mobil robot pilleri

Başlatan Emre MERMİ, 01 Aralık 2014, 16:20:53

Emre MERMİ

merhaba arkadaşlar,

Bir mobil robot projesinin beslemesi konusunda bazı yerlerde takıldım. Aydınlatırsanız sevinirim.

http://www.robotistan.com/6V-250-Rpm-Motor-ve-Tekerlek-Seti,PR-1814.html

motorumuz bu 4 adet kullanacağız.
ortalama 500 ma devremize yeter. kalkışda da  800 ma çeker devre ve motor.
lipo pil kullansam gayet iyi olur

http://www.robotistan.com/74V-Lipo-Batarya-850mAh-25C,PR-1874.html

şu pil de hoşuma gitti ama bir de bunun için 50 liralık şarj aleti almam gerekiyor.  o da pek istediğim bir durum değil açıkcası
şarj edilebilir olmayan normal 9 v pil kullansam bunları paralel bağlasam nasıl olur ? bir tanesi ne kadar akım verebilir. kaç tanesi yeter ? ne kadar süre kullanabilirim ?
1.5 volt pilleri seri bağlasam nasıl olur 4 taneyi ? ne kadar yeter ?

bu konuda fikir verirseniz çok sevinirim.

Emre MERMİ

galiba konuyu yanlış yere açmışım ama hiç mi yok yardım edebilecek biri :D

Mucit23

Yine en uygunu lipo piller. Hem hafifler hemde yüksek kapasiteliler.

ibocakir

Kardes ben burdaki ustadlarin yaninda bilgim cok az ama yine de tecrubelerimi paylasayim seninle. Ben de L293 le 2 tane motoru(Reduktorlu 660RPm) suruyodum. Guc kaynaginda bir motorun kalkista 160mA normal durumda 120ma cektigini goruyodum. Sonra 9v pille beslemeye basladim. Pil 1 saat icinde falan bitti. O da 1 saatlik masa başı calisma suresi yani artik motor totalde 15dk falan döndü heralde :)
Neyse lipo pil aldim ayni seninki gibi 7.4. 2 gun boyunca calistim pil oyle bitti.
Yani diyecegim o ki motor sureceksen yuksek akim cektirebilecegin pil kullanman gerekiyor = LipoPil
Fiyat biraz tuzlu ama yapcak bisey yok.

Emre MERMİ

linkini verdiğim pili 7808 ile şarj edebilir miyim

HexfeT

Bu pili şarj edebilmek için 8.4Volt, 400mA civarı akım sınırlamalı bir kaynak kullanmak zorundasın. Ayarlı güç kaynağın varsa kullanabilirsin. Ebay'de satılan geniş giriş voltajı aralığına sahip, çıkış voltajı ve akımı sınırlanabilen minik modüller iş görür. Ya da kendin yapacaksın. Bu arada şarj işi çok ciddiye alınması gereken bir konu, özellikle lipo piller söz konusu ise.

Ayrıca bu pil iki hücreli. Hücreler arasındaki kapasite farkı, birinin diğerine göre daha dolu-boş olması gibi durumlardan dolayı sürekli olmasa da arada bir "balance charge" denen şekilde şarj edilmesi gerekli. Bunun için model hobicilerinin kullandığı değişik tipte ve hücre sayısında pilleri şarj edebilen bir alet lazım.

Balance charge olayının mantığı şudur; Seri bağlı hücrelerde depolanmış enerji miktarı eşit değil ise şarjdan önce en dolu olan hücre şarj işlemi sırasında diğerlerinden önce dolup, kapasitesinin üzerinde şarja zorlanacağından zarar görecektir. Kapasitesi diğerlerine göre düşük olan hücrenin de başına aynı şey gelir. Balance charge da hücre voltajları tek tek takip edilir ve otomatik olarak eşitlenmeye çalışılır.

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: ibocakir - 01 Aralık 2014, 21:41:06
Kardes ben burdaki ustadlarin yaninda bilgim cok az ama yine de tecrubelerimi paylasayim seninle. Ben de L293 le 2 tane motoru(Reduktorlu 660RPm) suruyodum. Guc kaynaginda bir motorun kalkista 160mA normal durumda 120ma cektigini goruyodum. Sonra 9v pille beslemeye basladim. Pil 1 saat icinde falan bitti. O da 1 saatlik masa başı calisma suresi yani artik motor totalde 15dk falan döndü heralde :)
Neyse lipo pil aldim ayni seninki gibi 7.4. 2 gun boyunca calistim pil oyle bitti.
Yani diyecegim o ki motor sureceksen yuksek akim cektirebilecegin pil kullanman gerekiyor = LipoPil
Fiyat biraz tuzlu ama yapcak bisey yok.

eyvallah kardeşim deneyimini paylaşman yeter çok teşekkür ettim

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2014, 22:30:41

Alıntı yapılan: HexfeT - 01 Aralık 2014, 22:25:53
Bu pili şarj edebilmek için 8.4Volt, 400mA civarı akım sınırlamalı bir kaynak kullanmak zorundasın. Ayarlı güç kaynağın varsa kullanabilirsin. Ebay'de satılan geniş giriş voltajı aralığına sahip, çıkış voltajı ve akımı sınırlanabilen minik modüller iş görür. Ya da kendin yapacaksın. Bu arada şarj işi çok ciddiye alınması gereken bir konu, özellikle lipo piller söz konusu ise.

Ayrıca bu pil iki hücreli. Hücreler arasındaki kapasite farkı, birinin diğerine göre daha dolu-boş olması gibi durumlardan dolayı sürekli olmasa da arada bir "balance charge" denen şekilde şarj edilmesi gerekli. Bunun için model hobicilerinin kullandığı değişik tipte ve hücre sayısında pilleri şarj edebilen bir alet lazım.

çok teşekkürler hocam, alacaz o zaman bir tane