Journal Kayan Yazı Hexleri veya asmsi...

Başlatan mustafacan, 17 Mayıs 2005, 12:40:26

ilker_32

Önceki mesajlarda bir çok üsdat devreyi çalıştıramamış. Birkaç kişi haricinde. (PCB aynı PCB) Neden durum bu şekilde hala anlamış değilim. Şu an benim için devrenin çalışması bişey ifade etmez. Benim için kodları olmasada farketmez. Maksadım koddaki algoritmanın iç yapısını incelemekti. Onun için aynı özellikteki bir kayan yazının kopyasına başladım. Herkez bu şekilde birşey geliştirmeye çalışırsa; Ne dersiniz belki kayan yazıyı journal'a biz satarız kim bilir. :lol:

ilker_32

Herkeze Kolay Gelsin...

e3

Sayın Mustafacan hocam, bu sözünüze istinaden akşam vakti gittim devreyi talan edip buldum :D ve resimlerini çektim, şimdi bize nasıl yapılacağını anlatır mısınız  :roll:

.eem.

gokerg

ilker_32

Journal'ın kayan yazı devresi çalışıyor. :lol: Sadece kötü olan tarafı BIN dosyasının DEMO olmasıdır. :cry: Bir süre efektler kullanılabiliyor. Belli bir zaman sonra efektler kullanılmıyor. Zaten şuan kullanılamaz. Devre üzerinden uzun bir zaman geçmiş. Elimizdeki .BIN dosyaları eski. Journal'ın kayan yazısı düz şekilde sorunsuz çalışıyor. Yani kısacası DEMO .HEX diye birşey yok. 8O

mustafacan

Alıntı yapılan: "ilker_32"Belli bir zaman sonra efektler kullanılmıyor. Zaten şuan kullanılamaz. Devre üzerinden uzun bir zaman geçmiş. Elimizdeki .BIN dosyaları eski. Journal'ın kayan yazısı düz şekilde sorunsuz çalışıyor. Yani kısacası DEMO .HEX diye birşey yok. 8O
işinhiçbir detayı yok. sadece pice ilk önce 16f876 için boot hexini yükleyip sora asıl journalhexi yüklemek gerekiyor. yoksa pc ile senkron olmuyor.bütün efektleri çlalışıyor. saatbile senkron gidiyor.hemde rtc yokiken. 24mhzlik kristal kullanmış. 16f876 ise maximum 20 mhzde çalışır ancak 24 kullanmışki saati hesap ederken 1/64 hesaplamalar yaptırmış.saat ayda 1 daakka ancak şaşıyor...
2.si ise ben bu panoyu yapalı 2 yıl oldu 2 yıldır silip silip yeniden yüklüyorum ne bir kod silinmesi nede efektlerde bieğişiklik yok journalın kendi pc programı ile yükleniyor. eğer pc ile devreyi bağlantı kuramıyorsnızyapmanız gereken programıda efektleri falan hazırlayıp dosyayı pc de bin olarak saklamaktır. sora binide eproma hariçten yüklemektir. tekrar söylüyorum sorun yok çalışıyor...  boot hexi bulayım onuda göndereceem
işte buda çalışanın resmi.
http://www.youtube.com/v/W-vN37YUIOw
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

gokerg

gokerg

forumdaki en iyi kayan yazı projesi bu heralde???

gokerg

en iyi sonucu almak için ne tip led kullanmalıyız?

ilker_32

Alıntı yapılan: "mustafacan"sadece pice ilk önce 16f876 için boot hexini yükleyip sora asıl journalhexi yüklemek gerekiyor.

boot .hex olayı biraz saçma geldi bana. boot .hex'i yüklediğimizi var sayarsak üzerine journal.hex'i PİC nasıl kabulleniyor hala anlamış değilim.

Bir PİC'e arka arkaya iki .hex yüklememiştim. Yüklemeye kalktığımda hata iletisi aldım. Acaba bunun ayrı bir ayarı mı var.

Sanmıyorum ama herkezin anlamak istediğide bu olabilir.

Devre boot .hex olmadan çalışabiliyor :roll:

boot .hex acaba pratikte PC ile mi bağlantı kurmak için.

...

Dediğin gibi .BIN dosyasını çağırdığında efektler kullanılabiliyor. Sende iki sene kullandığına göre .BIN dosyasının demo olmadığıda anlaşılabiliyor.

Bir önceki mesajımda dediğim gibi siteye tekrar göz attım sonuç yine aynı...

Journal'ın sitesini kendi çapımda sözlüklerle çevirmeye çalıştığımda, ortada sadece .BIN dosyasının DEMO olduğunu anlıyorum öyle görünüyor.  Diğerlerinin DEMO olmadığı kesin. Diğerlerinin demo olmaması devrenin sadece düz bir kayan yazı devresi gibi çalıştığını kanıtlıyor. .BIN'i tekrar inceledim yukarıda yazdığım gibi efektler çalışıyor. Journal'ın sitesi bana .BIN'in demo olduğunu söylüyor. Belli bir süre mi efektler kullanılır yoksa free mi kullanılır hala anlamış değilim.

ilker_32

Alıntı yapılan: "gokerg"forumdaki en iyi kayan yazı projesi bu heralde???
Özelliklerinden dolayı böyle düşünüyor olabilirsin. ;)

Alıntı yapılan: "gokerg"en iyi sonucu almak için ne tip led kullanmalıyız?
Bence gözüne hangisi hoş görünüyorsa onu kullan. :lol:

e3

@ İlker32, bootlader olayında önce boot yüklenir, ardından bilgisayar aracılığı ile diğer hex boot yardımıyla geriye kalan boş hafızaya nakledilir.Buradaki amaç pratik bir şekilde hex yüklemek, programlayıcıya uğraşmamak.Seri port kablosunu tak, Bootlader programını çalıştır ve hexi gösterip PIC'e hex gönder :) Devreyi mümkün olan en kısa zamanda deneyip buraya yazarım, şu sıralar staj raporu ile cebelleşiyorum da :D İyi günler.
.eem.

gokerg

Alıntı yapılan: "ilker_32"
Alıntı yapılan: "gokerg"forumdaki en iyi kayan yazı projesi bu heralde???
Özelliklerinden dolayı böyle düşünüyor olabilirsin. ;)

ben bu projeye başlıcamda  ,,, peki buna yakın özellikleri olan yada bunun gibi başka kayan yazı projesi varmı? bu forumda

gokerg

bu projeyi yapalımmı arkadaşlar çalışıyomu net mi olay

trademy

üstadların dediğine göre olay net de mustafa bey  hala bin dosyasını bulamadı sanırım...