thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

balkes10

sayın picman osilatör olarak kristal kullanmışsınız burada yapılan devrede kristal kullanıldığında saatin ileri veya geri gitmesi sözkonusu sizinkinde böyle bir durum var mı?
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

balkes10

mustafacan

saati çaslıştırdığımda öncelikle 2.4.6.8 yazıp dereceye geçiyor
daha sonraki aşamada 3.6.9 diye sayıp dereceye geçiyor
devreyi tam olarak çalıştırmadım sadece iki adet saniye displayini takıp deneme yaptım sonuç bu oldu transistörlerim bd139 ve displayler ortak anot biliyorsunuz...4 seri 4 paralel

_PICMAN_

Alıntı yapılan: "balkes10"sayın picman osilatör olarak kristal kullanmışsınız burada yapılan devrede kristal kullanıldığında saatin ileri veya geri gitmesi sözkonusu sizinkinde böyle bir durum var mı?

Devrede saat olarak DS 1302 (Real Time Clock) kullandım. Bu entegreye osilatör olarak 32.768 KHz kristal bağlanıyor (Baskı devryi incelerseniz görüceksiniz).

Bu kristale 2-10 pf trimer bağlanıyor. devreyi ilk çalıştırdığınızda osilaskop ile bu kristalin uçlarını ölçerek freknası tam 32.768 Khz e ayarlayacaksınız. Bu şekilde gerçek zaman hiç sapmadan devam ediyor. Ben 1 senedir kullanıyorum daha hiç sapma olmadı. Eğer osilaskop ile ölçme imkanınız yok ise 2-10 pf tiimer yerine 3pf veya 6pf kondansatör bağlansanız sapma oranını azaltırsınız...

mustafacan

Ete ustanın projesinin  işyerim için uyguladığım pano versiyonu ön ve arka resimleri  kasa boyutları 120*100 cm.dir. Umarım Reklam demezsiniz hehehe...    ETE Ustaya Dizayn için teşekkürler...

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

balkes10

sayın ete

pic16f628 i ds1302 ile çalışacak şekilde ayarlayamaz mıyız hem böylece harici besleme olayını da çözmüş olmaz mıyız sadece bir öneri..

ete

@Balkes10,

Olabilirde şu anda bunu yapacak zamanım yok. Bir ara yapmayı düşünüyorum.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

balkes10

saniye sürekli zıplama yapıyor doğru gidiyor ancak 4 ten 5 e ve 7 den 8 e hızlı geçiyor aradaki senkron bozuk...

ipek

realtime'den  vazgecilebilr saniyorum ds1307 yada 1302 de 1pps cikisi
var rttc burdan sayarsa duzgun gidecegine inaniyorum acaba bu 1 hz
lik cikis default'mudur  yoksa i2c ile ayarmi gerekir...kolay gelsin.

balkes10

ds1302 ile 1hz çıkış elde edebiliriz mi demek bu elimde birkaçtane var ds1302

CaFFeiNe

DS1302 de 1Hz çıkış yok DS1307 de ise 7 nolu bacaktan 1Hz, 4KHz, 8KHz, 32KHz alabilirsiniz (tabiiki istediğiniz frekansa göre ilgili yazmacı ayarlamak suretiyle)

omerkaya466

merhaba.ben yahoo dan e_mail adresi aldım yinede devrenin dosyalarını alamadım yardım ederseniz sevinirim.tesekkürler

ete

Gerekli dosyaları aşağıdaki linke yeniden koydum.
Programlar üzerinde pek çok denemeler yaptığım için bazı sorunlar olabilir. Deneyenler sorun varsa bildirirlerse memnun olurum.

ETE

http://www.hemenpaylas.com/download/239709/SAAT-TERMO.rar.html

e3

Sayın Ete Bey projelerinizi bizlerle paylaştığınız  için çok teşekkür ederim.Ben verdiğiniz linkteki Saat-Termo-3 klasörünün içindeki uygulamayı yapmayı düşünüyorum.Devreyi Isis te simüle ettim.Daha önceki yorumlarınızı da okudum.Ancak devrenin aşağısına koyduğunuz led grubu eksi dereceleri göstermek için mi yoksa sadece saniye yi saymak için mi konmuştur?
Tekrar tekrar teşekkür ederim...Herkese iyi günler...Saygılarımla...
:::....Protection....
.eem.

ete

Bazı arkadaşlar led displayleri daha büyük olarak kendileri oluşturmak istemişler idi. Koyduğum ledler displayin nasıl oluşturulacağı konusunda yol göstermek içindir. Verilen ledler bir displayin tek segmentini göstermektedir.

ETE

sapkaliamca

Öncelikle ETE ustaya teşekkür ederim bu devreyi paylaştığı için ben birşeyler sormak istiyorum elimde DS18B20 yerine DS1820 var kodlarda değişikliğin nasıl yapıldığı yazılmış yaptım ancak PİCBASİC te biraz acemiyim compile ediyorum hex dosyası oluşmuyor ayrıca bana hatalar veriyor ete ustamın orjinal dosyasını da yaptığımda aynı hatalar çıkıyor sanırım bende bazı dosyalar eksik yardımcı olursanız sevinirim ayrıca ben derece ve saati -XX:XX formatında yapmak istiyorum neler yapmam derekli kodlarda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

not: kullandığım program PİCBASİCPLUS birde PİCBASİC2.43 te var ama o çalışmıyor
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER