gecikmeli 12V

Başlatan pax, 10 Kasım 2014, 18:34:10

pax

12V 3A ile çalışan bir selenoide vereceğimiz 12V'u birden değilde 0V-12V doğru artan bir şekilde ,12V'a yaklaşık 1-1.5 sn de ulaşacak, vermek  istiyorum. bunu nasıl yapabilirim.
ilk aklıma gelen mcu + pwm+motor sürücü  oldu.başka ne şekilde yapabilirim

Salih

Makul olan pwm ile sürmek.

Evren KILIÇ

Lm 317 soft start  uygulaması var bazi datashettlerde  uygulama devre semasi mevcut.

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

Salih

Alıntı yapılan: evrenk - 10 Kasım 2014, 21:15:56
Lm 317 soft start  uygulaması var bazi datashettlerde  uygulama devre semasi mevcut

arkadaş 3 amper diyor.

Sozuak

LM 317 nin akım kapasitesi 3 amper vermez soğutucu gerektirir.

Eğer soft start yeterli ise seri bağlı 47-100 ohmluk bir dirençle selenoide yol verip basit bir zaman rölesi devresi ile 1 sn sonra direnci kısadevre ederseniz amaca ulaşırsınız.

Bunun dışında basit maliyetli bir diğer çözüm 5 amperlik bir transistörün beyzine
kollektörden  bir direnç, beyz şase arasına uygun kapasiteli bir elko ile zamanlama devresi yapıp emiter-şase arasına selenoidi bağlarsanız yavaşça yükselen gerilimi elde edersiniz. Tabi yarıiletken kullandığınızda selenoide ters paralel bir diyot bağlamayı unutmayın.

polleme

LM317 değil de 5A versiyonu olan LM338 olabilir.

z

SMPS ciplerinin zaten soft start ozelligi var. Islemciye falan gerek yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kudretuzuner

Merhaba,
Ben LM338 'i 12v,selenoidlerde uzun süre kullanmaktayım.Yalnız yüksek amper yüksek voltajlı bir ters diyot kullanılması gerekiyor.
Amatör

polleme

SMPS çiplerinde soft start denemedim ama oluyorsa LT1074 de tercih edilebilir.

ercan_t

merhaba

teorik  şunu düşündüm ne kadar doğru bilmiyorum belki işine yarar.

RC charging olayı var direnc ve kondasatör ile yapılıyor.

uzun sürede(istediğin süre yapılabilir)şarj olan kondansatör  doruk noktasına geldiğinde bir transistörü sürebilir daha sonra bu transistörde gerekli SMPS enable pinini aktif hale getirir bu işine yarar belki

kolay gelsin

ferdem

Hedef "softstart" gecikme koymak değil, LC lowpass filtre ile 12V un yavaş yavaş yükselmesini sağlamak mümkün ama süre ve çıkış eğrisi L, C ve yüke değerine bağlı değişir. Bu değerlere göre tehlikeli bir "overshoot" yapmadan yumuşak geçiş veren devre kurulabilir diye düşünüyorum.

pax

Lm 317 soft start  uygulaması var bazi datashettlerde  uygulama devre semasi mevcut

Alıntı yapılan: z - 10 Kasım 2014, 22:20:58
SMPS ciplerinin zaten soft start ozelligi var. Islemciye falan gerek yok.

Alıntı yapılan: polleme - 10 Kasım 2014, 21:36:10
LM317 değil de 5A versiyonu olan LM338 olabilir.

SMPS veya LM338 gibi devrelerde giriş gerilimi 12V tan yüksek olması gerekmiyor mu? benim elimde zaten 12V var . 12V tu SMPS veya lm338 uygulasam daha düşük gerilim değerleri elde etmez miyim yanlış mı düşünüyorum?

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 10 Kasım 2014, 22:35:02
Merhaba,
Ben LM338 'i 12v,selenoidlerde uzun süre kullanmaktayım.Yalnız yüksek amper yüksek voltajlı bir ters diyot kullanılması gerekiyor.

bununla ilgili bir şema paylaşabilir misiniz.?

camby

Bu selenoid bildiğimiz röle değil mi ?

kudretuzuner

Merhaba,
Benim kullandığım selenoidler hava akışını kontrol ediyor.(elektrikli vana diyelim).
http://www.sms-tork.com.tr/66375/983/bobin_solenoid_selenoit_valf_bobini/hnd_V7N.aspx
Amatör

pax

Lm 317 soft start  uygulaması var bazi datashettlerde  uygulama devre semasi mevcut.

peki burada zamanı nasıl ayarlayabilirim