thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

ete

@Balkes10,
Çıkarma işi bu hali ile yalnızca 4 dereceden büyük sıcaklıklar için geçerli.
Bu sistemi eksi sıcaklıklarada uygulayabiliriz. Ancak eksi sıcaklıklar için işlem gerçekten karmaşık. Bir sürü if ve hesap kitap işin içine giriyor. Şayet saatin bulunduğu yerde sıcaklık eksilere düşüyor ise bunu yapalım yok düşmüyor ise bu şekilde idare etmeni öneririm. Zaten yapılan işi kabullenmiş değilim. Neden 4 derece yüksek çıkıyor senin sıcaklık anlamış değilim. Bunun sebebini bulsak daha iyi olmazmı?.
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mustafacan

Bu saatten muhtelif boylarda resimlerde gösterdiğim gibi 3 adet yaptım ama  ne şaşma nede ısı ölçümünde hiç hata ile karşılaşmadım. hatta eksi ısıları bile buz aküleri kullanarak test ettim. sonuç ok oldu. yalnız bazı kritik  durumlar sözkonusu şöleki iletimde kullandığınız bazı teller veya baskı devre bakır yolları, pasta kalıntıları ,  yada ds18b20 nin 7805 e olan uzaklığı sensörün ısısını etkiliyor. aynı sorunu yaptığım kartta yaşamıştım. ısı sensörünün 7805e pcb de yakın olmasından dolayı rakamım stratta sağlam sonrasında ise 7805 ısındıkça artış gösteriyordu  çözümü ise vds18b20yi sistemden izoleli bir kablo ile uzaklaştırmakta buldum. tavsiye olunur. tecrübe sahibi olmak çok hoş. umarım seninde tecrübelerin olmuştur.

Bu arada saatin yeni bir versiyonuna daha başladım. Bitince fotolarını koyarım. Ete ustaya selamlar.

Not:Uzun süredir izindeydim. Artık buralardaydım!
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

balkes10

uln2003 ün display çıkışına direnç bağlamak gerekli midir
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

ete

Bence gerekir. Referans voltajına da bağlı sanırım. Ama aslında direkt tatbikat yapmış birisi mesala Mustafacan cevaplasa daha iyi olur bu soruyu.

ETE

mustafacan

uln 2003ün girişinede çıkışınada direnç kullanamdım 100mmlik displayde direk kullandım. sisteme besleme voltajım 12 V idi.   tabii pic +5V ile besleniyor unutmayın!

balkes10

ete beyle yaptığımız saatin displayleri 75mmlik direkt bağlamıştım 8v verdim ancak okula yapacağım devrenin displayleri daha büyük olacak ve saniye kısmı olmayacak iki displayli ve küçük saatlerin palslerini kullana devre yok sanırım ama programı değiştirip halletmeye çalışacağım halledemezsem size sorarım

ayrıca mustafacan beyden birşey isteyeceğim ledli displayin pcb si varsa gönderir misiniz

mustafacan

sn balkes10
istediğniz diplayın hazır şeması var ancak sizde çizebilirsiniz. size tavsiyem düşündüğünüz sistemde uln 2003 yerine eğerki büyük display yapacaksanız sürme işlemini bd135 yada bd139 ile yapmanız. her bir segmenti ben 4lü seri 4paralle ledden toplam 16 ledden oluşturdum bd135 ile sürdüm. bd135in girişinme ise 4k7 lik bir dirençle sinyali girdim besleme voltahjını 12v hatta 14 dahi verdim aylardır sorunsuz çalışıyor. hazır pcb ve devre şemaları ile ilgili lütfen ete beyden müsaade isteyiniz Kolay gelsin

Not:Önceki sayfalardada gerekli sistem açıklamasını yapmıştım!

balkes10

kendim yapabilirim teşekkürler...

mustafacan

sn Balkes10

yapacağınız sistem için belirlediğiniz boyutlar varsa yardımcı olalım. Size PM attım.

balkes10

daha önce hurda bulmuştum üzerinde 1000 tane kadar iki renkli ledlerden var bunlardan 20cm lik çift sıralı segment oluşturmak istiyorum autocad ile çizimlerine başladım ancak ledleri seri mi paralel mi bağlamak daha mantıklı sadece uln2003 lerin sürmek için yeterli olacağını düşünüyorum çünkü her bir segmentin çift sıralı 8+8 ledden oluşacağını varsayarsak ve her bir ledin 10mA akım çekerse ortalama 160mA olur buna da uln2003 ün çıkış akımı yeter sanırım ne dersiniz..

ete

Balkes10,
Hesabın doğru. paralel yapmak bana kalırsa zor. Seri yap, her segment için standart adette led kullan ULN bu iş için yeterli. Hatırladığım kadar 500 ma kadar bir akımı karşılayabiliyor ULN.

Kolay Gelsin
Ete

Veli B.

seri bağlarsan daha kolay olur ama bir led te sorun olursa o segmenti göremezsin. Paralelde ise sadece piksel görünmez.

mustafacan

balkes10

ete beye bir sorum olacak 4 displayli saatte ortadaki ledlerin saniyeye göre yanıp sönmesini sağlıyamaz mıyız

ete

@Balkes10,
4 displaylı dan kastın yalnızca SAAT ve DAKİKA göstergeli saati kast ediyorsun sanırım.
Aslında istediğin diğer saatler içinde geçerlei olabilir.

Yapılacak iş şöyle;

EKRAN0:  etiketinin hemenbaşında;
HIGH PORTA.3   komutunu iptal edin. (silin)

KESME:   etiketinde
        Y=Y+1   şeklinde bir satır var. Bu satırın altına
        TOGGLE PORTA.3
yazın işlem tamamdır.

Yapamazsanız hazır yapılmış programı upload edeyim.
Bu mesajı gördükten sonra dediğiniz programı aradım. Normalde adının SAAT-ISI-LED  olması gerekir. Buldumda ama üzerinde öyle oynamışımki saat çalışmadı.  Baktım şöylede mantığı çözene kadar yeniden yazsam daha iyi olacak. Yani şu anda elimde çalışanı kalmamış. Ya yeniden yazacağım ki çok zor değil diğerlerinden birini adapte ederim. Yada sizden çalışanını bana göndermenizi isteyeceğim.

Ete