Bari buna yardım edin

Başlatan cirak05, 11 Mayıs 2005, 22:34:30

cirak05

Ya arkadaşlar yardım istiyoruz bu işi bilenler yardım etmiyor. Bari bu konuda yardım edin. İnternette çok değişik şekilde pic için değişik yazma şekilleri gördüm. Hatta birde kitap aldım öğrenmek için ama çok teferruatlı ya bu pic programlama işini en kolay hangi prog. diliyle öğrenebilirim. 16f84 'ün datasheet'inde sadece 35 komutla işi hallediyorsunuz diyo ama okadar basit değil heralde.

ete

Arkadaşım,

Pic'i programlama işi için herkes kendi bildiği dili sana tavsiye edecektir. Bak incele bu her zaman öyle olmuştur. Şayet önceden programlama işi ile uğraşmış isen sana BASIC öneririm. Anlaması daha kolay. Programlama için kitap alıp baştan okumaya kalkma bir şey anlamazsın. Sana çok karmaşık ve zor gelebilir. Bu yüzden basit program örnekleri üzerine çalış ve komutları program yazarken öğrenmeye çalış daha kolay ve iyi öğrenirsin. Basic te karar kıldı isen örnek toplamaya çalış ve PBP manual'ini incele tabiiki bu manual İngilizce. Biraz vaktin var ise her kesin anlayabileceği bir Pic Basic Makalesi hazırlayacağım. Dersler halinde ve bol örnekli bir kurs niteliğinde olacak. Sanırım 3-5 gün içerisinde forumun ilk sayfasında makale olarak okuyabileceksin.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cirak05

Teşekkürler yardımın için makaleyi bekliyorum. Ben bu soruyu birde şu açıdan sordum. Ben bu işi öğrenmek için Orhan Altınbaşak 'ın MİKRODENETLEYİCİLER ve PIC PROGRAMLAMA diye bir kitabını aldım. Ama internette bakıyorum yapılmış projelere örneklere benim burda gördüğüm şeylerle alakası yok.

O yüzden arkadaşlardan yardım istedim ama hala cevap yok istersen açtığım konuya bak. Fıttıracam artık. Şu anda bana acilen o devre lazım önceden bilemezdim ki ilerde bana pic lazım olacak bir öğreneyim diye hem önceden ilgimi çeken bir olay da değildi. ve şimdi oturup bu istediğim devre için prog. yazmama imkan yok ancak en az 1 sene sonra. Tekrar ediyorum yardımcı olacaklar varsa çok minnettar olurum ama yinede canınız sağolsun

aster

Olur olur sakin ol hele,
aldığın kitaplar iyi kitaplar biraz daha denemeler yap bakalım
hem sende gidip şu an için seviyeni aşan konulara dalmışsın
biraz sabır ve azim gerek o kadar

SpeedyX

herhangi bir programlama dili biliyormusun?
değişken kavramını, döngü kavramını biliyormusun?
bilgisayarla aran nasıl?
hangi programları kullanabiliyorsun?
ingilizcen ne derecede?
elektronik bilgin yeterli mi?

koordinat

herşeyin başı o kitap senin için şu anda.bende öyle yaptım buradaki arkadaşlara sordum zaman zaman.bazen yabancı boardlarla da konuştum.ama önce sabırlı olman ve altyapının sağlam olması gerek.

cirak05

Alıntı yapılan: "SpeedyX"herhangi bir programlama dili biliyormusun?
değişken kavramını, döngü kavramını biliyormusun?
bilgisayarla aran nasıl?
hangi programları kullanabiliyorsun?
ingilizcen ne derecede?
elektronik bilgin yeterli mi?

Lise1 'de basic görmüştüm ama 6 sene geçti unuttum yani onları
bilgisarla aram orta hallinin üzeri diyebilirim.  :roll:
Proglamamdan anlamam o yüzden kitap aldım. Oda Assembly dilini öğretiyo galiba
ingilizce ve elektronik orta seviye

sorgulama bu kadardır inşallah.  :)

En büyük pişmanlıklarımdan birisi ingilizce şu işi bir halledemedim gitti. :oops:

zeyneld

Bencede birden bire ortaya birşey çıkmasını beklersen fena halde çuvallarsın.

Pic programlamak için önce zaten bildiğin bir dilin altyapısını kullan. ASM biliyorsan ki bu 6502 olabilir Z80 olabilir yada herhangi biri o 35 komutla çok rahat edersin ama anladığım kadarıyla zaten dijital eğitimi almamışsın.

Bu durumda öğrenimesi en kolay dili yani basıc 'i tercih etmen gerekecek çünkü assambler program yazabilmen için kullandığın kontrollörü yada dijita malzemeyi çok iyi tanıman ve anlamış, özümsemiş olman gerekir.

İkilik, sekizlik ve onaltılık sayı sistemlerinde matematiksel hesapları çok iyi bilmen gerekir, ki bunlar temel dijital bilgisi gerektirir ki buda yok gibi görünüyor. O halde elindeki kitabı yazarak oku ve anlamaya çalış ilk başladığımda bende yazım hataları ve kitabın alt seviye olmaması nedeniyle öyle yaptım önce okudum, sonra tabiri caiz ise konu konu sıralayıp yeniden yazdım kitabı, ve bu siteninde dsteği sayesinde biryere gelebildim her nekadar yeni üye görünsemde sitenin 3 yıllık üyesiyim sanırım site yenilenmesi sırasında üyelik bilgilerime birşeyler oldu :) moderatöre duyurulur bu vesileyle :).

Kısacası kolaya kaçmadan çalışın göreceksinizki herdamla terin faydası yavaşta olsa ortaya çıkacak.

Şimdiden başarılar diliyorum.

cirak05

Benim şimdi kafam karışmaya başladı. Ben bu kitapla devam edeyim yoksa basic le alakalı bir kitaptan mı başlayacağım.

zeyneld

Dostum eş zamanlı götürmelisin, çünkü basıcle alakalı kitapta işin sayısal yönü yada pic in detayları yüzeyseldir aa elindeki kitapla controller'ın iç yapısını ve nasıl çalıştığını öğreneceksin .

CaFFeiNe

ekucuk arkadaşım

yardım edin diye feryat ediyorsun ama bu yardım işini biraz yanlış anlıyorsun galiba bu işten anlayan arkadaşlarda sonuçta programında veya yaptığın devrede çözemediğin hususlarda sana tavsiyeler vermekten başka ne yapabilirki?

pic programlama işini öğrenmek istiyorsun ama bu işler öyle hemencecik olacak işler değil biraz tırmalaman lazım ve kesinlikle içinden gelmeli bu işe gönülden sarılmalısın. İngilizcem iyi değil demişsin merak etme pek çok kişinin iyi değil (benimde) sonuçta elektronik ile ilgili isen (yani direnç, kondansatör, transistör vs. temelde nasıl çalıştıklarını biliyorsan ve bunları kullanarak devreler vs. yapıp çalıştırdıysan biraz lojik bilgin varsa yani kapıları, binary hexadecimal decimal gibi sayı sistemlerini biliyorsan) alırsın eline sözlüğü açarsın istediğin picin datasheetini başlarsın okumaya sonuçta şekspirin bir eseri filan değil datasheetler ondan sonra yavaş yavaş öğrenmeye başlarsın picin içinde nasıl birimler var nasıl çalışıyorlar sonra başlarsın ufak programlar yazmaya ledi yak söndür yürüyen ışık vs. gibi bunları anladıktan sonra yardım istediğin gibi alıcılı vericili vs. daha karışık devreler yapmaya ve programlamaya başlarsın tabiki bunlar sana bağlı birkaç ayda sürebilir senelercede

ama sen şimdi bi devre bulmuşsun çalıştıramadım diyorsun çalıştıramayabilirsin olabilir belki kod hatalı olabilir vs. kod senin elinden çıkmadığı için problemini de çözemiyorsun hatta soramıyorsun

gerçi zaten söylemişsin oturup istediğim devre için program yazmama imkan yok diye ama olsun biz sana izlemen gereken yolu söyleyelimde

sen bi arkadaş çıksada bulduğun 12 kanallı alıcı verici devresinin neden çalışmadığını çözse diyorsun ama bu biraz zor kimsenin okadar vakti olacağını sanmıyorum ayrıca o devre sana çok lazımsa aynı sitede satışınıda yapıyorlar galiba

yok devre önemli değil ben bu işi öğrenicem diyorsan yukarıda yazdıklarımı dikkate almalısın

biraz dobra konuşmuş olabilirim ama gerçekler böyle...

cirak05

teşekkürler caffeine yazdıkların çok doğru. Ama bana lazım olan bir devre ve bunu yapmam şu an için imkansız. Benim isteğim bu devreyi bana yapın verin demek değil. Bu devre internete yeni çıkmış bir devre de değil eminim birçok pic ile uğraşan insan bunu denemiştir. Devre mi çalışmıyor yoksa bende mi problem var ben bunu öğrenmek amacıyla soruyorum. yoksa kimse beni takmak zorundada değil

cirak05

dün bir kitap aldım elektronik hobi diye aynı isimde web siteside var. Assembly ile 250 satırda yazılan programı picbasic ile 5 satırda yazmış. Bende bundan dolayı picbasic öğrenmeyi daha uygun buluyorum.

bay_yasar

Arkadaşım pic programlamaya yeni başladığın için en kolay ve hızlı anlayabileceğin basic diline yakın olan PİCBASİC PRO dur. kitap olarak birkaç tanesini edinmeli ve örnek kodlarını incelemelisin acele etmeden sabırlı olmalısın bu biraz zaman alacaktır.... Kitap olarak 1- PİC PROGRAMLAMA - Orhan ALTINBAŞAK, 2- İLERİ PİC UYGULAMALARI Hakan KARAKAŞ ve son olarak 3- PİC BASİC PRO (TÜRKÇE) Orhan ALTINBAŞAK isimli kitapları edinmeni tavsiye ederim. kitapların hepsi ALTAŞ YAYINEVİNİN..  iyi çalışmalar. :D

hacettepeli_muhendis

şunu öğrendim herhangi bir işlemcinin assemblysini öğrenince diğer işlemcilerin assemblylerini öğrenmek çok zor olmuyor birinden başla işte ama sadece assemblyi değil mimarisinide öğrenmeye çalış
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler