Osmanlının İlk Termik Santrali, SİLAHDARAĞA TERMİK SANTRALİ GEZİM den kareler...

Başlatan elekTRofizikci, 14 Kasım 2014, 19:39:01

elekTRofizikci

Dün mini maker fuarı için gittiğim haliç kongre merkezinin yanında bu toprakların ilk termik santralinin olduğunu biliyordum. Başka zaman bir planım vardı ama gelmişken bir ön bilgi alayım dedim. Girdim, çıkamadım... büyülendim resmen.. Nerden nereye gelmişiz...
Bir dönem İstanbulu tek başına besleyen (1914-1952) ve ben doğduğumda (1983) de ömrünü tamamlayan SİLAHDARAĞA TERMİK SANTRALİ, bugün özel bir üniversitenin kampüsü olmuş, (kiraya verilmiş 20 yıllığına) ve 2007 yılından itibaren gerçekten de güzel bir endüstri müzesi haline gelmiş. İstanbuldaysanız veya yolunuz düşerse bir nostalji yapın derim ben...
Kömür kokusunu onca yıla rağmen halen hissedebileceksiniz...

Resimler face sayfamda, hava bozuk olduğu ve iç aydınlatma zayıf olduğundan biraz karanlık fotolar. Nostaljiye nostalji katmış ama bu karanlık... :) Video için sayfamı veya youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz... İyi seyirler...

http://youtu.be/cAP-cwsy3w8
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com