Sinüs frekans

Başlatan pcb, 20 Aralık 2014, 01:26:33

pcb

Merhaba arkadaşlar

0-10v Sinüs frekansı ses e çevirmek için devre şeması arıyorum, bir kaç denemem oldu, basit devrelerle ses çıkışını duymak zor, şema örnekleri paylaşırsanız memnun olurum

OG

Alıntı yapılan: pcb - 20 Aralık 2014, 01:26:33
0-10v Sinüs frekansı ses e çevirmek için devre şeması arıyorum
Bu ne demektir anlayamadım, biraz açman gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Bir sinüs dalganın duyulabilir olması, yani deyiminizle ses olması için ses frekanslarında olması gerekir. Bu aralık ta yaklaşık 200-15000 Hz arasıdır.

Melih1802

Alıntı yapılan: polleme - 20 Aralık 2014, 10:37:34
Bir sinüs dalganın duyulabilir olması, yani deyiminizle ses olması için ses frekanslarında olması gerekir. Bu aralık ta yaklaşık 200-15000 Hz arasıdır.

20Hz-20kHz değilmiydi.

ankyra

Merhaba arkadaşlar

0-10v Sinüs frekansı ses e çevirmek için devre şeması arıyorum, bir kaç denemem oldu, basit devrelerle ses çıkışını duymak zor, şema örnekleri paylaşırsanız memnun olurum

tda2050, tda2052 tda2030...

pcb

arkadaşlar konuya bende hakim değilim, o sebepten teknik sorularınıza cevap veremiyorum. bildiğim sinus eğrisi olan bir çıkış ve bunu yüksek ses olarak duyulur hale getirmek. Sinus frekansları mesela 12V, -12v beslemesi yerine bu 12V - 0V çıkış veren bir devre

TDA ları araştırıcam

asma

Merhaba arkadaşlar

0 ile 10V arası değişen genliklerde sinüs dalga şeklindeki sinyaller elinde mevcut mu? Bunu nasıl ürettin? Cevabına göre bu sinyali hoparlöre uygulaman için gerekli eklentiyi sağlarız.
0 - 10V aralığında (yani peak to peak) sinüsoidal sinyale ve bu sinyali duyabileceğin düzeneğe mi ihtiyacın var? Hoparlöre vereceğin sinyalin orta noktası 0 olmalı. Yani pozitif ve negatif bölümlerden oluşmalı. AC olmalı.

Ben senin elinde ne var ve ne istiyorsun anlayamadım. Eğer 10Veff genliğinde bir ses sinyalini uygun şekilde 4 ohm hoparlöre uygularsan 25W güç elde edersin. (oto teyplerinin geneli daha fazla genlik oluşturamazlar)

Kolay gelsin.

Kabil ATICI

Bu işaretin frekansı uygun ise seri bağlı halde 1 kondansatör ve hoparlör sesi  oluşturabilir. Hoparlör piezoseramik ise kondansatörede gerek yok.

Yok sinyalin frekansı çok düşükse  o zaman 555 kullanılabilir. 555'in 5. bacağına uygulanan gerilime göre ürettiği sinyal değişir.(girişin genliğini ayarlamak gerekebilir) Tabii çıkışına uygun bir hoparlör bağlamak yeterlidir. İnternette fazlasıyla örnek bulunabilir.
ambar7

polleme

Alıntı yapılan: Melih1802 - 20 Aralık 2014, 11:41:52
20Hz-20kHz değilmiydi.

Kesinlikle doğru ama insanların büyük kısmı bu aralığı duyamaz. Ben rahatlıkla duyulabilecek ses aralığını belirtmeye çalıştım. Örneğin ben 12 KHz üstünü  ve 300 Hz altını duyamıyorum.

pcb

bir süre cevap yazamadım sorunu halledemedik kusura bakmayın.

Sinüs eğrimize dönersek , farz edelim pic ile bu oluşturuldu. egri 5-0V arası oluşmaktadır orta noktası 2,5V. Sorun frekansı kulağımızın duyamaması değil, 1khz sinüs eğrisi seri kondansatör hoparlör bağlantısı ile çıkan ses miktarı çok düşük bunu nasıl yükseltebiliriz ?

"ANKYRA" arkadaşın tavsiyesi tda2050, tda2052 tda2030 ile bu ses güçlü hale getirilebilir mi ?

elektronik

herhangi bir amfi devresi ile sesi yükseltip duyulabilir seviyeye çıkarabilirsin.
tda2050, tda2052 tda2030 bunlar olur