16f8777 ile modüler set yapmak istiyorum yardım.

Başlatan hrnclk, 29 Ekim 2014, 14:11:51

hrnclk

Kardeşlerim 877 ile modüler set yapmak istiyorum. İşe öncelikle ana modülü yaparak başlıyacam. Bu devreyi çizdim ama bi eksiği varmı? Farklı fikirlere ihtiyacım var.

MrDarK

Deney kiti yapmak istiyorsunuz sanırım. Öğrenciyseniz veya bunu öğrencilere hitap ediyorsanız yerinizde olsam özel ürünlere ait slotlar da koyardım. Deney kartına atlama ile bağlanmayan direk takılabilecek şeyler. Örneğin bir 2x16 LCD dişi yuvası ,bir 7-Segment dişi yuvası ve Motor sürücü için L293 gibi bir entegre.

Tabi bunları planlarken motor uclarına PWM pinleri denk gelecek şekilde dişi soketlerle kit üzerinde bırakmanız işinizi kolaylaştırır. Ben yerinizde olsam böyle yapardım. Yine olmazsa olmazlardan bir tanesi Max entegresi koyarsanız devreyi bilgisayara bağlarken çok rahat edersiniz. Debug olarakta kullanabilirsiniz sonucta :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

hrnclk

O soketleri diğer çıkışlara paralel olarak mı almalıyım? debug işlemin ne oldugunu açabilir misiniz?

MrDarK

Aynen diğer çıkışlara paralel o donanımlara uygun şekilde bağlayacaksınız.

Debug ; Hata ayıklama bulma anlamına gelir. Donanımsal debug işlemi makbuldür fakat Microchip ile bu işlem yapılmak istenildiğinde ICD , pickit gibi programlayıcılar gerekir ve maaliyetlidir. O yüzden kullanıcılar programın hangi aşamasına kadar geldiğini led , lcd , veya seri port gibi çevre birimlerinden anlayacakları şekilde sistemlerini kurgularlar.

Kısaca debug hata bulma ve tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK