sıcaklık sensor seçimi

Başlatan ahmetbudak, 21 Aralık 2014, 21:29:15

ahmetbudak

herkese iyi akşamlar ve başarılar..
sizce sıcaklık ölçümü için DS1820 gibi mi yoksa lm35 türü bir sensor kullanmak mı? mantıklı ( MCU 'nun ADC birimi vs. gereksinimlerini saymazsak)
cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Kabil ATICI

Bu tamamen kişisel bir tercih meselesi. Ben LM35 tercih ediyorum. En azından sensörü bir sıkıntı durumunda test etme şansım oluyor. En kötü şekilde ölçü aletinin voltmetre kademesinde  çalışmasını izleyebiliyorum. Başlangıç düzeyindeki kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Tabii programını kendin yazıyorsan.

DS1820 serisi;  haberleşme teknolojileri incelemişsen ve incelemek istiyorsan 1 wire haberleşmesini incelemek için iyi bir örnek. işlemcinin içinde adc yoksa kullanılabilecek sensörlerden biri.

Aynı kategoriye LM75'de i2c haberleşmesinde inceleme için kullanılabilecek bir sıcaklık sensörü.
ambar7

baran123

hocam bu ds ve lm den baska guzel ve bulabılecegımız bır sensor var mı ?

Kabil ATICI

NTC, PTC, (örneğin PT100,PT1000), termocouple, kızılaltı sıcaklık sensörleri, ADT7420, KTY81 , hatta transistör ve diyotlar bile ısı sürüklenme etkisi nedeni ile sıcaklık sensörü olarak kullanılabiliyor....
ambar7

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

robomaster

NTC - PTC ve Steinhart–Hart denklemi ile 1000 de bir hassasiyet ile ölçüm yapabilirsiniz.
Sitede defayları olabilir.