SCL Disable

Başlatan cicjoe, 16 Aralık 2014, 17:52:32

cicjoe

Merhaba arkadaslar,

MCU'da ayni pin uzerinde mux edilmis olan SPI ve I2C hatlarini kullanmam gerekiyor. 2 cihaz bagli. SPI ile calisan cihazi _CS pin'i ile disable ettigimde I2C cihazi ile haberlesip, sonra da tersini yapmaliyim.
Ancak I2C cihazi icin 1 enable/disable pin'i bulunmuyor. Eger SPI cihaza giden clock I2C cihazina da giderse ve data yanlislikla cihazin adresine denk gelirse problem olabilir. Cihazi komple kapatmak istemiyorum. Clock hattini AND gate ile I2C cihaza verirsem propogation delay problem yaratir mi emin olamadim. Ben de asagidaki gibi bir devre tasarladim. Sizce bu sekilde halledebilir miyim? Oneriniz var mi?

Karamel

hocam. yukaridaki semaya gore transistor doyuma gidince scl sase ile kisa devre yapilmis gibi olmayacak mi?

Kabil ATICI

i2c'da başlangıç durumu oluşmadıktan sonra sıkıntı olmaması gerekir
Saat Lojik 1'de iken veri hatta Lojik 1-> lojik0 geçişi yapmadıkça i2c sıkıntılı olmaması gerekir.
Şu anda 74HCxx serisi entegreler 40MHz'de çalışabilmektedirler..
ambar7

cicjoe

Alıntı yapılan: Karamel - 16 Aralık 2014, 18:04:09
hocam. yukaridaki semaya gore transistor doyuma gidince scl sase ile kisa devre yapilmis gibi olmayacak mi?

open-collector oldugu icin hatti 1'e cekmiyor, 0'a cekiyor veya hi-z yapip pull-up ile 1 olmasini sagliyor diye biliyorum.. bosa enerji kaybi olacaktir sanirim sadece..

Aslinda transistoru cikarip, direk port pin'lerine baglasam, disable etmek istedigim zaman output 0, enable etmek istedigim zaman da input tanimlasam pin'i ayni mantik oluyo sanki.. ??

Alıntı yapılan: ambar7 - 16 Aralık 2014, 18:04:26
i2c'da başlangıç durumu oluşmadıktan sonra sıkıntı olmaması gerekir
Saat Lojik 1'de iken veri hatta Lojik 1-> lojik0 geçişi yapmadıkça i2c sıkıntılı olmaması gerekir.
Şu anda 74HCxx serisi entegreler 40MHz'de çalışabilmektedirler..

hocam peki gate'in cikisi open-collector olmadigi icin sorun cikar mi? 2 cihaz da 3v calisiyor..

Kabil ATICI

74hcxx entegreleri 3V'da çalışabiliyor.
Ayrıca open kollektörlü and kapısı var
http://vikiwat.com/productfile/2212/userfiles-productimages-9978-integralna-shema-74hc09-quad-2-input-and-gates-with-open-drain-outputs-dip14-0.pdf

Normalde saat sinyali için farketmemesi gerekir. Çünkü saat sinyalini sadece master konumundaki alet üretir.
ambar7