Dvd motoruna harici mosfet surucu yapmak.

Başlatan vedo35, 22 Aralık 2014, 17:29:00

vedo35

Arkadaslar elimde BD7902FS DVD /CD motor surucusu var. Hall sensorlu. Ben bu entegrenin motor faz cikislarina her bir faz icin toplam 3 tane 30v luk  n kanal mosfet surucu hazirlayip entegrenin faz cikislarini bu mosfetlerin gate ucuna verip motoru bu sekilde calistirmak isitiyorum. Diyelimki 15 volt 20 volt gibi degisik gerilimler verip birseyler yapmak istiyorum.  Yani motorun ucuna fan pervanesi takmak yada biraz daha akim cekecek bir is. Cunku motor surucusunun kendi driver i fazla yuku kaldiramiyor asiri isiniyor. Sadece bir cd yi dondurecek kadar gucu var. Ben biraz daha agir birsey monte edince termik koruyucu devereye girip surucuyu soguma moduna geciriyor.  Yani benim yaptigim surucu entegrenin uzerindeki yuku yuklenecek. Ben boyle bir mantik yuruttum eagle pcb sinide cizdim. Ama yapmadan once sizlerinde fikrini almak istedim. Acaba benim yuruttugum mantikla bu motoru calistirmak mumkunmu?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

Düşünce güzel gibi görünüyor.
Fakat o entegrenin çıkışlarında sürücü bağlamak sıkıntı olabilir. Şemasına bakmak gerekir.
Çıkışlarında kontrol sistemi olabilir. Ama yinede denemeden bir şey diyemem.

O moturun sizin istediğiniz gücü sürekli karşılayabileceğinden emin değilim. Disket sürücüsü motoru olsa belki derim, ama cd sürücüsü motoru bobinleri ince diye biliyorum.
ambar7

mustafa_cmbz

İç yapısını tam olarak bilmiyoruz pdf olarak datashet yayınlarsan daha ayrıntılı bakabiliriz ama anladığım kadarı ile içerisinde kendi fetleri var.bundan dolayı istediğin şey mümkün olmayabilir.

Şayet hazır birşey işini görecekse esc alıp çalıştırabilirsin.

vedo35

Dvd/cd motorlari dediginiz gibi cok zayif fazla yuklenmeye gelmez. Ben sadece motoru saga sola dondurme, fan v.s icin dusundum. Yoksa googleda daha guclendirmek icin sargilarin yeniden nasil sarildigini gosteriyorlar. Bu kisim sonraki asamalar icin dusunulebilir. Ama ben 18, 20 volttada calistirmayi denemek istiyordum. Semasi  datasheet den alinti yaptiginizin aynisi. Ben cikislarini haricen guclendirmek isitiyorum. Dediginiz gibi dahili suruculeri var ama sadece cd yi kaldiracak sekilde dizayn edilmis. Ben bugun birde cikislara direkt mosfet degilde opto kuplor baglayip cikislarina harici mosfet devresi yapmayida dusundum. Teorik olarak bir sikinti cikaracagini dusunmuyorum. Ben asagidaki resimdeki gibi dvd nin kartindan motor kismini testere ile kesip ayirdim kontrol uclarina kart uzerindeki dahili 2,5 volt  ldo nun cikisina direkt bagladim. 3,3 voltluk ldo yu sokup 1,5 voltluk ldo takip bunuda vref ucuna bagladim. Cunku referenas voltaji 1,65 volt oldugunu yaziyor. Devre bu sekilde mukemmel calisiyor. Tek sikintim dedigim gibi  yukaridaki dusunceyi gerceklestirmek :)

Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

Entegrenin üzerine soğutucu koymayı düşündünüz mü? O entegre üzerine CD sürücü metal kapağı geliyor galiba. Buda iyi veya kötü bir soğutma sağlıyor.
CD üzerinde iken döndürmek öyle veya böyle bir yük oluşturacaktır. Bunu da CD sürücüsü kapağı üzerinden soğutuyor.
ambar7

vedo35

Evet dediginiz dogru bu sekilde yuksuz pek isinma olmuyor, ustune cd binince dediginiz gibi isinma oluyor o kadarda cok isinma olmuyor. Parmagimi bile yakmiyor. surucu tam yukte calisirsa ( Sled motoru, spindle motoru, yukleme cikartma motoru, fokus ve trek bobinleri calisirsa) dediginiz gibi sogutucu lazim.

trabzonluökkeş

Bu motor yerine, yazıcılardan çıkan nidec 40-50-60 serisi motorları kullanırsan daha güçlü ve aynı özelliklerde. 12-24 volt aralığında çalışır. Hurdacıları dolaşırsan bir sürü bulursun. Resmini yükledim.