mosfet gate gerilimi

Başlatan enrique_iglesias, 14 Aralık 2014, 22:50:18

enrique_iglesias

Merhaba arkadaşlar araştırıyorum kafam iyice karıştı....

IRF9540N PNP mosfet ile 24volt 10A lik bir motor sürmeye çalıştığımızı farz edelim.
Şimdi source 24 volt
araştırmalarıma göre gate gerilimi source geriliminden +2 - +5 volt yukarda olması gerekiyor.
Bu durumda farklı bir güç kaynağı kullanmamız gerekecek ve gate 29 volt olacak.
Mosfetin datasına bakarsak gate 20volt diyor.

Çıldırmak üzereyim :S

FxDev

P Channel anahtarlama elemanlarından oldum olası nefret etmişimdir :)
Aşağıdaki yapıyı kullanacaksınız, işlemcinizi de open drain kullanınca iş tamamdır.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

enrique_iglesias

tamam şemaya göre çok güzel gördüm ama güvenememiştim...
zenerle güvenceye aldık...
peki bu +5volt neyin nesidir..

polleme

MOSFET, Gate ucu Source ucuna göre 2-5V daha yüksek potansiyelde olduğu zaman iletime başlar (lojik Level olanlar hariç) ama tam iletimde olması için 10-20V civarı bir gerilime çıkılması gerekir. O zaman MOSFET bir anahtarlama elemanı olarak kullanılır. 10V altı lineer bölgedir ve anahtarlama için kullanıma uygun değildir. Devrede 18V zener ile MOSFET'in Gate ucu güvenliğe alınıyor.

enrique_iglesias

bilgiler için teşekkürler...
şimdi şemaya göre örnek verirsem..
10k direnç yanına BC547 NPN Bir transistör ile PNP mosfeti sürdüğümü düşünelim.
%50 pwm ile bc547 base bacağında 2,5volt, mosfetin gate bacağında 9volt oluşacak...
%10 pwm ile bc547 base bacağında 0,5volt, mosfetin gate bacağında 1,8 volt oluşacak...
bu durumda devreye girmeyecekmi??

elektronik

Alıntı yapılan: enrique_iglesias - 14 Aralık 2014, 23:31:16
bilgiler için teşekkürler...
şimdi şemaya göre örnek verirsem..
10k direnç yanına BC547 NPN Bir transistör ile PNP mosfeti sürdüğümü düşünelim.
%50 pwm ile bc547 base bacağında 2,5volt, mosfetin gate bacağında 9volt oluşacak...
%10 pwm ile bc547 base bacağında 0,5volt, mosfetin gate bacağında 1,8 volt oluşacak...
bu durumda devreye girmeyecekmi??

pwm değeri %50 olmuş %10 olmuş genlik yine aynı kalır.  yani anahtarlama voltajın değişmez sadece süresi değişmiş olur. 

enrique_iglesias

polleme

BC547'nin base ucundaki sinyal seviyesi değil, MOSFET'e bağlanan ucundaki sinyal seviyesi önemli. Base ucu 0-5V arasında değişse bile kollektör ucu 10V üstüne çıkabilecek bir beslemeye sahipse sorun olmayacaktır.

Muyat

Pekı besleme +12voltsa ne yapcaz?

ohacagatay

merhaba, ilk önce bu mosfet P channel ona dikkat ettin mi ?
Datasheet 'e fig 1 e bakarsan 6 volttan sonra 10 A seviyesinde akım geçirebilirsin gate voltajını bence 12 volt yap 15 volt falan yapma, 10~50 arası gate'e bi de direnç koy
eğer mosfet'i p channel olarak kullanıcaksan Draine giden 24 Volt u  2 adet 1 k ile ayır 12 volt elde edersin 2. 1k 'nın hemen altına
bir mosfet daha koyarsan TTL ile switch yapabilen bu sefer Draini 24 volt olan mosfeti tetikleyebilirsin, gerilim artmalarına karşı
1. 1K direncin yanına 12V bir zener koyabilirsin
umarım yardımcı olmuştur , şöyle aşağıdaki gibi bir schematic işini görebilir

Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

okylmz

Alıntı yapılan: enrique_iglesias - 14 Aralık 2014, 22:50:18
Merhaba arkadaşlar araştırıyorum kafam iyice karıştı....

IRF9540N PNP mosfet ile 24volt 10A lik bir motor sürmeye çalıştığımızı farz edelim.
Şimdi source 24 volt
araştırmalarıma göre gate gerilimi source geriliminden +2 - +5 volt yukarda olması gerekiyor.
Bu durumda farklı bir güç kaynağı kullanmamız gerekecek ve gate 29 volt olacak.
Mosfetin datasına bakarsak gate 20volt diyor.

Çıldırmak üzereyim :S

kafam karıştı P kanal mosfetin gate gerilimi source geriliminden +2 +5 volt yukarıda olması gerekir iletime geçmek için.

bence şöyle denmeli gate ucu source gerilimine göre 2v 5v daha aşağıda olmalı iletime geçmesi için.
source ucu +24voltta olacaksa gate ucu +20 volttan aşağı değerde olduğu zaman iletime geçer (+20,+19,+18 vs)

haklı mıyım?