Temel opamp bilgisi

Başlatan kenan_re, 02 Aralık 2014, 14:52:29

kenan_re

Arkadaşlar opamap lar ile yeni çalışmaya başladım. Çok detaylı bi bilgim yok. İnternet üzerinden araştırdığımda bazı aynı devrelerde lm301 de kullanıyor lm741 de lm101 de...

Bilgisi olan arkadaşlardan lm301 - lm741 - lm101 ... kısacası benzer işleri yapabilen opamplar arasındaki temel farklar nelerdir.

t2

Op-amp tercih ederken devrenin yapısı önemlidir.
Bazısında offset  çok düşük olması gerekir. özellikle bu parametresine bakılır.
Bazısında band genişliği önemlidir. Çalışma frekansında op-amp kazancı düşmesin kuvvetlendirme yapsın istenir.
Bazı devreler pilden çalışacaktır düşük akım çekmesi düşük gerilimle beslenebilmesi istenir.
Bazısında düşük gürültü önemlidir. özellikle düşük gürütülü op-amp seçilir.
Bazısında giriş empedansı yüksek olsun istenir. j-fet girişli op-amp seçilir.

robomaster

Offset kazançla beraber çıkışa yansılır. Eğer offset değeri 2mv kazancınız 1000 ise
çıkışta 2Voltluk bir DC seviye kaymanız onur.  Bu sebeple bu gibi istenmeyen durumlar için
ya offset değeri küçük opamp ya ya offset ayarı trimpot ile yapılabilen opamp lar
tercih edir.

Rail to rail olan tiplerde çıkış gerilimi besleme gerilimine çok yaklaşır.

Fet girişli olanlar giriş empedansı yüksek okduğu için önceki katı yüklemez, ölçüm
yapılan yerlerde tercih edilir.

kenan_re

Bilgiler için çok teşekkür ederim opamp'lar daha anlamlı oldular :) .

Bunları sormamın sebeplerinden biride Triac üzerinden bir hatta istediğim akım geçecek şekilde tetikleme yapıyorum. Önceden Akım Trafosu ve ad736 kullanıyordum fakat akım bilgisini bana tekrar vermesi zaman almaya başladı yada iyi kontrol edemedim. Bu nedenle Akım Trafosu ve opamp ile daha hızlı cevap alıp RMS ölçümü yapmaya kara verdim. lm741 ile akım trafosundan yükseltip lm741 ile DC ye çevirip ölçtüm fakat dediğiniz gibi ofset yukarı çıktı. Aşağıda verdiğim fotoğrafa göre hangi opamp'ı önerirsiniz.

Sarı => DC
Mavi => Akım Trafosu