Otomatik Bariyer Kumanda arızası

Başlatan mistek, 28 Aralık 2014, 13:21:15

mistek

Sitenin otomatik bariyeri arızalanmış daha doğrusu bazı kumandalar kapıyı açıyor, bazıları açmıyor.
Bariyerin markası: Optimum
Bariyeri kuran firma kapanmış, başka bir firmanın ustası gelip bakmış olmaz bu demişler. Kapının değiştirilmesini düşünüyorlar site sakinleri

Bende batmakta olan gemiyi kurtarabilir miyim bi bakayım dedim kapının sürücüsü, motoru, mekaniği sorunsuz çalışıyor.

Kutuya bağlı bulunan 433MHz harici alıcı devresi var bunu söktüm kodunu internette araştırdım
Ürün bu: External Receiver (BS-REC2)

http://image.made-in-china.com/43f34j00sCLEnpmZfYcH/External-Receiver-BS-REC2-.jpg

İşlemcisi pic16f630 ve bunun tam karşısında 8 bacaklı bir entegre daha var ATMLU936 eeprommuş.(Resimde yok)

Şuan elimde kapıyı açan ve açmayan kumandalar mevcut 433MHZ modülün data çıkışını osiloskopta izliyorum kumandanın tuşuna basınca hareketlilik hepsinde oluyor. Yani bişeyler geliyor ancak pic bunu okuyamıyor.

50 kumanda var 10-15 tanesi kapıyı açmıyor.
Eepromun kısmi silinmiş olması ihtimali nekadar yüksek? Bunu nasıl tekrar programlayabilirim? Sorunu nerede aramalıyım?

Bu işten anlayan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

xoom

Sisteme yeni kumanda dahil edilme prosedürlerini tekrar etmeyi denediniz mi?

mistek

Kullanma kılavuzu yok nasıl programlandığını bilmiyorum. İnternetten rusça bi kılavuz buldum onunla ilgileniyorum yeni kumanda eklemeyi deneyip yazacağım. 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

xoom

http://www.hato.com.pl/images/hato/do-pobrania/RADIO_DWU.PDF

Kanal1 veya Kanal2'ye alıp Öğren tuşuna basın ardından eşleştirme yapılacak kumandadaki tuşa birkaç saniye basılı tutun  Led yanıp sönecek ardından işlem tamamlanmış olcaktır. Bu işlemi tüm kumandalara tekrarlayınız yazıyor..
Bir denemeni öneririm.

mistek

Çalışmayan kumandanın içini açtım. Su almış sanırım oksit yapmış pili akmış. Devreyi sildim pilini değiştirdim.
Eskiden çalışmayan kumanda 10kez tuşa bastığımda alıcı bunun 4-5 tanesine cevap veriyor.
Çalışan kumandayı söktüm içi temiz pili sağlam 10 basmada 7-8 tanesine cevap veriyor.

Muhtemelen piller zayıfladı ve sinyal gücü azaldı iletişim kuramıyorlar.

Ayar yapayım derken hafızadaki bütün kumandaları sildim. Elimdekileri tekrar ekledim çalışıyor görünüyorlar hepsinin pilini değiştirip tekrar ekleyeceğim...