24vdc de transient etkileri giderme

Başlatan F.T, 09 Aralık 2014, 21:43:13

F.T

arkadaşlar selamlar.

24 vdc akü voltajı ile beslenen bir cihazım var.gemide kullanıyorum.şarj cihazında oluşabilecek bir yüksek voltaj veya şaseden gelebilecek bir faz kaçağına karşı cihazımı korumak istiyorum.çizmiş olduğum devre ile bu amaca ulaşabilirmiyim.ayrıca sistemde 33 vdc den yüksek bir voltaj oluşması cihazı nakavt ediyor.bundan dolayı koruma elemanlarını 33 vdc olarak seçtim.şimdi bu çizimimde eksik olan noktalarım neler.yada daha ne gibi eklemeler yapılabilir.ayrıca kullanmış olduğum elemanların korumaya geçme voltaj değerleri sizce ne kadar uygun.iyi çalışmalar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Erol YILMAZ

Esas devrenin çektiği akim ne kadar?

F.T

hocam selamlar.devre akımı 4 ile 7 amper civarı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

robomaster

Selam. Şu transistörlü kısım gerilimin 48V civarında normal olduğunu mönitörlemek için mi?

FxDev

Merhabalar hocam,
Bu devrenin bir benzerini tasarımımda kullanmıştım. Güzel de iş çıkartıyordu. Bakmanızı öneririm.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Hocam bu devre anlık yükselmelerde yükü devreden çıkarıyor.
Yükü devreden çıkarmadan yükselmelerş bastırmak ve devrenin normal çalışmasına devaö etmek için ne yapılabilirç

FxDev

Araçlarda böyle devreler kullanılıyor.
Denemediğim devreyi vermek istemiyorum ama hesap kitapla uğraşarak olabilir.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Çekilen akım çok düşük. Girişte o kısım yerine sadece bir köprü diyot kullansak ters polarma ihtimalini ortadan kaldırmak için.
LTC 4366 süpermiş.  Aşırı gerilim mosfet üzerinde düşüyor ve yük devrede.

Maxim

fxdev
kabaca bu devreyi anlatman mümkün olabilirmi acaba?

FxDev

Devre bir karşılaştırıcı olarak çalışıyor. Opampın + ucu +12V'a regüle edilmiş durumda. Bu haldeyken - ucun gerilimi +12V'tan fazla olursa çıkış sıfıra çekilir. Eğer 12V'tan küçük olursa çıkış opampın beslemesine çekilir. Mosfetin gate ucu yüksek gerilime maruz kalmaması ve opampın beslemesi çok yükselmesin diye zenerle gerilimi +18V'a sabitlendi. Opampın giriş uçlarının gerilimi bu gerilimi aşmasın diye de - uç +15V'ta zenerle sınırlandı.

Bu devrenin bir sıkıntısı var, +30V civarlarında mosfeti bir iletime bir kesime götürebilir. Bu konuda o kısma bir hysteresis devresi kurulabilir ama devre böyle de iş görür.

F.T

Alıntı yapılan: robomaster - 09 Aralık 2014, 22:38:42
Selam. Şu transistörlü kısım gerilimin 48V civarında normal olduğunu mönitörlemek için mi?

Erhan hocam o kısımda led beslemenin normal olduğunu gösteriyor.tabi yüksek voltaj oluşsa bile led gerilimi ve akımı sabit kalacağı için sıkıntı olmuyor.aksi taktirde led yüksek voltaj oluşunca zarar görebilir.

Fırat hocam selamlar.Daha önce toplantıdada LTC yi konuşmuştuk.LTC 4366 ile uygulama yapmayı düşünüyorum.Fakat verdiğim devre ile şu anda bir uygulama yapma ihtiyacım var.burda seçilen ürünler max 33 vdc aşılması durumunda işe yararmı.yada ürünlerin çalışma voltajları ne olmalıdır.tvs ler 33 olacak gözden kaçırmışım.nasıl bir değerlendirme yaparsın.

mistek

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Aralık 2014, 23:54:17
Araçlarda böyle devreler kullanılıyor.
Denemediğim devreyi vermek istemiyorum ama hesap kitapla uğraşarak olabilir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

@FxDev buradaki devrenin çalışma şeklinide anlatabilir misiniz?

Özellikle Reverse Voltage Protection kısmını anlamadım.
M2 mosfeti N kanal.
Souce bacağı girişe bağlanmış LTC4366 içerisinde charge pump olayı mı gerçekleşiyor?
Q2 Ters bağlantı yapıldığında iletime geçiyor G-S arasını kısa devre yapıyor olarak yorumladım. 
M2 için Vgs = Tam iletim gerilimi nasıl sağlanıyor?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

@F.T: TVS'lere dikkat edin hocam. Akım aktıkça kırılma gerilimleri yükseliyor. TVS'ler buna dikkat edilerek seçilmeli. Şu an datasheet indirme şansım yok bu konuda dikkat edin.
@mistek: Girişteki gerilimi ters çevirmen gerekiyor anlayabilmen için. Bence proteusa kurup merak ettiğin gerilimlere bak derim. Charge pump değil bildiğimiz koruma devreleri var.

robomaster

Alıntı yapılan: FxDev - 10 Aralık 2014, 21:18:17
@mistek: Girişteki gerilimi ters çevirmen gerekiyor anlayabilmen için. Bence proteusa kurup merak ettiğin gerilimlere bak derim. Charge pump değil bildiğimiz koruma devreleri var.

Bildiğimiz köprü diyot kullansak gerilimi ters uygulama ihtimali ortadan kalkar zaten. O kadar eleman ne için hocam.

FxDev

Alıntı yapılan: robomaster - 10 Aralık 2014, 21:35:43
Bildiğimiz köprü diyot kullansak gerilimi ters uygulama ihtimali ortadan kalkar zaten. O kadar eleman ne için hocam.

Verim? Isı?