Lamba Dönüşü ve Faz Arasında 190V AC Var!

Başlatan ibocakir, 19 Aralık 2014, 15:07:11

ibocakir

Arkadaşlar dün odamın ışık anahtarını(komitatörü) söktüm. Anahtara 2 kablo bağlı. Birisi faz diğeri lamba dönüşü(Yani lambadan anahtara ulaşan kablo). Tavandan nötr direk lambaya bağlı. Normal olarak ben anahtara basınca devre tamamlanıyor ve lamba yanıyor. Fakat sorun şurada anahtar açıkken yani lamba yanmıyorken anahtara bağlı faz ve lamba dönüşü arasında 190V AC ölçüyorum. Bunun sebebini bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilecek olan var mıdır?

Salih

İhtimalleri sıralıyorum.

* Ölçü aleti yanlış ölçüyor.
* Evinize gelen şebeke gerilimi düşük
* lamba elektronik devreli ve üzerinde gerilim düşüyor.

Aklıma gelenler

ibocakir

Anahtarda nötr olmadığı için faz nötr arasına anahtarda bakamıyorum ama aynı duvarda 2 metre kadar ileride priz var. Orda 220V okuyorum.
Lambayı söktüm ve aynı düşüşü yine yaşadım.
Hatta mutfağın anahtarını söktüm aynı durum orada da söz konusu.

mehmet

"Voltmetrenin iç direnci ile lamba seri bağlanmış
olmaktadır. Lamba üzerinden, voltmetre iç direncinin
izin verdiği kadar akım geçmekte. Bu akım da lamba
üzerinde 30V kadar bir gerilim düşümüne sebep
olmaktadır" diye düşünüyorum...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kabil ATICI

Öncelikle o lamba 220V'u karşılıyor.
Kullandığın ölçü aletinin problarını temas sorunun, bağlantılardaki temaslardan doğan dirençler,duy bağlantısından doğan dirençler, duyun lamba ile temasından doğan dirençler  ve lambanın kendi direnci hepsi bir araya geliyor. Her ne kadar ölçü aletinin voltmetre kademesinde akım akmaması gerekir ama pratikte ölçüm alabilmek için bir miktar akım akar o akımda yukarıda sözü edilen dirençler üzerinde bir gerilim düşümü olarak sana gelir. Tabii bu arada kullandığın ölçü aletinin kalibrasyonu yerinde olduğunu varsayaraktan. Yoksa bir de onun ölçüm hatasını eklemek gerekecek.
ambar7

Salih

Alıntı yapılan: ibocakir - 19 Aralık 2014, 15:14:49
Anahtarda nötr olmadığı için faz nötr arasına anahtarda bakamıyorum ama aynı duvarda 2 metre kadar ileride priz var. Orda 220V okuyorum.
Lambayı söktüm ve aynı düşüşü yine yaşadım.
Hatta mutfağın anahtarını söktüm aynı durum orada da söz konusu.

Ampuller tasarruf tip mi?

ibocakir

@salih hocam ampül 40W tasarruflu.

@ambar7 @mehmet hocam anahtar açıkken akım geçmiyor sonuçta. Multimetrenin iç direncini 10M düşünsek ne kadar fazla akım akıtacakki 30V AC kayıp olsun? Hala anlayamadım problemin nedenini.

Salih

Alıntı yapılan: ibocakir - 19 Aralık 2014, 15:33:05
@salih hocam ampül 40W tasarruflu.

@ambar7 @mehmet hocam anahtar açıkken akım geçmiyor sonuçta. Multimetrenin iç direncini 10M düşünsek ne kadar fazla akım akıtacakki 30V AC kayıp olsun? Hala anlayamadım problemin nedenini.

Normal ampulle  denermisin.

ibocakir

eve geçince deneyim inşallah. Tasarufluların iç direnci daha düşük mü oluyor ?

Salih

Alıntı yapılan: ibocakir - 19 Aralık 2014, 15:58:36
eve geçince deneyim inşallah. Tasarufluların iç direnci daha düşük mü oluyor ?

Bu durum da neden tasarruf ampulü ise, iç direnci çok yüksek demektir.

Kabil ATICI

Alternatif akım ilginçtir, yalıtkan olmasına rağmen bir kondansatör üzerinden bile akım geçer.
ambar7

ilker_32

Çok eski evlerin elektrik tesisatları da eski olabiliyor. Eski elektrik tesisatları da sorun yaratabilir. Sonra buat içerisinde ki kabloların gevşek olması.

Birde duy içerisinde ki lambayı sök dene ne ölçeceksin?