ADC Örnekleme

Başlatan trinity, 26 Kasım 2014, 14:59:54

trinity

Arkadaşlar ben 50Hz gerilimini LCD ekranda çizdirmek istiyorum, bunun için örnekleme hızı minimum ne kadar olan bir ADC gerekir?
frekans x 2 = örnekleme hızı ,diye bir şey söyleniyor doğrumudur.

mir_as82

Nyquist kriteri senin bahsettiğin.
Eğer güzel bir görüntü olmasını istiyorsan en az 16 katı örneklemeni tavsiye ederim.
Şöyle düşün: Bir sinüs sinyali çiz (~ tilde). Onun üzerine eşit aralıklarla noktalama yap. Önce 4 tane yap(0 derece, 90 derece, 180 derece, 270 derece). Bunları çizgi ile birleştir. Bu görüntü güzel olmayacak. Bu görüntünün güzel olmasını istiyorsan en az 12 veya 16 tane örnek almalısın bence.

mistek

Orjinal sinyali kaybetmemek için örnekleme frekansı orjinal sinyalin frekansının en az iki katı olmalıdır.

Ne kadar net ve temiz bir sinyal görmek istiyorsanız okadar çok örnek almanız gerekli. 10 veya 20 katı kadar uygun olabilir. Sinyalin türünede bağlı.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Kabil ATICI

@trinity
frekans x 2 = örnekleme hızı konusu sayısal sistemlerde geçerlidir.

Analog sinyalin örneklemesi sizin kaç adımda örnek alma ihtiyacınızın olmasına göre değişir.
ambar7

trinity

yorumlarınız için teşekkürler, ben adc lere bakmaya gidiyorum :)

ferit06

Yapacağınız iş için PIC lerin ADC yeterli olacaktır. PIC lerde çevrim süresi 100 uS nin altındadır. Buna göre 50 Hz için  20mS/100uS =200 gibi bir değer bulursunuz. LCD de düzgün görünen 50 Hz sinüs için yeterlidir.

Erhan YILMAZ

Nyquisti, örnekleme teorisini falan karıştırmaya gerek yok arkadaş sayısal işaret işlicem dememiş.  Ekranın çözünürlüğü ne kadar önce onu söyle? 128x64 ise yatayda 100 piksele çizdircem dersen ve ekranda bir periyot görmek istiyorum dersen. 50 hz'in periyodu 20ms bunu 100 piksel ile göstereceğin için 100e böl. 200us'de bir ölçüm alıp ekrana çizdirmen lazım. En az iki periyot göreyim dersende 2 peryot 40ms sürer. Bunu 100 piksel ile göstermek için 40msyi yine 100e böl 400us çıkar. Tabi çözünürlüğü yarı yarıya düşer. Yapman gereken uygun zamanı belirleyip sürekli ölçüm alıp ekrana çizdirmen. 1ms'de bile örnek alsan sinüse benzer birşeyler görürsün ama çözünürlüğün az olur. Yani 50 Hz sinüsün bir periyotunu 20 nokta ile çizdirmiş olursun.

CLR

Ekran 128x64 ise 20ms'de periyodik 128 örnek al, sonra her örneği ekrana bas. Hatta 2,4,8 ile herbirini çarparak genlikte verebilirsin.
Knowledge and Experience are Power

trinity

Ben bit değeri yüksek bir adc kullanarak daha hassas çizim yapmak istemiştim ama şimdi anladım ki LCD çözünürlüğü nedeniyle fazla hassasiyet gereksiz, pic içindeki adc denemeye karar verdim. teşekkürler

Salih

Gelinen nokta vesilesi ile şöyle bir tespit yapabiliriz.
Gerekli olan ;
Ölçebileceğin kadar çözünürlük (Hassasiyet) değil, değerlendirebileceğin kadarıdır.