Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pic ile haberleşme

Başlatan mfy40, 25 Aralık 2014, 03:00:00

mfy40

Arkadaşlar ben aslen bilgisayar programcısıyım ( c# ile elektronik haberleşme ) burda ne işin var diye soracak olursanız elimde picle çalışan ve haberleşen bir cihaz var ve protokolü yok benim bununla haberleşmem gerekiyor bazı kodlarını biliyorum mesala 0x80 komutu cihazın adresini verir. ben bu cihazla nasıl haberleşebilirim, az cok pic programlama biliyorum pici kodlarını acıp bakıp çözmek geldi aklıma orası ayrı bi dünyaymış :) deneyerek tek tek de gönderilmez komutlar bunun bi yolu yokmu

Kabil ATICI

Aslında fazla bir şey anlatmamışsın;
bu alet ile pic hangi haberleşmeyi kullanıyor?
USB, SPI, I2C, UART, (RS232,RS422,RS485)...
Pic ve haberleşme için kullanılacak alet elinde ise, lojik analizör diye bir alet var, bu aleti iki cihazın haberleşme hattı üzerine bağlarsın iki alet haberleştirirsin, arada neler olduğunu alır bilgisayarına kaydeder ve haberleşmenin nasıl yapıldığını analiz eder ona göre program akışını oluşturursun. Bu zorlu bir süreçtir.

Elinde adresten başka bir şey yoksa, sadece iğneyle kuyu kazar veya amiral battı oynarsın ama karşı taraf amiral vurulduğu zaman söylemeyebilir.

Bilgisayar programcısı dili ile söylersek, elinde programda kullanman gereken bir dll var ve dosya hakkında bilgi yok ve dosyaya erişiminde yok.
ambar7

mfy40

cihaz usb ile haberleşiyor

hocam elimde bir kaç kod var onların ne işe yaradığını biliyorum, pic'in çalıştırdğı cihazda elimde mevcut, fakat konu şu benim göndermediğim komutu nasıl bir tepki verdiğini lojik analizör nasıl çözebilir, aslında bulmam gereken bir kaç tane komut var