Direnç değerlerini hesaplamamda yardımcı olurmusunuz ?

Başlatan Pyrodigy, 03 Aralık 2014, 12:39:04

Pyrodigy

Merhaba
Röle devreye girdiğinde ; Çekilecek akımlar kırmızı led (15 ma) ile ve pic in girişine uygulanacak 10ma lik akım toplam 25ma gerekli.
- Direnç değerleri ve güçleri sizce ne olmalıdır ?
- R3 direnci gereksizmidir ?
- bu şekilde devreyi çizip, direnç hesaplamasını ( ohm/watt ) yapan bir program varmı ?

teşekkürler
Persistance is the name of the game in this business....

Kabil ATICI

LED'in ucu nereye bağlı? pic'in girişi olduğunu söylede bir şeye benzesin..
Buradaki konulardan biri zener'de kaç watlık olacak?

Eğer sorun değilse 24V 'u sisteme karıştırma zener yanarsa işlemcide yanar. Yer varsa oraya bir optokuplör koy derim. (Tabi sistemin tamamanı bilemediğim için sadece bu bölümüne bakaraktan)
ambar7

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Aralık 2014, 12:50:13
LED'in ucu nereye bağlı? pic'in girişi olduğunu söylede bir şeye benzesin..
- Led in ucu pic in giriş pinine bağlı.
- Opto koyamam, tüm devrede 50 adet ayrı aynı devreden olacak o yüzden yer ve maliyet konusundan kazanmam gerekli. Zener yanarsa işlemci yanmasın diye led koydum araya. Ayrıca yüksek wattlı R2 direnci Gücü alsın diye koydum ama değerleri ne olmalı onu net bilmeliyim.
evet zeneri unutmuşum ozaman sorularımı düzelteyim.

Sorular;
- Direnç değerleri ve güçleri sizce ne olmalıdır ?
- R3 direnci gereksizmidir ?
- Bu şekilde devreyi çizip, direnç/zener hesaplamasını ( ohm/watt şeklinde )  yapan bir program varmı ?
- zener'de kaç watlık olmalı ?

Kabil ATICI

Led'in ucu pic'in giriş olarak atanmış bacağına bağlı ise LED ve R3 üzerinden 10mA akması gerekir. (giriş ucu akımı kadar)
ambar7

bayelektronik

pic bacakları giriş olarak ayarlandığında akım çekiyormu ki? illaki çekiyodur fakat 10mA falan olacağını hiç sanmıyorum.o devre ile pic bacağını giriş yaparak led i yakamazsınız.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Aralık 2014, 14:18:41
Led'in ucu pic'in giriş olarak atanmış bacağına bağlı ise LED ve R3 üzerinden 10mA akması gerekir. (giriş ucu akımı kadar)
R3 üzerinden ; PIC in giriş ucuna 10ma lik ve led in harcaması için ise 10ma lik bir akım uygulamayı düşünmüştüm. O yüzden 25 yada 20ma yeterli diye hesap ettim.
10ma hem led hemde pic in girişi için yeterlimidir ? Led karakteristiklerinde kımızı led için 5 Voltta 9,6ma harcıyor yazıyor.

mesaj birleştirme:: 04 Aralık 2014, 14:55:54

Alıntı yapılan: bayelektronik - 03 Aralık 2014, 14:47:13
pic bacakları giriş olarak ayarlandığında akım çekiyormu ki? illaki çekiyodur fakat 10mA falan olacağını hiç sanmıyorum.o devre ile pic bacağını giriş yaparak led i yakamazsınız.
PIC in max. source akımı 20ma dır.

Kabil ATICI

Seri bir devredeki elemanların hepsinin üzerinden aynı akım akar. Sadece üzerlerindeki gerilim farklı olur.
ambar7

bayelektronik

pic in bacakları 20 mA akıtır doğru fakat giriş olarak ayarlandığında değil.devreyi ne amaçla kullanacağınızı anlayamadım.amaç 24V üzerinden ledi yakmak mı yoksa 24V bir sinyal var onu algılamak mı?

Pyrodigy

Alıntı yapılan: bayelektronik - 03 Aralık 2014, 15:05:49
pic in bacakları 20 mA akıtır doğru fakat giriş olarak ayarlandığında değil.devreyi ne amaçla kullanacağınızı anlayamadım.amaç 24V üzerinden ledi yakmak mı yoksa 24V bir sinyal var onu algılamak mı?
Amacım 24VDC lik sinyali pic in girişinde algılamak ve aynı zamanda led i yakmak.

bayelektronik

sinyali algılarsınız fakat ledi yakamazsınız.doğrudan denemedim fakat pic i uyku moduna almadan tüm pinleri giriş yapardım ki akım çekmesin gereksiz yere diye.

Pyrodigy

Sanırım PIC in girişini source akımı geçiririm diye düşündüğüm için yanıldım.

Devremi değiştirdim. R3 direncinden sonra led i ve pic giriş pinine gidecek sinyali paralel yaptım. Devre bu durumda led i yakmam ve aynı zamanda PIC girişine sinyal uygulamam yeterlimidir ?

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2014, 15:38:38

Alıntı yapılan: bayelektronik - 03 Aralık 2014, 15:18:55
sinyali algılarsınız fakat ledi yakamazsınız.doğrudan denemedim fakat pic i uyku moduna almadan tüm pinleri giriş yapardım ki akım çekmesin gereksiz yere diye.
Zaten röle çekildiğinde sinyal algılanıp led yanacağı için gereksiz akım çekimi olmayacak.

Maxim

Pyrodigy

Devreyi tekrar düzeltip proteusta simüle ettim. Hem PIC in girişine hemde led gösterge için devrenin nihai durumu doğrumudur ?
R1 direncini 20K - 1/8W
Zener 5.1V - 1/4W
R2 direnci 4K7 - 1/8W
Transistör N kanal 3904
R3 direnci 1K olarak ayarlasam doğru bir iş yapmış olurmuyum ?

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2014, 17:12:44

Alıntı yapılan: Maxim - 03 Aralık 2014, 17:08:42
pic girişini şaseye vermişsin
Evet hocam pic girişininden source akımı ile hem led'i sürerim hemde girişe logic uygularım diye düşündüm ama yanılmışım.