Bobin Sarma Makinesi

Başlatan Mucit23, 05 Ocak 2015, 23:38:29

Mucit23

Birisi için Bobin sarma makinesi yapacağım. Bu iş için sizlerin fikrine başvurmak istedim. Yapılacak olan iş girilen sipir sayısına göre motoru çalıştırmak, ileri geri yaptırmak, Motorun Kaç tur döndüğünü şaft enkoder ile saymak, ve bunun gibi bazı giriş çıkışları kontrol etmek. Bu işi en basit şekilde 18F serisi bir pic, 240x128lcd ve tuş takımı kullanarak yapabilirim.

Sormak istediğim şey aslında şudur. Sistemdeki ekranı dokunmatik yapmam gerekiyor. Açıkçası kartı sıfırdan kendim yapsam dokumatik ekran beni çok uğraştırır diye düşünüyorum. Bu işi PLC+SCADA ikilisiyle yapmak istersem en basitinden hangi ürünleri kullanabilirim?

mistek

Amatör öneri:
Delta PLC ve DOP HMI dokunmaktik ekranıyla stajdayken uğraşmıştım. Kullanımı çok kolaydı.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

erkan614

3 sene önce delta plc ve enda dop kullanarak o makineden yaptım
2 panasonic servo kullandım 500W
tek eksiği bobin teli besleyicisi olursa istediğiniz adette bomin sararsınız
şunu söymiyim çok incik cinciği var mekanik olarak yani yazılımla bitmiyor
en son toplayıp paketleyip depoya koydum bobin işlerimi elkoma yaptırıyorum
benim işçilik hariç ,3$ yaptıpğım bobini bana ,38$ veriyor daha ne istiyim 10000 adette 800$ fark
uğraşmama değmez
plc de plc yazılımı var denemede ise ekran yazılımı işine yarar İnşAllah makineyi bitirirsen resimlerini koy :)

http://s3.dosya.tc/server30/BRsHoJ/BobinMak.rar.html

Mucit23

Aslında yapılacak iş çok da ağır değil. Fakat Dokunmatik ekranda bir GUI olmadan tasarım yapmak mikroişlemci açısından gözümü korkuttu. Bu yüzden PLC kullanayım dedim. Ayrıca operatör panelleri çokda pahalı değilmiş. Kendim yapasım kalmadı.

Bana 6 adet I/O lazım. Deltanın bütün PLC lerinde operatör paneli uyumluluğu varmı? Hangi PLC ve Operatör panelini kullanabilirim? Model gösterebilirmisiniz.

@ erkan614 Hocam makine aslında tam otomatik olmayacak İnsanla birlikte çalışacak. Kullanıcının girdiği sipir sayısına göre Motoru kontrol edecek. Birkaçtane giriş var. Kaç tur döndüğünü algılamak için bir shaft enkoder olacak ve Birkaç dijital çıkış olacak.

erkan614

incelersin yazılımı
ekranda tur sayısı - hız bilgisi - karkas genişliği - telçapı ve yön olmak üzere girişler ve başlat tuşu var
karkas genişliği ve tel çapına göre sarımı girilen tur adedine göre sıralı yapıyor
motorlar rampalı birşekilde kalkış sağladığından ince tellerde dahi kopma yapmıyor.
ben servoya göre yaptım sebebi ise encoder artı sürücü artı motor fiyatının 100tl üstüne servo vardı kolay olur diye öyle yaptım
encoder ile yapacağın zaman birkaç değişiklik gerekecek
kolay gelsin

iruraz

@Mucit23,

Hocam işinizi kolaylaştırmak için Arduino ve uyumlu dokunmatik ekranları da düşünebilirsiniz.