Motorların çalışma rejimleri

Başlatan robomaster, 03 Aralık 2014, 21:43:00

robomaster

Arkadaşlar yaptığım bir proje de seçtiğim dc motorun ısınması sorun yaptı.
Motor ihtiyaçtan daha güçlü seçtim, rahat çalışsın diye.
Sonra baktım  motorun çalışma rejimi katsayısı %30, yani sürekli çalışamıyor bu
değerle. Ya aynı güçte rejim katsayısı yüksek bir dc motor, yada aynı rejim değerinde  de daha güçlü
bir motor seçmeliyim. Nesye sorum şu:

Motorlarla ilgili tecrübesi olan arkadaşlara soruyorum  : Step ve servo motorlarda da
durum böyle mi? Böyleyse yandık. Sürekli çalıştıramayacakmıyız ?

robomaster

mir_as82

robomaster

hayir. 200w.
sorun motorun surekli calisip calisamayacagi ve ayrica step ve servolar kesintisiz calisamazmi

mir_as82

Hocam motorunu ne amaçla kullaniyorsun.
Eğer sabit miknatisli ise motorun biraz fikir verebilirim.

robomaster

motor bir disli sistemi surekli calistirmak zorunda.
sabit miknatisli. bldc degil yani.
surekli dondurmek yani.
soru motorlar surekli  calistrabilmek.
step ve servolarda ve ozellikle dc de durum nedir

mir_as82

Eğer dişlilerde mekanik bozulmalar olmazsa permanent magnet dc motor uzun süre çalışır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu. Motorun kullanıldığı yer neresi?Eğer benzinlik gibi yerler ise buralarda fırçalı motorlar tehlikeli olabilir.

z

Heavy Duty motor kullanacaksin. Cok az motorda duty faktoru dusuktur. Ornegin arabalarda mars motoru gibi. Bugune kadar uzun sureli calistiramayacagim motorla karsilasmadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

robomaster

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2014, 08:23:19
Heavy Duty motor kullanacaksin. Cok az motorda duty faktoru dusuktur. Ornegin arabalarda mars motoru gibi. Bugune kadar uzun sureli calistiramayacagim motorla karsilasmadim.
hocam s1 den s8 kadar calisma rejimleri var. bendeki motor s2 %30. yani surekli en fazla %30 duty altinda calisabilir. eger 100 de yuz calisirsa 10 dakika icin 3 dakika calisma 7 dakika dinlenmesi gerekiyor soguma icin. bu boyleymis dc motorlarda. sorum step ve servolar dada durum boylemi?

z

Dedigim gibi dusuk dutyde calisan motorlar muhakkak vardir. Fakat benim calistigim DC ve step motorlar "Continuous Duty".

Sendeki motor surekli calismaya uygun degil. Yapacak tek sey var. Ya motoru degistireceksin yada zorlama ile sogutacaksin.

robomaster

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2014, 10:03:13
Dedigim gibi dusuk dutyde calisan motorlar muhakkak vardir. Fakat benim calistigim DC ve step motorlar "Continuous Duty".

Sendeki motor surekli calismaya uygun değil. Yapacak tek sey var. Ya motoru degistireceksin yada zorlama ile sogutacaksin.

Ya da sürekli çalışabilmesi için max gücün en fazla %30 u ile çalıştıracağım gibi de bir sonuç çıkardım.

1. Heavy Duty dc motor 100w-1kw aralığında marka model tavsiyesi verebilirmisiniz hocam?
2. Step ve servolarda da durum böyle mi?

z

Step motorlarda ve servo motorlarda surekli calismama gibi bir durum gormedim.

Yalniz servo motorlarda soyle bir durum var. Eger motoru cok dusuk devirlerde kullanacaksan sogutma sorunu cikar bu durumda motoru haricen sogutmak gerekebilir. Fakat cogu servi motor govdesi zaten sogutucu gibi kanatlara sahiptir.

Femsan firmasi ile gorus. Onlar sana oneride bulunsunlar.

http://femsan.com.tr

robomaster

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2014, 11:13:23
Femsan firmasi ile gorus. Onlar sana oneride bulunsunlar.
http://femsan.com.tr

Hocam oradaki DC motorlarda s2.
Eğer varsa yakın zamanda sizin çalıştığınız bir dc motor varsa,  bahsettiğiniz  Heavy Duty motoru merak ettim bir sakıncası yoksa?
Selamlar...

robomaster

Alıntı yapılan: z - 05 Aralık 2014, 11:50:29
http://www.ebay.co.uk/itm/Air-cooled-Spindle-Motor-300W-12V-48V-With-Mount-Bracket-for-Engraving-Machine-/321271888470?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item4acd4bfa56
Saatlerce yuk altinda calistiriyorum.

Katkılarınız oldukça önemli. Diğer yandan motoru inceledim ama %ed veya herhangi bir duty değerine rastlamadım.
En iyisi birde verdiğiniz firmayı telefon ile arayayım.