thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

X-Fi

Alıntı yapılan: "ete"@Balkes,

Sıcaklık düzeltmesini şöyle ayarladım:

GEC:
    FLOAT = (ISI //1000)/100
    ISI=(ISI/1000)
    IF ISI>4 then ISI=ISI-4
    RETURN    

Yani Isı 4 dereceden büyük ise daima ısıdan 4 çıkar dedim.

ETE

arkadaşlar ölçdümde benim saatimde tam 4 derece fazla ölçüyor naptıysam düşüremedim acaba bu mesajdaki formülü prog-7 ye uygulasak olurmu?
  bas uzantılı dosyaları derleyemiyorum bi arkadaşımız değişikligi yapıp derlerse bende hemen denerim işe yarar heralde izmirde sıcaklık 0 derecenin altına düşmez pek sorun olmıcakdır şimdiden teşekkürler

allaha emanet..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

deli06

arkadaşlar hepinizin yaptığı devreler cok hoş X-fi udn yerine uln kullansak olmaz mı?.

obilgi

Ortak KATOT için UDN serisi, ortak ANOD için ULN serisini kullanman gerekiyor. Sana tavsiyem ULN ile Ortak Anod kullanman. UDN serisi entegreler 2,5-3,5 YTL arası. ULN serisi ise 0,5 YTL gibi fiyatları var.

Ben 10 cm lik ortak katotla yaptım UDN2981 tanesini 3,5 ytl den aldım sadece udn2981 lere 21 ytl verdim. :) Sağlık olsun. Ete ustaya buradan tekrar teşekkür ediyorum bu güzel projeleri için.

Kolay gelsin.

deli06

ve arkaraşlar yapılan projeleri baskı devreleri ile versek daha hoş olmaz mı?ya ben mi areste ototmatik cizimi beceremiyorum yada nedir benim cizmek cok zamanımı alıyor.lütfen yardım .

zenze

devre 7 deki saniye sorununu engellemek için saniyeyi göstermemesini nasıl sağlayabiliriz fikri olan varsa seviniriz. teşekkürler
(saat dakika)

ete

Arkadaşlar,

Saniye yi göstermek istemiyorsanız aşağıdaki satırları silip yeniden derleyin.

X= SN DIG 1:GOSUB AL
       SHIFTOUT DTA,CLK,1,[SAYI]
       HIGH PORTB.6:PAUSEUS 2:LOW PORTB.6

X= SN DIG 0:GOSUB AL
       SHIFTOUT DTA,CLK,1,[SAYI]
       HIGH PORTB.7:PAUSEUS 2:LOW PORTB.7

Aslında bu problem büyük bir problem değil yani çözülmeyecek bir problem değil. Sorun elimde çalışan gerçek bir devre olmaması. Sİmulasyonla çözülecek bir sorun değil çünki.

Öneri olarak, KESME bölümünde yer alan;

DISABLE
KESME: 
      SAYAC=SAYAC+1 
       IF SAYAC=61 then

satırındaki 61 rakamını değerini 50 civarına ayarlayın sorun devam ediyor ise dahada düşürebilirsiniz.
Doğru değeri ancak deneme yaparak bulabiliriz. Bir arkadaşın deneyip buraya sonucu yazmasını rica ediyorum.

Belki bu sorunu halledince orta ledlerin yanıp sönme süresinide yeni değere göre ayarlamak gerekebilir. Tabiiki görsel bir bozukluk olur ise. Onuda sonra hallederiz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

zenze

teşekkür ederim Ete ,deneyince durumu buraya yazarım

sapkaliamca

ETE@
hocam sorun şu ben 7 yi yaptım çalıştırdım saat bölümünde saniyeler gecikerek gösteriliyor yani işlemci yetişemiyor gibi bazen 2 saniye birden atlıyor bazen 1 saniye 2-3 saniye ekranda kalıyor ama 18b20 ısı sensörünün enerjisini kesince düzeliyor bence çözüm şu 18b20nin yani ısı sensörünün enerjisini 595 in 8 nolu ayana bağlayıp sadece derece gösterilirken enerji vermeliyiz o zaman saat ve tarihte ısı sensörü devrede olmayacağından saat düzgün görünecektir. haksızmıyım saygılar
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

ete

Bana kalırsa sorun 700 küsür ms tutan ısı okuma süreci. SOnuçta 1 sn lik sürenin çoğunu sensör okuma harcıyor. Arada ufak bir zaman dilimi kalıyor ve bu dilimde de saat verileri okunuyor. Tabiiki programda da biz 1 sn ye ye yakın bir sürede git okuma yap diyince sn göstergesi aksıyor. Bu nedenle KESME bölümündeki 61 rakamını 40-55 arasında bir değere getirin diyorum. Böylece ısı okumaya daha fazla zaman ayırıp dengeli bir şekilde saat okuması yapabiliriz diye düşünmüştüm.

Sensörün enerjisini kesince ısı okuma süreci kısaldığı (hiç okunmadığı) için saat doğru çalışıyor zaten.

Dediğim denemeyi yapıp sonucu bildirirseniz sevinirim.

Ete

zenze

mrb Ete
dediğin şekilde ;satırları silip uyguladım simülasyonda saniye display leri görünmüyor fakat uygulamada saniye kısmı devamlı '00' yanık durumda ayar yapılmıyor zaten saniyenin devrede tamamen kararması için neyapabilirim .  saniyeyi kapatmak istememin sebebi okunabilirliği arttırmak saat ile tarih karıştırılıyor gibi teşekkür ederim.

zenze

bir de ilk enerji verildiğinde saniye display leri yanmıyor ikinci turdan sonra '00' göstermeye başlıyor

ete

Aslında senden diğer dediğim denemenin sonucunu bekliyor idim. Zor olmasa gerek. Elinde devre var nasıl olsa. Yaparsan sevinirim.

Displayleri kapatmanın bir kaç yolu var. En başta geleni şayet soketliise SN göstergelerinin 595 entegrelerini çıkart.

Yada aşağıdaki ni bir dene istersen.

Dediğim satırları kapatma veya silme yeniden yerine koy. Ancak
SHIFTOUT komut satırının en sonunda köşeli parentez içinde SAYI isimli değişken adı var bu SAYI adını oradan sil ve yerine bir sıfır koy. Yani köşeli parentez içinde SAYI yazısı yerine sıfır (0) olacak.
Bu şekilde çalıştır. Bu durumda display kapalı olması gerekir.

Ete

zenze

teşekkürler Ete diğerinide deneyip sonucu yazarım

zenze

saniyede rakam atlaması yaptığım devrede oluşmadı 5 sn sayıyor.
birşey farkedermi ama bas dosyasınsa 628 leri 628a diye değiştirmiştim

ete

@zenze,

Tam anlamadım. Yani senin devrede sorun yok öylemi?.
Önceden sorun vardı da saniyeleri onun için kapatıyorsun sanmış idim!.

628 ile 628A farketmez.

Bugünbaşka bir devrede benzer bir saat kesmesini denedim. 61 yerine 46 da tuttu. Demekki sizde de 61 rakamı 40 falan yapılmalı sanırım. Hatta 40'ın altına bile düşülse olur gibi geliyor bana.

Ete