Journal Kayan Yazı Hexleri veya asmsi...

Başlatan mustafacan, 17 Mayıs 2005, 12:40:26

otm

Merhaba.
Bu kayan yazının iletişim protokollerini bilen varmı.Elimde profesyonel cihazlara ait iletişim ve kontrol programları var.Ben cihazı yapıp denemedim ama yapan arkadaşlar aşağıdaki adresten alıp deneyebilirler.programlardan bazıları c de yazılmış ve eeprom a veri yazar.içlerinden birtanesi bana ait ve piyasada satılmakta olan ticari fonksiyonel yüriyen yazılara ait o yüzden kodlarını veremiyorum ama protokollerle ilgili bilgi verirseniz ona göre değiştirebilirim yapısını.

Kolay gelsin

Download edebilmeniz için( Kullanıcı adı :user)  (password : picproje)
www.uniteknik.com/dosyalar/yy.zip

tevfik_kadi

Bizim yazdığımız bir tane var c++ builder ile ara yüz olarak oldukça güzel eproma erişebiliyoruz veri ve efek ekleyebiliyoruz. ( Tabiki windows da çalışıyor en büyük eksisi ). Bu programları kullanmamız için sana kullandığımız çerçeve bilgisini vermemiz gerek galiba senden bir çerçeve bilgisi vermediğine göre

Kolay gelsin ...

biteker

arkadaşlar bu devrede ledleri sürmek için niçin 74hc seri entegre yerine 74ls kullanılmış bildiğim kadarı ile hc serisi entegreler daha hızlı çalışıyor ls serisi kullanmak yerine hc kullanıp programın içinden gecikme koyarak aynı çalışma frekansını elde edersek acaba aynı parlaklığı mı sağlarız yoksa fark olrmu?

tevfik_kadi

Benim gönderdiğim programdan bahsediyorsan sadece simulasyon içinde orda ledleri sürmek için biz devrede seri regülatörler kullandık pic dikkat ederseniz 60 Mhz de çalışıyor sadece simulasyon için yoksa proteus da kayan bir yazı görmek imkansız hale geliyor. ( makinamdan kaynaklanıyor olabilir PIII1000@1125 Mhz 384 SD Ram) programa bir kaç efek ekleyebiliriz mesela başlangıçta verdiğim yazı sadece sağdan sola doğru kayıyor durmadan

biteker

hayır ben journal ın devresindeki sürücü entegrelerinden bahsediyordum senin verdiğin şemayada baktım sende 74hc serisi entegre kullanmışsın benim merak ettiğim aynı hertz de hc serisi veya ls serisi entegre kullanınımın parlaklığa bir etkisi olurmu?

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"Gmail drive a bizim yazdığımız bir dosyayı atıyorum proteus simulasyonu ile birlikte bakalım hoşunuza gidecek mi :)

CCS 3.222 kullandım
simulasyon için proteus 6.7 sp3

kullanıcı adi killware
şifre elohab

picproje/kayan_yazi.rar (winrar 3.51b ile sıkıştırılmıştır. isteyen winrar 3.51b yi yine aynı diskte /programs kısmında bulabilir. )

bu dosya yok galiba

tevfik_kadi

Evet kaldırdım arkadaşlardan cevap gelmeyince geliştirmek istemiyorsunuz diye düşündüm kusura bakmayın.

lord

arkadaşim niye kaldirdinki ya birak herkes faydalansin... tekrar gönderirsen haberimiz olsun..

tevfik_kadi

Bende öyle istedim zaten basit birşeydi geliştirelim dedim ama arkadaşlar sadece kendileri yararlandılar veya ilgilenmediler bende kaldırdım

Tekrar özür dilerim.

biteker

merhaba tevfik
ben proyeyi indirdim inceliyordum ve 74hc164 yerine 74hc373 kullanarak parlaklığı arttırdım

mustafacan

peki tevfik_kadi arkadaşım gerçekte bu proje kaç mhz de çalışıyor. 60Mhz çok yüksek malum dosyan bende var. inceledim. Geliştirelim Bizim ne eksikimiz var journalda fransızlardan...   Bence akadaşlar gelişmeleri gözlemlemek amacıyla sus kaldılar. zaten projemiz kayan yazılar üstüne değilmi.

HADİ HERKES ELİNDEKİ VERİLERİ KOYSUN. MAHARETİNİ GÖSTERSİN BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR!
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

tevfik_kadi

Devre 60 Mhz de çalışmıyor simulasyonda gözlemlemek için öyle yaptım makina biraz kasılıyor diye 4 mhz yeterde artar bile birde kodda denediyseniz kaç harfe kadar alıyor bunun için ben dataloader düşünüyorum picin kendi eepromu ile yeterli harfi alamıyor bu yüzden 8k kodbelleğinin bir kısmını hafıza olarak kullanalım diyorum ne düşünüyorsunuz extra eeproma gerek kalmasın

biteker

function Karakter(harf)
   select case harf
       case "A"
          harfbit(0)=14
          harfbit(1)=17
          harfbit(2)=17
          harfbit(3)=31
          harfbit(4)=17
          harfbit(5)=17
          harfbit(6)=17
       case "B"
          harfbit(0)=30
          harfbit(1)=17
          harfbit(2)=31
          harfbit(3)=21
          harfbit(4)=17
          harfbit(5)=17
          harfbit(6)=17
       case "C"
          .
          .
          .

buna benzer bir fonksiyonla boş kalan program belleği kadar karakter tanımlaması yapabiliriz yanlız yanlız mcu ya çok işlem yükü bineceği için ilerde karakter sayısını artıtdığımızda titreme yada parlaklık sorunu oluşabilir ama az karakterli uygulamalarda kullanılabilir

bu kayan yazı uygulamasını geliştirmeye uygun halde tasarlasak hem harici paralel ram kullanıp hemde daha hızlı bir mcu kullnarak belki ilerde haraketli video doslayalarını bile oynatabiliriz :)

tevfik_kadi

hmm madem konuyu açtın benim asıl düşüncem şu anda RGB bir pano oluşturmak ama iş biraz daha karmaşık onun üzerinde de çalışmalarım evam ediyor. Birde benim dediğim data loader eğer CCS kullanıyorsan incele "write_program_eeprom (adr , data)" ve "value=read_program_eeprom (adr)" şeklinde direk kod belleğine yazılıyor 8k alanın 4k sı programa ayırsak ki bence yeterde artar bile kalan 4k yı da fontlar ve şekiller için ayırabiliriz. (Ama bu iş için bir bilgisayar arayüzü gerekli. Zaten yapılması şart olan birşey)

biteker

RGB pano yapmak fikri kulağa çok hoş geliyor eğer diğer arkadaşlardanda destek gelip çalışma bu noktaya kayarsa elimden geldiğince yardımda bulunmaya çalışırım