Basit Bir Simülasyon Problemi

Başlatan fthsev, 17 Aralık 2014, 16:52:32

fthsev

Arkadaşlar aşağıdaki devreyi proteusta simüle edemedim. Hesaplarken de açıkçası kafam karıştı.

Voltaj kaynağı ile batarya özdeş değil. Bu durumda voltaj kaynağı bataryayı şarj ederken voltmetre kaç volt gösterir?

cengav4r

Toprak bağlasanda bağlamasanda değişmiyor bir şey ;)
İki kaynak arasına 0.001 ohm direnç bağla bakalım. benim proteus 1.6 volt gösterdi.

fthsev

Evet araya küçük bir değerde direnç koyunca hata vermedi. Ve 1.6 volt okuyor. Yani sadece pili gösteriyor. Böyle olmasını gerektiğini

düşünüyordum. Ama sebebini açıklayamıyorum. Bataryanın iç direnci diğer dirençlere göre daha düşük olduğunda ve akım da her zaman

kolay yolu seçer ilkesi olabili mi?

Kabil ATICI

Simülasyon hata verir.
Çünkü teorik olarak büyük gerilim kaynağından düşük gerilim kaynağına sonsuz akım akmaktadır.
Normalde gerilim kaynaklarında iç direnç vardır. Bu da gerilim seviyesi daha düşük olana doğru bir akım akıtır. Bu da bu tür bir devrede artık gücü doğrultusunda düşük gerilim kaynağının gerilimi görülmeye çalışır.

Modelde şarj devresi gibi bir şey yapıyorsan, soldaki gerilim kaynağını gerilim kontrollu akım kaynağı gibi bir şey kullanman gerekir.
ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Aralık 2014, 17:30:10
Simülasyon hata verir.
Çünkü teorik olarak büyük gerilim kaynağından düşük gerilim kaynağına sonsuz akım akmaktadır.
Normalde gerilim kaynaklarında iç direnç vardır. Bu da gerilim seviyesi daha düşük olana doğru bir akım akıtır. Bu da bu tür bir devrede artık gücü doğrultusunda düşük gerilim kaynağının gerilimi görülmeye çalışır.

Modelde şarj devresi gibi bir şey yapıyorsan, soldaki gerilim kaynağını gerilim kontrollu akım kaynağı gibi bir şey kullanman gerekir.

Tam olarak şarj devresi değil yaptığım. Evet güç kaynağının olduğu yer bir şarj entegeresi veya güç devresi ve pili şarj ediyor. Voltmetrenin olduğu yer
bir adc entegresi ve sürekli pilin voltajını okuyor. Şarj sırasında adc entegresi pili değilde kaynağı veya ikisinin arasında bir değer okuyorsa istenmeyen bir durum oluyor. ADC entegresinin her durumda pili okumasını istiyorum.

Kabil ATICI

Onun için darbeli şarj yöntemini uygulayabilirsin. Darbenin boşluklarında Pilin gerilim değerini okursun ve bu şarjdan bağımsız bir değer olur.

Pili şarj esnasında pil gelimi ile şarj arasında bir değer görmen muhtemel. Ne de olsa pilin de bir iç direnci var...

Modelinde pil ve gerilim kaynağı da seri direnç eklemen gerekiyor. Yoksa modelin eksik kalır.
ambar7

fthsev

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Aralık 2014, 18:08:03
Onun için darbeli şarj yöntemini uygulayabilirsin. Darbenin boşluklarında Pilin gerilim değerini okursun ve bu şarjdan bağımsız bir değer olur.

Pili şarj esnasında pil gelimi ile şarj arasında bir değer görmen muhtemel. Ne de olsa pilin de bir iç direnci var...

Darbeli şarj yötemini şu an düşünmüyorum. Çünkü bir çok yer hazır durumda. 

Alıntı yapılan: ambar7 - 17 Aralık 2014, 18:08:03
Modelinde pil ve gerilim kaynağı da seri direnç eklemen gerekiyor. Yoksa modelin eksik kalır.

Bu cümleyi tam anlayamadım. Biraz daha açar mısınız? Ayrıca ilgilendiğiniz içinde teşekkür ederim.

Kabil ATICI

ambar7

RaMu

Simulasyondaki pilin sarz edilebilir olduğunu veya
sarz devresine bağlanıp simule edilebilir olduğunu hiç sanmıyorum
bence boşuna simulasyonda pil sarz etmeyle uğraşmayın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthsev

Alıntı yapılan: RaMu - 17 Aralık 2014, 21:13:17
Simulasyondaki pilin sarz edilebilir olduğunu veya
sarz devresine bağlanıp simule edilebilir olduğunu hiç sanmıyorum
bence boşuna simulasyonda pil sarz etmeyle uğraşmayın.

Tabiki simülasyondaki sonuçlara göre hareket etmeyeceğim. En kısa sürede board da deneyeceğim. Bu gün deneme imkanım olmadığı için
teorik olarak da sizlerden fikir alabilmek adına açtım konuyu.