Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

çoklu textbox

Başlatan hayalimdesin, 08 Aralık 2014, 20:44:33

hayalimdesin

arkadaşlar okul için bir proje ödevim var. yardımçı olursanız minnet olurum.

Yaptığım projede 5 sutünda toplam 50 tane textbox var. Her bir sütünda 10 tane textbox var. Benim yaptığım bir değişken tanımladım her sütünda bulunan 10 tane textboxları tür dönüşümünü yapıp toplayarak değişeken atıyorum. aynı uygulamayı diğer 4 sütunda bulunan textboxlar içinde yapıyorum. bu kod karmaşasına neden oluyor. For ile yapmaya çalıştım becemedim. bunun kolay bir yolu varmı textboxların hepsi tek bir formun üzerinde. 

Kabil ATICI

String grid daha çok işine yarayabilirdi.
Ama neyse textbox'lara aynı isimi ver index atayabiliyor olman gerekir. Bu şekilde for döngüsü ile işlem yapabilirsin.
Öyle olmazsa, textbox'lar ile uğraşma hepsini bir diziye al (array) ve dizi üzerinde işlem gerekleştir.
ambar7

hayalimdesin

hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Ben textboxları paneller içine aldım aşağıdaki kod sayesin sorunumu çözdüm.Belki birine yarar diye kodlarıda yazayım.  Acemi olduğum için anca bukadar yapabildim.

foreach (Control textboxtopla in pnl12.Controls)//panel1de olan textboxların hepsini kontrol eder kaç tane varsa okadar döner
            {
                if (textboxtopla is TextBox)
                {
                    if (int.TryParse(textboxtopla.Text, out result))//textboxlara girilmiş değerleri sayıya çevirmeye çalışır eğer çevirirse içeriye girip işlem yapar. çevirmezse else kısmına geçer
                    {
                        if (textboxtopla.Text != "")

{
                            sayi12 += int.Parse(textboxtopla.Text);// textboxları toplayıp sayı değişkenine atar
                        }
                    }
                    else
                    {
                        textboxtopla.Text = "0";

}
                }
                txt5PDST.Text = sayi12.ToString();
            }