24V to 5V lm2576

Başlatan emrah, 06 Aralık 2014, 12:51:16

emrah

Arkadaslar merhaba

24 voltu 5 volta dusurmek icin  lm2576t -5.0. Datasheetndeki devreyi kurdum 5 volt veriyor fakat lcd ekran ve picten olusan bir dwvreyi calistirdigimda 4.9 volta dusuyor , lm2576 da isiniyor. Bobin 5a lik isinma yok. Akimi bobinden cekmesi gerekmiyormu entegrenin yerine bobinin isinmasi lazim ?

Yada bu devre icin kisa yoldan 7818 - 7812 -7805. Birbirine baglayarak mi kullansam saglikli olurmu

Kabil ATICI

Doğrudan LM317 ile yapabilirsin, LM317 26V girişe kadar kabul eder. Tek ihtiyacın bir direnç ve bir tirmpot. istersen sonra trimpotu direnç ile değiştirebilirsin. Çekeceğin akıma bağlı olarak LM317'ye soğutucu bağla.

Eğer kullandığın yeşil arkaplan aydınlatmalı ekranlardan ise ve arkaplan aydınlatması açık ise açık çekecektir.
ambar7

emrah

Lm317 cok isinmazmi 24voltu dogrudan 5 volta dusurunce 19 voltluk kaybi isiya donusturecek isi cok fazla olur ve devrede onu sogutacak sogutucuya yer yok. Ekran 4x20 mavi 18f 452 pic var

Okan AKÇA

Akim gerekli degil ise Hic kafanızı agritmaya degmez  kullanin  lm317 lm 7805  başınız agrimasin

izturk

2576 24v ta ısınmaz. başka bi problem olmalı. çıkış kondansatörünü datasheetteki ile aynı olduğundan emin olun. bi de kartsa tinerle temizleyin pasta falan kalmasın

emrah

Alıntı yapılan: izturk - 06 Aralık 2014, 14:14:32
2576 24v ta ısınmaz. başka bi problem olmalı. çıkış kondansatörünü datasheetteki ile aynı olduğundan emin olun. bi de kartsa tinerle temizleyin pasta falan kalmasın

denemek icin elemanlari bacaklarindan birbirine lehimledim. Girise 100 uf cikisa 1000uf takili. Bobini hazir aldim silindir nuveye sarili 5A lik 100 uf.  Bobinin ortasi bos olan nuvedemi olmasi gerekiyir yoksa ?

F.T

kömür nüveye sarılı ortası dolu bobin olacak.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

emrah

http://www.evdeteknik.com/images/resim_goster.jpg

bunun olmasi gerekmiyormu ??

mesaj birleştirme:: 07 Aralık 2014, 05:03:04

Ben bunu kullandim. Bobinde ısı yok 5A lik ama entegre isiniyo 200ma felan cekiyorum. Girisine 24v icin iki farkli 12v guc kaynagini seri bagladim ondan olabilirmi ?

mesaj birleştirme:: 06 Aralık 2014, 15:04:01

http://www.epcoelektronik.com/trafo-bobin/resim_goster.asp?path=D%3A%5Cinetpub%5Cepcoelektronik.com%5Cwww%5Ctrafo-bobin%2Furunler%2FTH+ferrit+n%FCveli+bobin.jpg&Width=600&Height=600

F.T

resimdekide olur.endüktans uygunsa sorun olmaması lazım.regülatörlerin patates baskı olabilir.her çeşit mal geliyor memlekete.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

एक होना

kondansatörler kaç volt olmalı ?

emrah

Ben bobinden supeliyim uzerinde 100uf yazmıyor fakat sole sayılar var

9930  seklinde kod var bobinin üzerinde.   Degeri ölcemiyorum cihaz olmadigindan.  En iyisi degeri bilindik bir bobin alayim deneyim.

Kondansatorlerin  giristeki 100uf 50v. Cikistaki 1000 uf 25v bende.

F.T

zaten bobinde uf olmucak uh olacak.bobinin endüktansını ölçme şansın varsa ölç.

z

http://www.direnc.net/PCS127-SERISI-12-X-12,LA_1530-2.html#labels=1530-2

Bu bobinlerden kullanıyorum ve son derece memnunum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

izturk

Ben bobinden şüphelendim resmi görünce. Şu tipte bobinler var. 330uh kondansatör tip diye iste. 3A ve 1A olan türleri var