Adc hakkında bilgi eksikliği

Başlatan oguztkn, 19 Kasım 2014, 22:06:13

oguztkn

Arkadaşlar öncelikle selamlar,
Kafamda şöyle bir proje var kendime simulatör oyunları için stand mı diyelim koltuğumu diyelim hareketli bişey yapmak istiyorum.Şimdilik fligh simulatör oyunu için istiyorum(öne ve sağa sola yatacak max 30 derece filan).Motor olarak iki adet silecek motoru düşündüm(x ve y için).Şöyle birşeyler ürettim kafamdan joystickten x ve y bilgisini okuyacağım sonra motorun miline de potansiyometre bağlayıp motorun konumunu burdan takip edeceğim.mekanik aksamda halledebilirim diye düşündüm.Kafamı kurcalayan konu ise ben şimdi konsoldan x ve y yi alacağım ama aynı andada motorun konumunuda bu konsoldan gelen x ve y ye uydurmalıyımki senkron çalışsın.Böyle bir şey olabilirmi acaba henüz bir şema oluşturmadım bilgi toplamaktayım.Bu arada motoru da nasıl sürmeliyim pwm ile mi yoksa direkmi ?

Hertürlü fikirler için şimdiden teşekkürler....  İyi Çalışmalar....

runcode

Merhabalar;
İyi fikir hocam ama bu proje baya bi zamanını alır joystickten x,y bilgilerini adc olarak alman gerekir(bu bölüm basit)
sonra motorları pwm sürersen daha bir gerçekçi olur motor konumlarını encoder kullanarak ögrenebirsin
bence sistemi kur iş karta kalsın code kısmı bir şekilde yapmış oldugun donanıma göre ayarlanır.
KOLAY GELSİN :)