Benim için büyük Analog Elektronikçi için Küçük Problem

Başlatan Eren Eraslan, 20 Kasım 2014, 09:13:43

Eren Eraslan

Merhabalar

Bir sorunum var iki gündür çözemedim çareyi forumda arıyorum. Amacım PIC ten PWM sinyali oluşturarak yükseltip , sesi ayarlayıp hoperlöre vermek. LM386 Entegresini kullandım sanırım bu iş için ideal. Gain bacalarına 10uf kapasitör bağlıyarak kazancı ayarlayor direk çıkışa veriyor. Şemayı datasheet ten oluşturdum. Sorunum ise şu. Opamp ın girişine (PWM) Sinyal Jeneratöründen Dalga verdiğimde POT ile pekala çıkış genliğini değiştirebiliyorum. Fakat PIC ten kare dalga verdiğimde POT u sonuna kadar çevirsemde ses var fakat çıkışında genlik değişikliği olmuyor . Sonuna çevirince Ses gelmiyor.

Hiçbir zaman amfilerde iyi olamadım burdada çuvalladım , nereyi kaçırıyorum ? Teşekkürler

edit : Datasheet te giriş sinyalini opamp ın + bacağına vermemi söylüyor fakat yaptığımda çalışmadı bende - bacağından sinyali verdim + bacağını toprağa bağladım. bu da böyle bir anım...
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

ibocakir

PIC kodlarını paylaşır mısın? Hangi frekansta PWM üretmek istiyorsun?

Mefe

Merhaba,
Sinyal jeneratöründen PWM verirken, sinyal negatif değerlere iniyor muydu? Devrenize göre Op-Amp karşılaştırıcı olarak kullanmışsınız. Sorun bu noktada olabilir. PIC ile negatif değere hiçbir zaman inilemediği için çıkış sabit bir değerde kalıyor gibi. Devreyi referansa göre aldım demişsiniz. LM358'in datasheet'ine baktım ama benzer bir devre göremedim. Referans aldığınız çizimin resim No'sunu ve sayfa numarasını söylerseniz daha faydalı olabiliriz.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

polleme

Öncelikle PIC'ten PWM sinyali alabildiğinizden emin olmanız gerek. Bunu kontrol ettiniz mi? Bir osiloskop ile PWM jeneratör ile PIC çıkışlarını karşılaştırmanız ciddi ipuçları verecektir.

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: Mefe - 20 Kasım 2014, 09:34:27
Merhaba,
Sinyal jeneratöründen PWM verirken, sinyal negatif değerlere iniyor muydu? Devrenize göre Op-Amp karşılaştırıcı olarak kullanmışsınız. Sorun bu noktada olabilir. PIC ile negatif değere hiçbir zaman inilemediği için çıkış sabit bir değerde kalıyor gibi. Devreyi referansa göre aldım demişsiniz. LM358'in datasheet'ine baktım ama benzer bir devre göremedim. Referans aldığınız çizimin resim No'sunu ve sayfa numarasını söylerseniz daha faydalı olabiliriz.
Sinyale offset uygulayarak tamamen dc yaptım hocam. TI in datasheetinde bu sayfada

Alıntı yapılan: polleme - 20 Kasım 2014, 09:37:20
Öncelikle PIC'ten PWM sinyali alabildiğinizden emin olmanız gerek. Bunu kontrol ettiniz mi? Bir osiloskop ile PWM jeneratör ile PIC çıkışlarını karşılaştırmanız ciddi ipuçları verecektir.

Skoptan da gördüm hocam gayet 1khz sinyali veriyordu

M.Salim GÜLLÜCE

Anlamadığım şey.
PWM sinyalini mi amplifike ediyosunuz yoksa başka bir sinyalle mix edip kazancıylamı oynuyorsunuz...?

diot

Arkadaşım ses amplifikatorleri genelde girişinde mili voltlar seviyesinde sinyal ister. sen ise picten 5 volt sinyalı dayamışsın amfiye giriş seviyesinin nerdeyse 100 katı sinyali girişinde görünce amfi neyapsın . Bence potun üst ucu ie pic arasına 100K-200k gibi bir direnç koyup potun davranışını bir izle derim. Yani potun üst ucuna 50mV-100mV gibi bir sinyal gelsin.

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 20 Kasım 2014, 09:45:09
Anlamadığım şey.
PWM sinyalini mi amplifike ediyosunuz yoksa başka bir sinyalle mix edip kazancıylamı oynuyorsunuz...?
asıl amacım 20hz ile 20khz arasındaki sinyallerin ; genliğini ve frekansını değiştirip hoperlöre vermeye çalışmak...

mesaj birleştirme:: 20 Kasım 2014, 09:51:43

Alıntı yapılan: diot - 20 Kasım 2014, 09:46:11
Arkadaşım ses amplifikatorleri genelde girişinde mili voltlar seviyesinde sinyal ister. sen ise picten 5 volt sinyalı dayamışsın amfiye giriş seviyesinin nerdeyse 100 katı sinyali girişinde görünce amfi neyapsın . Bence potun üst ucu ie pic arasına 100K-200k gibi bir direnç koyup potun davranışını bir izle derim. Yani potun üst ucuna 50mV-100mV gibi bir sinyal gelsin.

hocam dediğiniz doğru hemen yapıyorum. polleme hocamın dediğini tam anlayamamışım.çözülecek sanırım.

diot

kullandığın amfinin minimum kazancı 19 max 25 görünüyor besleme gerilimi 5 volt olduğunu tahmin ediyorum  amfi çıışı bu durum da max 4.5volt civarı olacaktır. bunuda kazanca bölersek 4.5/25 = 180mV bu durumda 180mV 'un üzerinde gelen her gerilim amfiyi saturasyona getirir. dolayısı ile pot 0-5 volt arasında ayar yaptığından devamlı cihazın saturasyonda olacaktır. pot tam dibe geldiğinde ise birden kes kapanır.

asma

Diot güzel açıklamış.
Aynı yöne dikkat çekerken farklı yorum sunayım.  ;)
Kazanç çok yüksek , giriş yüksek. Kazancı düşürsek veya direnç ilavesiyle girişi düşürsek ne olur?
Pic beslemesi 5 V ise AC olarak 2,5Vmax elde edermiyiz.
Amfi beslemesi 5V ise yine aynı genlik için gerilim kazancımız 1 olsa yeter. ;)
Neden amfi kullanıyoruz? Çıkış empedansı için yada akımı yükseltmek için diyebiliriz. Bu durumda bize tampon devresi yeter. ( buffer , voltage follower gibi )

1- Elimizde 9-12V besleme varsa kazancını daha rahat ayarlıyabileceğimiz bir amfi kullanalım. ( tda2003 Av=2)
2- Mevcut amfinin kazancını düşürüp girişi kazanç oranında düşürelim. (10uF sökülecek , 5k pota seri 100k direnç takılacak)
Ayrıca ses girişine kutupsuz 1uF gibi bir kondansatör ilave etmenizi öneririm. Amfi girişi Vcc/2 potansiyelinde olur.

Kolay gelsin.

kralsam

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 20 Kasım 2014, 09:46:46
asıl amacım 20hz ile 20khz arasındaki sinyallerin ; genliğini ve frekansını değiştirip hoperlöre vermeye çalışmak...

mesaj birleştirme:: 21 Kasım 2014, 09:51:43
hocam dediğiniz doğru hemen yapıyorum. polleme hocamın dediğini tam anlayamamışım.çözülecek sanırım.
Datasheet grafileri incelersen 20 Hz civarı sinyali geçiremeyeceğini görürsün. Yani çok zayıf kalır. Yaklaşık 200Hz ve sonrası geçiriyor. Max da 30 -40 kHz. Max kurtarıyor. Ama min değerde problem var.
Bilgine.

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: diot - 20 Kasım 2014, 09:57:23
kullandığın amfinin minimum kazancı 19 max 25 görünüyor besleme gerilimi 5 volt olduğunu tahmin ediyorum  amfi çıışı bu durum da max 4.5volt civarı olacaktır. bunuda kazanca bölersek 4.5/25 = 180mV bu durumda 180mV 'un üzerinde gelen her gerilim amfiyi saturasyona getirir. dolayısı ile pot 0-5 volt arasında ayar yaptığından devamlı cihazın saturasyonda olacaktır. pot tam dibe geldiğinde ise birden kes kapanır.

evet dediğiniz gibi yaptım istediğim gibi oldu teşekkürler

bir ikincisi bu gain konusunda datasheette 26-46 db arasında değiştiğini söylüyor. 26 db 19 kat iken 46db 199 oluyor  25 değil , yanılıyormuyum? ozaman hesaplar değişiyor galiba hocam.
4.5/199 = 20mv yani 0 ile 20mv aralığını 0 ile 4.5v arasına yükseltmesi gerek.

diot

kurduğunuz devre , http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm386.pdf  linkinin 7 sayfasındaki devre orada frekansa bağımlı olarak 19- ile 25 arası görünüyor.  5 sayfadaki voltaj kazancı frekans tablosunda ise 45-46 civarı görünüyor. artık tablolara bakıp  giriş direncini ayarlıyacaksınız.

Bunuda çift kanal bir osiloskobu giriş ve çıkışa bağlayıp , 0 dan saturasyona ulaştığı ana kadar potu ayarlayıp giriş max voltaj değerini ölçerek yapabilirsiniz.