aspiratöre dimmer bağlamak?

Başlatan intension, 16 Aralık 2014, 22:15:05

intension

merhaba.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/pic-arm-2000w-motor-hiz-kontrol-dimmer-devresi-138816921

ilandaki Dimmer ile mutfak tipi ocak aspiratörünü kısıp açabilrmiyim?

aspiratör şu şekilde:        voltaj : 220-240 v, 50hz                  dimmer de şöle:       Giriş voltajı: 220V.
                               motor gücü: 2x95w                                                            Maksimum güç: 2000W.
                                aydınlatma: 2x25w                                                        Ayarlanabilir voltaj: 50-220V AC.
                               toplam güç: 240w                                         
                                         akım : 1,5a                                                 

şöyleki, güya sessiz bi aspiratör aldım elektirik süpürgesi çıktı ilk hız ile son hız arasında nerdeyse fark yok. çok gürültülü çalışıyor ev salon mutfak birleşik haliyle gürültüyü azaltmak istedim.
ilandaki dimmeri, aspiratör içine girmeden elektirik kablosunu keserek ki uzatmak için kesmiştim zaten yani dışarıdan elektirik kablosuna bağlayarak aspiratörü kısıp açabilirmiyim. aspiratördeki kademelere nazaran daha düşük hızda çalıştırabilirmiyim. yardımınızı bekliyorum

timpati

dene ve gör, en iyisi.

bu arada sakın yanlış bağlama. sen biliyor olsan bile bilmeyenler için hatırlatayım, dimmer devresi sisteme seri girilir. yani 220'den gelen 2 kablodan biri kesilip araya dimmer devresi konur, geriye kalan kablo (faz veya nötr) yüke doğrudan gider.
why mr. anderson, why ?

birkan

Bu tür motorlar sinüsü kırpan dimmer'la kullanılabiliyormu. 50 Hz. Frekansı değiştiren bir devreyle ayarlansa daha uygun olmaz mı?

mg1980

Geçmişte benzer şeyler denemiştim.Olmuyor.Motorun yanma riski var.

SBTECH

bence olur ama aspiratör içerisindeki motorlar ac motor ise , sonuçta elektrik süpürgesi , saç kurutma makinası , hatta eski çamaşır makinası motorları triacla kontrol ediliyor. herhalde dc motor olma ihtimali yoktur aspiratör içindeki motorların ama içini açıp bi bakmak lazım dimmer i hangi noktadan seri gireceksiniz , direk ana beslemede yapamayabilirsiniz , lamba vb bir şeyleri de dim edersiniz muhtelemen o tarz bir işlemde..
Elektronik ilimdir..

efsanepoldem

bu devre zero crossing çalışmıyor. (yani geneli oyle). Bu özellik olmadığından motoru lineer olarak dimleme yapamıyor. Pot çok kısa bir aralıkta çalışıyor ve istediğiniz gibi çalıştıramıyorsunuz. Bunun için zero crossing çalışan bir devre lazım

fahri-

Ben denedim çalışıyor. Fazla kısık yaparsan motor ısınıyor. Kontrollü olarak deneyerek motoru yakmadan çalıştırabilirsiniz.

Andromeda

Maksat sessiz aspiratör ise mutfağa 12 cm lik PC fanı takın, beslemesini 5 V çıkışlı
telefon şarjı ile yapın, çünkü ben böyle yapmıştım :) devamlı çalışma ve tam sessizlik!
mutfaftaki mini sigorta kutusundaki besleme devresini ışıklı anahtar ile açıp kapıyorum.
tabii 12 V ile de beslenebilir, fazla gürültülü değil zaten bunlar.
zamanlama devresi takılabilir , mini otomasyon vs.. uzar gider...

düzeltiyorum; adaptör çıkışı 8 V.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

intension

aspiratör motorunun ac olduğunu düşünüyorum üzerinde yazmıyor ama şu örneği buldum standart aspiratör motoru. ac
http://www.aksamotor.com/aksamotor/urunler.asp?LanguageID=1&b=detay&KatID=9&ID=143

dimmerı motor kablolarından bağlamayı düşünmedim çünkü lambaları kısması sorun olmaz motor kapalıyken ayarlanabilir gece lambası gibi olur işimede gelir ayrıca bağlantısı kolay olur

daha önce küçük ac motorlu baca aspiratörüne priz dimmer ı bağlayıp denemiştim fakat dediğiniz gibi çok dar bi aralıkta çalıştı dimmerı kısınca motordan çınlama sesi geliyordu
haliyle aspiratör motorları daha büyük ve çift, deneme yapmak biraz riskli olurdu teknik verileri okuma konusunda becerikli sayılmam ama dimmer da max gücün 2000w olduğu yazıyor aspiratör ise 240w bu durumda dimmer uyumlu değil demek doğru olurmu

yada şöle sorayım;  motoru çok ince aralıklarda kontrol etmesede etkili ölçüde kısabilecek ve motora zarar vermeyecek dimmer ne özellikte olmalı
"efsanepoldem" zero crossing devreden bahsetmiş. dimmer devrelerini arattığım zaman böyle bi bilgiye ulaşamadım, tüketiciyi (ben hariç) ilgilendirmeyen ince bi konu demekki

arkadaşlar
burdaki dimmer lardan benim için uygun olanına göz atarmısınız
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=h%FDz+kontrol&sra=hpa

cevaplar için teşekkür ederim.

t2

Ben bir aspirator motoru gördüm 220v giriyor. 0..10v ile kumanda ediliyor. Üzerinde pot bağlamak devir ayarlamak için 10v çıkış da var.

Hatta devir bilgisini bildiren encoder çıkışı var. Motor modelini bilmiyorum. Müşteri getirdi. Pic programı yazdım.

Evlerde kullanılan modern aspiratorde böyle motor olsa gerek. Çünkü dokunmatik  hız kontrolü var.

işte böyle güzel motor kullanılırsa, devir ayarı, kumandası kolay olur.

intension

Alıntı yapılan: t2 - 17 Aralık 2014, 22:49:38
Ben bir aspirator motoru gördüm 220v giriyor. 0..10v ile kumanda ediliyor. Üzerinde pot bağlamak devir ayarlamak için 10v çıkış da var.

Hatta devir bilgisini bildiren encoder çıkışı var. Motor modelini bilmiyorum. Müşteri getirdi. Pic programı yazdım.

Evlerde kullanılan modern aspiratorde böyle motor olsa gerek. Çünkü dokunmatik  hız kontrolü var.

işte böyle güzel motor kullanılırsa, devir ayarı, kumandası kolay olur.

hocam kügerr marka aspiratörler var dünyanın en sessizi olduğunu iddaa etmiş fiyatına bakılırsa öyledirde. hız ayarını digital attırıyor 5 kademe falan filan ama bu kadar para aspiratöre vermek istemedim. elimdekiyle ne yaparım diye düşünüyorum

ipek

ayaklı fan vardı pekte güzel çalışıyordu ,fakat en kısık devrinde bile fazla devirliydi.kablosunu bir yerden kestim seri olarak x2 class 2mf kapasite bağladım harika çalıştı,yapı marketlerinde standart olarak satılan lamba dimmer'lerinden aldım fena değil istediğim gibi açıp kısabiliyordum,taki bir saat sonra yanık kokusunu duyuncaya kadar.motor yanmış çöplük yeni bir bireyine kavuşmuştu.