thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

sezgin05

Eğer elinizde ORTAK ANOD display varsa ULN2003-2803 ile sürebilirsiniz. ORTAK KATOD varsa UDN2981 ile sürersiniz. Yada her segmente bir transistör takarsınız.

sapkaliamca

Benim kullandığım displayler ortak anot zaten bildiğim kadarıyla ortak katodu piyasada yok ben ULN2003 ile sürdüm ve geyet iyi oldu hiç ısınma bile yok uln2003 çıkışlarına 100 ohm direnç ile 12V ta direk sürüyorum gayet iyi tavsiye ederim.
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

sapkaliamca

@ETE hocam (Prog-7) projesini isiste kullanınca sorun yok ama gerçekte yapınca işlemci kasıyor orta ledler saatte iken sürekli yanıyor ve saniye göstergesi geri kalıyormuş gibi sayıyor bazen 2 atlayarak bile yazabiliyor yetiştirebilmek için ısı ve tarihte bir sorun yok saati de doğru yazıyor gerçi uzun süre izlemedim ama şu an denemede bu sorunu nasıl çözeceğiz anladığım kadarıyla işlemci yetiştiremiyor ısı sensörünü söküyorum herşey normale dönüyor tabiki ısı sensör olmadığı için 00 oC yazıyor tabi nasıl bir çözüm getireceğiz ben ilk olarak orta ledleri düz yakıp deneyeceğim sizin aklınızda birşey varmı? başka ne yapabiliriz?

mustafacan

acaba sensor olmadığı için ledler problem veriyor olabilir mi? ETE ustanın ilk projelerinde Ben böle bi sorun yaşamıştım. Bence 1820yi takıp denemek lazım.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

sapkaliamca

Alıntı yapılan: "mustafacan"acaba sensor olmadığı için ledler problem veriyor olabilir mi? ETE ustanın ilk projelerinde Ben böle bi sorun yaşamıştım. Bence 1820yi takıp denemek lazım.

@mustafacan

sensör yokken sorun yok herşey normal ama sensör takılınca işlemci kasıyor orta ledler flaş yapmıyor daha doğrusu flaş yapamıyor kasıyor bazen tekte olsa flaş yapıyor ama genelde düz yanıyor birde saniye displayi yetiştirmeye çalışır gibi gecikmeli yazıyor ama saatve derece doğru olarak yazıyor saşmıyor çözüm getiremedim ben

sapkaliamca

Alıntı yapılan: "sapkaliamca"@ETE hocam (Prog-7) projesini isiste kullanınca sorun yok ama gerçekte yapınca işlemci kasıyor orta ledler saatte iken sürekli yanıyor ve saniye göstergesi geri kalıyormuş gibi sayıyor bazen 2 atlayarak bile yazabiliyor yetiştirebilmek için ısı ve tarihte bir sorun yok saati de doğru yazıyor gerçi uzun süre izlemedim ama şu an denemede bu sorunu nasıl çözeceğiz anladığım kadarıyla işlemci yetiştiremiyor ısı sensörünü söküyorum herşey normale dönüyor tabiki ısı sensör olmadığı için 00 oC yazıyor tabi nasıl bir çözüm getireceğiz ben ilk olarak orta ledleri düz yakıp deneyeceğim sizin aklınızda birşey varmı? başka ne yapabiliriz?

saati uzun süre test etme şansım oldu herhangibir hata göremedim ama sn displaylari için aynı sorun devam ediyor şu sonuca vardım kendimce 628 in frekansı hem RTC hemde ısı sensörünü yorumlamaya yetiyor ama ufakta olsa orta ledler olsun sn displayları olsun etkiliyor İSİS sanal ortam olduğu için bunlar farkedilmiyor Trikle şarj konusunu da şöyle çözdüm 1 nci displaye ait hc595 in Q7 ucunu tarih gösterilirken aktif ettim oradan aldığım 5v u bir diyot ve 2k2 direnç üzerinden pile verdim böylece pil tarih gösterilirken tampon şarj edilmiş oldu.

X-Fi

arkadaşlar bende yaptım saat-ısı-led-3 devre küçük displeylerde çalışıyo ama 10cm lik 6 tane katod displey aldım (keşke anot olsaydı ama aldım artık) ben bu displeyleri nasıl süreceğim UDN2981 mü gerekiyor illede pahalı diye duymuşdum

bi yolu daha bi npn bi pnp transistörlemi sürmem gerekiyor segment leri
başka bi yol bilen yada ben böyle yaptım dicek olan deneyen arakdaşlardan yardım bekliyorum (maliyette önemli)

allaha emanet..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mustafacan

eğer katot display aldınsa pnp (Ben bd139 kullanmıştım) transistor ile sürmen gerekir. yada pnp grup transistorle kullanmman gerekir.

X-Fi

mustafa can pnp tr le nasıl süreceksin 74hc595lerin 1 çıkış erdiğini sanıyordum yoksa yanlış mı hatırlıyorum..??

allaha emanet..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mustafacan

ds1302li saati yaptım ancak saat 3-4 saatte 10-15 saniye ileri gidiyor. elimde başka kristalde vardı değiştim ama sonuç aynı . acaba nerdene kaynaklanan bi hata var?

vatandas30

benim yaptıklarımdan bir tanesinde de aynı durum var. ama üşendiğimden yapamadım. bildiğim kadarı ile kristallerdeki farklılıklardan kaynaklanıyor. doğru gitmesi için ds 1302 nin kristaline paralel 6 pF. lık kondansatör bağlanıyor.

mustafacan

Alıntı yapılan: "X_Fi"mustafa can pnp tr le nasıl süreceksin 74hc595lerin 1 çıkış erdiğini sanıyordum yoksa yanlış mı hatırlıyorum..??

allaha emanet..

etenin 7 nolu proje dosyasındaki isis simulesinde/çiziminde transistorun kullanmı vardı. Ayrıcaalttaki resimde uln2003ün kullanımıda var.

mehmetaa

bunların hangisi tam randımanlı çalışıyor devreyi gerçekte yapmayacağım ama proteus ve kodlarını inceleyeyim dedim konuyu okumaya başladım dağılmış bir yerlerde sonra toparlanmış şimdi ne indiriyoruz saatlerde gecikme ve ileri gitme var biraz oynamak gerekiyor herhalde.

obilgi

PROJE-7 gayet güzel çalışıyor. Ama nedense benim saniye displayleri zıplaya sayıyor. Zamanın pek saptığını sanmıyorum. Saniye gösterimini ayarlayabilirsim mükemmele yakın olacak :) kolay gelsin.

X-Fi

prog-7 => hafıza pili => pic16F628 => 74hc595 => udn2981 => 8 cm katod displey

ete ustanın prog-7 yaptım çalıştırdım çalışdıda yanlız dediginiz sorun bende de var orta ledler flaş yapmıyor vede saniyede senkron bozuklugu oluyor sesnsörü söktüğümde herşey güzel çalışıyor ve tabiki
-10oC yazıyor bu sorun için yeni bi hex dosyası yazan olduysa bende almak isterim

hafıza tutması için iki tane 3.6V telefon billi  ve bir roleyle sadece devreyi besledim oldu billerin sarjını ise ondalik saniye displeyinin C segmentinden aldım bu sayede derece gösterirken ve bazen saniyede pil şarj almıyacak tarih gösterirken sarj olacak böylece piller fazla şarjdan bozulmaz

ete ustama ve picproje forumlarına teşekkürler çok güzel bi saatim oldu bea ve prog 5-6-7 için kendim çizdiğim baskı devrenin linki aşşagıda belki birine lazım olur

.::DOWNLOAD::.

Allaha emanet...