Lineer ray ve bilyeli rulmanı

Başlatan muhendisbey, 05 Ocak 2015, 15:34:39

muhendisbey

Merhaba,

Merak ettiğim bir konu var. Vidalı millerde olduğu gibi lineer raylarda, araba raydan çıkarılırsa bilyeler dağılır mı? Araştırdım bulamadım.
Yapacağım sistemde tepsi kullanmaya karar verdim ancak altında çalışabilecek çekmece rayı gibi bir sistem bulamadım, ben de bu şekilde çalışabilirse böyle bir yapı kurayım dedim. 4 adet ray sabit, çekmece üzerindeki ray ile hareket ediyor olacak. Ancak çekmece çekilirken ray arabadan ayrılabilecek. Mümkünatı var mıdır? Yoksa daha basit bir çözümü var mı bu işin?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Kabil ATICI

Bir arkadaşın söylediğine göre lineer raylı sistemlerde ray çıkınca rulmanlar dağılabiliyor. Açıkçası oynaması hoşuma gitmişti.
Dikkat etmemi istemişti...
ambar7

mir_as82

Hocam bazen bilyalar çıkıyor bazen çıkmıyor. Siz bunu bilyalar dağılır olarak ele alın. Normalde araba raydan çıkartılırken plastikten yuva vardır onu rayın ağzına dayayıp araba o plastik parçaya geçecek şekilde çıkartılır. Ben plastik olmadan 4-5 defa çıkardım, bilyalar komple dağılmıyor, tek-tük düşüyor.

restore

çeşitleri çok arkadaşım.

eger böyle bişeyse bunlardan kullandım .satın aldıgınızda bilyeler dökülmez. önlem olarak yine dolgulu gelir. bi plastik parça ile olabilir.

lineer rulmanlarda bazen rulman  yuvaları yükü taşıyan kısım  celik olsa da gövdesi  plastik olabiliyor . eger öyle olursa plastik aksamlar aşınıp dagılabiliyor. bunun dışında  dikdörtgen tiplerde yeni rulman ve mil  alındıgında  köşeli noktalar montaj sırasında   iyi denk gelmezse  yine sıkıntı yaratır.

bak yukardakinde  yeşil dolgular var. bunlarla mili öpüştürüp takıyorum.

muhendisbey

Anladım. Dediğiniz gibi bilyeler dağılabilir. Vidalı milde benzer olay arkadaşın başına geldi, sabaha kadar bilya dizmiş tek tek cımbızla. Peki ne önerebilirsiniz? Sonuçta çekmece olacak ve sadece alttan tutacak. Aynı fotokopi makinesinin kağıt yükleme tepsisi gibi. Çek, malzemeyi koy, ileri it.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mir_as82

Hocam elinizde olabilecek tarzda çözüm söylüyorum. Yani para ile alınacak çözülecek çözümleri bulabilirsiniz.
Kirmizimsi renkte olan köpük gibi malzemeler var. Bu malzemeyi falcata ile kesip arabanın içine yerlestirebilir siniz.

Kabil ATICI

Sınırlama çıkıntıları. Dediğiniz fotokopi makinelerindeki gibi... Hatta yaylı mekanizma kullanırsan çarpma olmaz.
Benzer mekanizma bilgisayar masalarında  klavye konulan bölümlerde kullanılıyor. Sonuçta rayın ucuna konan bir çıkıntı koruyucu oluyor. Ama sizin olayda biraz daha güçlü bir çıkıntı gerekiyor gibi görünüyor...
ambar7

muhendisbey

Aynen öyle. en önemli mesele yükleme tepsisi kapatıldığında sallanmamalı. Buna uygun endüstriyel ray çok aradım ama bir sonuca ulaşamadım.
Acaba bilyeli şu raylardan kullansam işimi görür mü. Tahminim bilyeler yandan olduğu için üstüne gelen yükte sıkıntı çıkaracaktır. Sonuçta yandan monte etmeye uygun.
http://4.bp.blogspot.com/-FsexypqUUiM/Tph8C_5bjaI/AAAAAAAAAFs/25OA6kwHO00/s320/45mmTel.Ray.jpg
veya daha uygunu:
http://www.akyolyapi.net/raylar/tandem-raylar/samet-tandem-cift-acilim-ray.html
alttaki ray alttan monteli tam istediğim gibi ama ray boşluğunun fazla olacağını tahmin ediyorum. İşimi görse 4 adet alıp 4 adette monte edip kullanırım problem değil.

Veya sistemi hiç değiştirmeyeyim araba olarak bilyeli değil de kasnaklı alsam sıkıntı çıkar mı? Bunlarda arabanın dört kenarındaki kasnak vasıtasıyla hareket ediyor. Bir yerde görmüştüm, doğuş kalıptaydı galiba.

z

Yapacağın mekanizmanın doğruluğu ne olacak?

Ne tür işler yapacak?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Hassas bir çekmece istenen tek şey bu. Yani virgülden sonra ne kadar sıfırı varsa o kadar iyi. Rayların hassasiyeti yüksek olduğu için bilyeli rayı o nedenle düşünmüştüm. Arkadaşların dediklerine bakacak olursak o bilyeler pıtır pıtır dökülecek.
Yapılacak iş yükleme tepsisine malzeme konacak, sistem kapalı bir sistem olduğu için kolay malzeme koyup çıkarmak için kullanılacak.

z

Çekmece rayları sıkıntılı. Mekanizması biraz farklı. İyi incele derim. Bilyalı arabalarla yap makineyi. Çekmeceyi bilyalı arabaların taşıdığı sepete koy. Çekmeceyi çıkarttığında rulmanlar vs çıkmasın. Çekmece sepetten çıksın. Mekanizma kalsın.

Mekanizmanı kafamda canlandıramadığım için yalan yanlış bir şey yazmış da olabilirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

asma

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Ocak 2015, 01:00:43
Hassas bir çekmece istenen tek şey bu. Yani virgülden sonra ne kadar sıfırı varsa o kadar iyi. Rayların hassasiyeti yüksek olduğu için bilyeli rayı o nedenle düşünmüştüm. Arkadaşların dediklerine bakacak olursak o bilyeler pıtır pıtır dökülecek.
Yapılacak iş yükleme tepsisine malzeme konacak, sistem kapalı bir sistem olduğu için kolay malzeme koyup çıkarmak için kullanılacak.
Bilyeli  yatak yerine teflon yatak kullanabilirsiniz. Boşluklar az olduğu için takıp çıkartmak hızlı ve basit olmaz ama hassasiyeti iyidir.
Örnek için verdiğim linkte mil ve kızaklar için örnekler var. Ayrıca kolay sökülüp takma için V-guide sistemi incelenebilir.
Kızak veya teker mekanizması (tercihen tek taraflı olarak) gevşetilip, takıldıktan sonra merkezleme için eski laline alınabilir.
Küresel vanayı kapatıp açar gibi bir kol 90 derece çevirilip sistem sabitlenir , sökmek için o kol yere paralel hale getirilir. Hem kullanıcı hataları önlenir hem hızlı harekette oluşacak aşınma/sıkışma önlenir.
http://www.birlikrulman.com/resimler/fiyatlist/48-49PACIFIC_WT_r_OYTPW.pdf

Kolay gelsin.

muhendisbey

Yapıyı yukarıdaki gibi düşünmüştüm. Rayı tablaya monte etsem, çekmeceyi çektiğimde bu sefer ön rulmanlar rayı bırakacak. Bıraktırmadan yapayım desem bu sefer de tepsi içerideyken arabaların konumu sebebiyle yükleme tepsisinin yalpa yapacağını düşünüyorum. Sistem böyle olsa sıkıntı yok ancak sistem tamamen ortamdan izole edilecek, zehirli gazlardan dolayı. Her türlü çözüm önerisine açığım.

V guide'ın dezavantajı tepsiyi oldukça fazla yükseltmesi. Bu durumda benim sistemin de boyu uzuyor. Teflon yatağı ise araştırdım ancak bir sonuca ulaşamadım. Eğer sürtünme esaslı ise tepsiyi çekip itmek oldukça güç bir hal alacak. Sistemin hassas çalışması için alüminyum blok kullanacağım için böyle bir sıkıntı var. Sigma profil olsa diye düşündüm tablayı ama bu profilleri nasıl sabitleyeceğim konusunda pekte bilgi sahibi değilim.

asma

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Ocak 2015, 09:51:54

V guide'ın dezavantajı tepsiyi oldukça fazla yükseltmesi. Bu durumda benim sistemin de boyu uzuyor.

Tekerlekler yatay kullanılmalı.  ;) yükseklik yukarıdaki çizimden farklı olmaz.
Şasede sağ ve solda ikişer teker ve bu tekerlerin V profiline uygun kızak. Kızaklar tepsinin altına sıfır monte edilemez, teker kesiti kadar mesafe bırakılmalı. Kızaklar tepsiye sabit, tekerler makineye hareketli olarak monte edilebilir.  (ya da tersi)

Kolay gelsin.