thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

mustafacan

ete usta
senin dediğin şekilde sistemi tasarladım. ben 74hc595 lerin çıkışına uln 2003 leri sürdüm. büyük 100 mmlik Anot display sürüyorum  

Sistem1
pic+595leri >>>+5 V ile  uln 2003leride>>> 12 v ile sürüyorum.
sisteme 12 v diriyorum girişte bir 12v 7amperlik aküyü besleyip enerji girişini burdan yapıyorum. Akünün dayandığı kadar saat aktif kalıyor.

Sistem2
yine aynı sistemde picin beslemesi olan +5V besleme noktasına pil ile destek yaptım elektirik kesildiğinde pic arka planda piller ile çalışıyor.
ancak sisteme 12 v girmediği için ULN 2003 ler sürülmüyor,  displaylar çalışmıyor.
ancak bu şekilde sadece 16f628i pille besleyipte çalıştırmadım.
ete ustanın anlattığı röleli sistemde iyi bir alternatif.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mustafacan

ete usta bir sorumda şöle olacak

biz sistemi 6 digit yaptığımızda eksi ısıyı ekranda okuyoruz sorun yok.
ancak 4 digit tasarladığımızda ekranda 02^C   olarak okuduğumuz için ısı eksimi artımı anlamak bazen sorun olabiliyor.  Isıyı okurken + ise sadece 2^C olarak okuyupta eksi ısı olduğunda -2^C olarak görme imkanımız olurmu? Dört digitler için hoş bir uygulama olur .(Ben bu eksi işini 4 digitin başına bir eksi segmenti daha ekleyerekte 5. bir 74hc595 ile yaptım. Çalıştırdım ancak 4 digitin bu anlattığım hali daha şık olur diye düşündüm)

İkinci bir iyileştirmede saat konusunda olabilir diye düşünüyorum.
mesela saat 00:15  yazıyor yada 02:15 yazıyor bunu sadece 2:15 yazsak enerji olarak tasarrufumuz olur diye düşünüyorum.
bu konuda ki yorumun ne olur?

obilgi

Alıntı yapılan: "mustafacan"ete usta bir sorumda şöle olacak

biz sistemi 6 digit yaptığımızda eksi ısıyı ekranda okuyoruz sorun yok.
ancak 4 digit tasarladığımızda ekranda 02^C   olarak okuduğumuz için ısı eksimi artımı anlamak bazen sorun olabiliyor.  Isıyı okurken + ise sadece 2^C olarak okuyupta eksi ısı olduğunda -2^C olarak görme imkanımız olurmu? Dört digitler için hoş bir uygulama olur .(Ben bu eksi işini 4 digitin başına bir eksi segmenti daha ekleyerekte 5. bir 74hc595 ile yaptım. Çalıştırdım ancak 4 digitin bu anlattığım hali daha şık olur diye düşündüm)

İkinci bir iyileştirmede saat konusunda olabilir diye düşünüyorum.
mesela saat 00:15  yazıyor yada 02:15 yazıyor bunu sadece 2:15 yazsak enerji olarak tasarrufumuz olur diye düşünüyorum.
bu konuda ki yorumun ne olur?

1-
Sıcaklık gösterim konusunda şöyle bir fikir atabilirim. 4 digitlerde sıcaklık º sembolü son digitte gösterilerek - sıcaklık işareti için yer açılabilir. Yani (-10º) toplamda 4 digit çok hoş görünür.

2-
Saatin baş tarafında 0 gösterilmemesi sanki saatin onluk hanesinin çalışmadığı gibi bir izlenim yaratabilir düşüncesindeyim.

Kolay gelsin...

ete

4 displaylı sistemlerde sıcaklık göstermek geröekten problem.
Bu konuyu çok düşündüm. En iyi çözüm şu anda kullanılan. Siz önerilerinizde atladığınız bir nokta var. Displaylarin yerleşim şekli;
XX:XX  bu yerleşime göre düşünün. Şİmdi -10 dereceyi bu sistemde gösterilm;
-1:0C veya
10:0C
birinci yöntem bana göre hiç güzel değil. Sıcaklığı bir digiti sağda bir digiti solda kalacak ve birbirinden uzak iki rakamın değerlendirilmesi zor olacak.
Çözüm isterseniz şöyle olabilir.

- XX:XX şeklinde bir display tasarlamak. (-) işaretinide 3 veya 4 adet yan yana dizilmiş led ile yapmak.
Sıcaklık + ise bir şey yapmaya gerek yok. Eksi ise bu ledleride bir şekilde yakmak. BUna ne dersiniz?.

Saat gösteriminde baştaki displ. şayet değeri sıfır ise çalıştırılmaya bilir. Ancak buda ilave bacak ile kontrol gerektirir.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mustafacan

ete usta
senin dediğin gibi eksi işaretine biz dizi led takıp bir adet 74hc595 ile çalıştırıyorum tabiiki buda güzel bir çözüm.

_PICMAN_

Sizlere kendi tasarırım olan Programlanabilir Alarmlı Dijital Saat/Termometre dveresini veriyorum...

Sitemden inceleyebilirsiniz...

Devre ve Açıklama için tıklayın

vatandas30

_PICMAN_

Arkadaşlar site bazen açılmıyor free server olduğu için.  :(

Biraz bekleyip tekrar deneyin veya başka bir exp ile açmayı deneyin...

isterseniz anasayfadan da deneyebilrisiniz.
http://www11.brinkster.com/eloumut/anasayfa/

balkes10

sanırım paylaşmak için değil de ticari amaçlı bir devre ilgimi çekmedi doğrusu reklam amaçlı yani...
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

_PICMAN_

Her türlü eleştiriye saygı duyuyorum...

Ticari bir amacı olsa kendi siteme koyamzdım ve HEX kodunudda vermezdim.

Bu devre sadece ticari bir devrenin pc bağlantısı olamış hali. Zaten de saat/termometre olarak kullanılıyor. Saat termometre devreelrin içinde en iysi diyebilirm, açıklama da belittim.

Ben evimde kullanıyorum sorunsuz bir şeklde çalışıyor.

Saygılarımla PICMAN...

balkes10

mustafacan devreyi kurdum 16 ledden oluşan displaylere sürdüm ancak saniyeler 2.4.6.8 diye sayıyor sanırım transistörler yetiştiremiyor.
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

ete

@Balkes,

Sanırım dışarıdan saat ile sn palslerini elde ediyorsun. Şayet bu işi düzgün yapamaz isen saniyeler 2'şer yürür. Tarif olarak tekrar vereyim.

Saat devresinin pilin eksi ucunu verdiğin yer GND olacak. Kart dan saatin motor uçlarına giden yani motorun bobin'inin bağlı olduğu 2 adet çıkış var buraya birer 1N4148 diyot bağlıyorsun. Diyotlar ok yönü dışarı bakacak şekilde olacak ve diyotların  ok uçlarını birleştirip bir NPN  transistör'ün Beys ucuna bağla. EMiter GND de olsun. Collector 10K ile +5V bağlı olsun. Yine Collector dan çıkış alıp Pic'in PorB.0 ucuna gir.

@_PICMAN_
Sırf merakımdan girip bir bakmak istedim devreye. Ancak bir de ne göreyim üye olacaksın deniyor. Hadi olayım dedim. 5-6 kez denememe rağmen bir türlü üye olamadım. Deveye hendek atlatmaktan daha zor sitene girmek. Nedir bu ?.  Yaptın bir hayır bâri, önce koy bir yere insanlar görsünler. Açık kod vermemeni saygı ile karşılıyorum. Ama siteye de üye olma zorunluluğu eziyetten başka bir şey değil bence. Yaklaşımını bende beğenmedim. Beni üye olmaya mecbur tutmamalısın. Ama amacın herkesi zorla da olsa üye yapmak ise bunuda saygı ile karşılıyorum ve zaten üye olmadığım için bir dahada denemiyorum.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mustafacan

Alıntı yapılan: "balkes10"mustafacan devreyi kurdum 16 ledden oluşan displaylere sürdüm ancak saniyeler 2.4.6.8 diye sayıyor sanırım transistörler yetiştiremiyor.
sn. balkes10
displaylermi 2.4.6.8. diye sayıyor yoksa  her 2 saniyede 1 saniyem,i ilerliyor konuyu biraz açarsan yardımcı olalım. kullandığı sürücü transistorler ney?

OG

Alıntı Yap@_PICMAN_
Sırf merakımdan girip bir bakmak istedim devreye. Ancak bir de ne göreyim üye olacaksın deniyor. Hadi olayım dedim. 5-6 kez denememe rağmen bir türlü üye olamadım. Deveye hendek atlatmaktan daha zor sitene girmek. Nedir bu ?. Yaptın bir hayır bâri, önce koy bir yere insanlar görsünler. Açık kod vermemeni saygı ile karşılıyorum. Ama siteye de üye olma zorunluluğu eziyetten başka bir şey değil bence. Yaklaşımını bende beğenmedim. Beni üye olmaya mecbur tutmamalısın. Ama amacın herkesi zorla da olsa üye yapmak ise bunuda saygı ile karşılıyorum ve zaten üye olmadığım için bir dahada denemiyorum.
ETE benden önce yazmışsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

_PICMAN_

Alıntı yapılan: "ete"@_PICMAN_
Sırf merakımdan girip bir bakmak istedim devreye. Ancak bir de ne göreyim üye olacaksın deniyor. Hadi olayım dedim. 5-6 kez denememe rağmen bir türlü üye olamadım. Deveye hendek atlatmaktan daha zor sitene girmek. Nedir bu ?.  Yaptın bir hayır bâri, önce koy bir yere insanlar görsünler. Açık kod vermemeni saygı ile karşılıyorum. Ama siteye de üye olma zorunluluğu eziyetten başka bir şey değil bence. Yaklaşımını bende beğenmedim. Beni üye olmaya mecbur tutmamalısın. Ama amacın herkesi zorla da olsa üye yapmak ise bunuda saygı ile karşılıyorum ve zaten üye olmadığım için bir dahada denemiyorum.
ETE

Arkadaşlar server free olduğu için sorunlar yaşanabiliyor. Onun içi tekrar denemenizi rica ediyorum. Tabi devre ilginizi çektiyse.

Üyelik sistemi ise ben 2001 yılından bu yana hep free server lar üzerinde bir site oluşturup bilgilerimi ve kendi yaptığım devrelerimi paylaşırım, yaptığım küçük ve büyük ölçekli devrelerin PC ve PIC programlarını da sitemde yayınlarım. İsteyen yapıp çalıştırır ve bana karşılaştığı sorunları ve eleştirilerini yazar. Ben de bunların kim olduğunu öğrenmek ve siteme ne kadar ziyaret ettiklerini görmek için siteme kendi ASP bilgielrimle bir üyelik sistemi geliştirdim. ASP kodlarından kaynaklanan hiç bir soun yoktur, sayfanın açılmamasının nedeni Server dan kaynakalnıyordur. Zaten en kısa zamanda ücretli host alıp siteyi ordan yayınlayacam.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Saygılarımla PICMAN...