Pıc kodlarını .hex formatına ceviremedim

Başlatan PHoMaK, 12 Aralık 2014, 16:59:20

PHoMaK

*Internet uzerinden bütün sitelere ulastım kitaplar kullandım ancak hex e cevirirken her seferinde build fıled hatası alıyorum..
Kodları farklı bi kaynaktan alıp üzerinde oynadığım için doğrulugundan emin değilim..
MPLAB programının 2 farklı sürümündede denedim yinede hata alıyorum kodların illegal olduğu hatasını alıyorum. Bundan sürüm ile ilgili olmadığı sonucunu çıkardım.
Sizce kodlarda nerede hata yapıyorum yanlış olan kısım ne düzeltirmisinz?
Kodlar doğru ise bu kodların .hex formatına çevirilmiş halini gönderebilirmisiniz 3 gündür durmadan uğrasıyorum ancak yapamadım son günlerim ve hex e çevirmem gerekiyo.
Şimdiden Tesekkürler*

;___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

@ DEVICE PIC16F877
@ DEVICE PIC16F877, WDT_ON
@ DEVICE PIC16F877, PWRT_ON
@ DEVICE PIC16F877, PROTECT_OFF
@ DEVICE PIC16F877, XT_OSC
TRISC=0
DEFINE LCD_DREG PORTB
DEFINE LCD_DBIT 4
DEFINE LCD_EREG PORTB
DEFINE LCD_EBIT DEFINE LCD RWREG PORTB
DEFINE LCD_RWBIT 2
DEFINE LCD_RSREG PORTB
DEFINE LCD_RSBIT 1
DEFINE LCD_BITS 4
DEFINE LCD_LINES 2
pause 200
DEFINE OSC 4
DEFINE ADC_BITS 8
DEFINE ADC_CLOCK 3
DEFINE ADC_SAMPLEUS 100
pause 200
ADCON1=%00000100
pause 200
LCDOUT $FE,1
BAK:
LCDOUT $FE,1,"Renk degerı olcme"
pause 2000
HAM VAR WORD
LCDOUT $FE,1,"Renk Degerı"
LCDOUT $FE,$C0,"Algılanıyor"
pause 1000
PORTC.1=1
ADCIN 0,HAM
BAK: IF ADCON0.2=1 THEN BAK
LCDOUT $FE,1,#ham
LCDOUT $FE,1,"Renk degerı"
LCDOUT $FE,$C0,HAM
PAUSE 9000
goto BAK
endif
pause 200
LCDOUT $FE,1,"cısım rengı"
LCDOUT $FE,$C0,"Algılanamadı"
PAUSE 5000
GOTO BAK
END

;__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[

t2

kodlar picbasic kodu.  picbasic bulabildiyseniz onun editörünü de bulursunuz.
Alıntı yapılan: PHoMaK - 12 Aralık 2014, 16:59:20
MPLAB programının 2 farklı sürümündede denedim
mplab editör.  belki picbasic kodu yazmak için picbasic derleyicisi ile kullanılabilir.

picbasic derleyicisi yoksa, mplab iiçnine bu kodları yerleştirmek anlamsız olur. not defterine yapıştırıp derleme yapmasını beklemek gibi olur.

PHoMaK

PIC basıc pro mevcut ancak compıler seçeneği calışmıyor. Tam olarak ne yapmam gerekiyor çevirim için açık bir şekilde anlatırmısınız

t2

picbasic editörü (microcodestudio galiba) ile dosyayı açalım.  File> Open
menülerde bir compile kısmı vardır praya tıklayalım.
galiba F9 tuşu da aynı işi yapıyordu.

Derleme işlemi tamamlanır veya hata bildirir.

PHoMaK

Kodları yazıyorum compile tusuna basıyorum sanırım derleyici programı arıyor. Bi süre sonra ekrana kaydetme yeri geliyo fakat kaydetme yerinde dosya formatı olarak " .pbp , .ınc , vs.." seçenekleri var .hex seçeneği yok.
Compile kısmının bilgilerinde de "not installed compiler yazıyor"  kaldırıp defalarce yükledim fakat bişey değişmiyo ne yapmam gerekiyo? Yada sizde sorun çıkmıyorsa kodları .hex dosyası halinde gönderebilirmisiniz ?