modüller frekans konusunda çpk seçiciler. Seri iletişimle veri göndermeniz gerekir, sürekli aynı sinyali alan bazı ir modüller kapamaya geçiyor.
Ledlerin ön direnç değeri çok yüksek olmamalı, seffaf ir ledlerin gönderme mesafesi daha uzundur.

Kabil ATICI

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2010/12/hava-ortamnda-kzlalt-iletisim.html
bu proje ile 2 metre rahatlıkla haberleştim. (işlemci sadece girişine gelen darbeyi 38KHz'e modüle etmek için)
Sadece deneme olduğu için fazla üzerinde durmadım.

Kızıl altı ledlerin ışık dağılımını (saçılımını) göremediğin için ne yoğunlukta ışık geldiğini bilemiyorsun. Bunun için gece görüş özelliği olan kameraları kullanabilirsin.

Optik sistemlere yönelmen ve daha yüksek IR ışık yoğunluğunu sağlaman gerekir.
ambar7

RaMu

Bende TK19 ve verici led ile 2-3 metre rahatlıkla haberleşmiştim,
şu kaynaklara bakmadıysan incelemeni tavsiye ederim.
https://www.picproje.org/index.php/topic,53350.msg405465.html#msg405465

Sen TK19 gibi alıcı bir entegre kullandın mı
yoksa ir alıcı led mi kullanıyorsun

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Emre MERMİ

Verdiğiniz birbirinden değerli yanıtlar için çok teşekkür ediyorum.

@hexfet hocam alıcı kısmında tk19 gibi bir mıdül kullanıyorum ama tk19 değil. Vericiyi transistörle sürüyorum bc547. base e 1 k dan başlayarak en son 100 ohm a kadar tüm dirençleri denedim ama  gözle görülür bir değişiklik olmadı. Verici led i 5 volt ile besledim yanında hep 100 ohm direnç kullandım dirençten kollektöre girdim. Acaba maksimum ne kadarlık mesafeye ulaşırım diye tüm malzemelerin sınırlarını Zorladım. Alıcının içinde galiba preamfi ve filtre varmış ama bende yapcak olsam nasıl birşey yaparım? Zaten çıkış olarak lojik çıkış veren bir malzeme. Programda bir hata göremedim ama onu da birazdan burada paylaşırım. Ayrıca programı simüle edip çıkan frekansı ölçtüğümde de 38 khz görüyorum.

@trinity hocam hazır modüller kullanıyorum gece ışıkları kapatıp denememe rağmen 10 cm lik bir değişme oldu. Seri iletişimle veri göndermeyi denemedim açıkcası sadece lojik mantıkla çalıştım onu da deneyip buraya yazarım.

@ambar7  hocam gönderdiğiniz linkteki anlatımda tp122 diye bir transistör kullanmış ledleri sürmek için bunun yerine bc237 veya bc547 gibi transistörler kullansam olur mu ? herhalde bir sorun çıkmaz ? birde hocam daha yüksek ışık yoğunluğu veren bildiğiniz bir modül var mı ?

@ramu hocam kaynaklara baktım farklı olan noktaları denememe rağmen yine sorun aynı. Tk19 cinsi birşey kullandım ve verici ledlerim de böyle siyah değil şeffaf.

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2014, 10:38:18

kullandığım alıcı modülün datasheet'i ;

http://www.vishay.com/docs/82459/tsop48.pdf

bu modülün pinleri  1 = OUT, 2 = GND, 3 = VS  olanlarından bir tanesini kullanıyorum.

RaMu

Evet tk19 benzeri hazır alıcı modül,
bence en iyisi böyle bir modül kullanmak.

Kodu görürsek anlaşılır ama şöyle bir durum var,
bu modüllere 38KHz yi belli bir sürenin üzerinde gönderirsen
(değeri tam hatırlamıyorum misal 100ms boyunca)
alıcı modül kitlenir sapıtır.

Ayrıca veriyi gönderirken alıcının sağlıklı çalışabilmesi için bir protokol kullanmak zorundasın,
misal 38KHz ortamda varsa lojik 1 yoksa lojik 0 olsun gibi şeyler dememelisin,
bahsedilen kaynaklardaki gibi, sony vs. protokolleri var bunları kullanabilirsin,
yine protokolleri tam hatırlamıyorum ama şöyle birşey,
misal bir başlangıç ve bitiş durumu olur,
10ms 38KHz var, 25ms 38KHz yok, 10 ms 38KHz var diyelim başlangıç durumu olsun,
veriler> 30ms 38KHz var, 20ms 38KHz yok lojik 1 olsun,
         > 10ms 38KHz var, 40ms 38KHz yok lojik 0 olsun,
gibi protokolün kuralları olur.
Değerler tamamen atmasyon ama sistem buna benzer şekildedir,
zaten kaynaklardaki protokollere baktıysan prensib bu ve benzeri.
Ayrıca mesajlarda belirtilen herşey çalışmaya etken.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

diot

Hazır modüller ile uzun mesafe alacağınızı sanmıyorum. alıcı modülü kendiniz yapın derim, is sadece modüllede bitmiyor gün ışığını filitrelemeniz gerek , filitreden sadece IR geçmeli. verici ledi alıcının üstüne odaklamanız da gerekebilir. Ben yaklaşık 20 sene önce 10-12 metre için 1 adet yapmıştım. Alıcı foto transistor 14lük bir elektrik borusunun içine koymuştum. önünede pozlanmadan banyo edilmiş DIA pozitif film koyarak kapatmıştım. Verici kısmındada IR led' i gene 14 lük bir elektrik borusuna yerleştirip önüne mercek yapıştırarak odaklamıştım. Alıcı devresini neyle yaptığımı şu an hatırlamıyorum ama lm324 veya lf 324 olabilir. Devre çıkında ne567 vardı.

Emre MERMİ

#include <16F628A.h>

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES INTRC                    //Internal RC Osc
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O
#FUSES NOMCLR

#use delay(int=4000000)

void main() {
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_1,25,1);      //26.0 us overflow, 26.0 us interrupt

setup_ccp1(CCP_PWM);
   set_pwm1_duty((int16)50);
   setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
    setup_oscillator(osc_4mhz);

while(TRUE){
      //TODO: User Code
   }

}

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2014, 11:03:51

#include <16F628A.h>

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES INTRC                    //Internal RC Osc
#FUSES NOMCLR                   //Master Clear pin used for I/O
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O

#use delay(int=4000000)

void main() {
setup_oscillator(osc_4mhz);
   while(TRUE){
if(input(pin_b3)){
output_toggle(pin_a1);
delay_ms(1000);
   }
   }
}

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2014, 11:07:42

@ ramu hocam dediğiniz gibi bir protokol kullanarak deneyeyim akşama neler değişti yazarım.

@diot hocam valla ne diyeceğimi bilemedim 20 sene önce yaptığınız devreyi yapamıyorum hemde o kadar senenin üzerine kat kat daha kaliteli malzemelerin çıkmasına rağmen :)

RaMu

Olmaz.

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2014, 11:10:21

Tamam, protokol kullanacam diye eklemişsin.
Birde int osc mi kullanıyorsun.

ferit06

Verici kısım sabit 38 Khz sinyal üretiyor galiba. Bu şekilde hazır alıcı modülleri çalıştıramazsınız. Data sheetlere bakın. Sürekli sinyalde çıkış vermezler.

Emre MERMİ

@ ramu hocam evet en azından şimdilik, boarda kurarken uğraşmayayım hata yapma riskimi azaltayım diye intrc kullandım. dediğiniz gibi bir haberleşme yapıp kontrol edeyim veya belirli süre aralıklarında veri göndererek deneyeyim bunları denerken osilatör kullanırım zaten.

@ferit06 hocam dediğiniz gibi sabit sinyal yolladım onu da değiştirip deneyeceğim.

yldzelektronik

Bu işi pt serisi bir çip ile yapmak ne kadar uygun olur?

Sürekli sinyal yine olacaktır sanırım?Doğru mu?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Emre MERMİ

arkadaşlar yanlız bir sorun daha olacak. ben alıcı ve verici birbirini görmüyorsa işlem yapacam mesela bunun için kafamda bir algoritma oluşturamadım veya 10ms high 10 ms low olacak diyoruz sürekli çıkış almamak için peki bunar nasıl senkronize olacak ? bu konudaki fikirleriniz nedir ?

CLR

@lethaldream
doom metal dinliyorsun galiba, grub ismi nick'in olmuş

Soruna gelince en dantik tv kumandaları bile 10metre haberleşiyor, bir tanesini aç ve scop veya logic analyzer ile log yap, incele veya hiç uğraşma onun kodunu çöz, rahat 8-10metre haberleşebilirsin.
Dünyada belli başlı haberleşme protokolleri var, en popülerleri 4-5 tane zaten, IR comunication protocols diye arattır hepsini bulursun, senin kumandada bunlardan birine mutlaka uyar,
Uymasada basit logic analyzer ile log yaptıktan sonra nerede düşüyor nerede sinyal  yükseliyor bileceğinden external interrupt ile hepsini yakalayıp bit sürelerinden kumandanın kodunu çözebilirsin.

Öğrenmenin ilk kuralı yapılandan kopya almaktır. Elinde yoksa sıfır 5TL'ye  kumanda satıyorlar alıp inceleyebilirsin. Yok ben kendim protokol yazcağım diyorsanda bu işin minimum gereksinimi bahsi geçen protokollerde gizli, senkron ve data doğruluğu gibi vs.

Knowledge and Experience are Power