pic16f877a led devresi kontrol via seri port

Başlatan xrammusswagg1, 09 Ocak 2015, 18:29:20

xrammusswagg1

Merhaba

Seri port aracılığıyla pic'ime(pic16f877a) gönderdiğim verilere göre seri led bağlı bacakları aktif ettiğim şekildeki gibi devrem var(umarım anlatabildim,şuan simulasyon ortamında)
durum şu ki elektronik bilgim biraz kısıtlı.şekilde her bacaktan 5v güç geliyor.ledin biri 2.2v çekiyor 3 tane ledi yakmaya yetmiyor güç.
güç kaynağını yükseltirsem o bacaklardan yükselttigim miktarda daha fazla mı güç gelecek. yani bu devreye 50v vermeye kalkarsam neler olur, açıklığa kavuşturalım
teşekkürler

OG

MCU nun max ve min voltajı bellidir, bu sınırlar dışında kullanılamaz. Max 5,5V gibi. 5V çalışmak standartlaşmış ve kolay yolu da bu.

MCU 5V ile çalıştığında portları da bu kadar çıkış verebilir hatta biraz daha az 4,5V -5V arası gibi kabul edelim, doğrusu datasheet de.

Bu voltaj, bağlı seri ledler için yetmeyeceğinden araya transistor gibi ilave elemanlar bağlanır.

Örneğin

bmp resim yükle
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

xrammusswagg1

yani orada etiketi Q1 olan transistör 5v yi isteğimize göre çoğaltıyor ama bizden ek kaynak istemiyor mu.kusuruma bakmayin

OG

Voltaj çoğaltmaz. LED yolunu bir anahtar gibi açıp kapatır.

Led yolunda da ledler için gereken çalışma şartları sağlanmış olmalı. Yani yeterli led voltajı olmalı ve ledin akım sınırlaması sağlanmalı. Transistor yanlızca bu yolu kapatır veya açar. MCU'dan aldığı kontrol girişine göre.

xrammusswagg1

hıaaaaa... resme biraz daha bakınca vay anasını dedim. voltajı yukarıdan veriyoruz. picin ayağından sadece transistoru açıp kapatıyoruz.açtıgımızda geriye sadece picin kaldırabilecegi kadar güç kalması içinde direnç koyuyoruz.
doğru muyum

OG

Doğru.
Transistor nedir incelerseniz daha iyi anlarsınız.
Bazından akıtılan düşük değerli akımı (bunu MCU sağlıyor) çıkış hattı yolundan çarparak kontrol ediyor. Çarptığı değere AKIM KAZANCI değeri denir. Sıradan bir transistorun DC çalışma şartları için bu kazanç değeri 100-500 gibidir.
Led akımınız 20 mA ve transistor akım akım kazancı 100 ise
20mA/100 = 0,2mA yani 200 mikro amper i MCU transistore verir, çıkışta 20mA kontrol edilmiş olur. Aynı zamanda MCU çalışma şartlarına uymayan (5V dan yuksek) voltajları 5V da çalışan bir MCU kontrol etmiş olur.

xrammusswagg1

bana her şeritte 3 led olmak üzere 8 şerit lazim.her şerit picin bir ayağına bağlanacak.sonuç olarak bana bir iyilik yapıp değerleriyle birlikte bir devre bırakırsanız çok güzel olur.bırakmazsanızda iyi akşamlar.teşekkürler

OG

LED akımı ve voltajlarını biliyorsan verdiğim devreye göre hesaplayıp yapabilirsin.
20mA lik ledler için kabaca led voltajları,
Sarı, Kırmızı LED için 2V gibi
Diğerleri için 3,1V gibi.

Top Led Voltajı=Led Adedi * Led Voltajı
Direncte düşecek voltaj = Lede uygulanan gerilim - Top Led Voltajı
Direnç değeri = Direncte düşecek voltaj / Led Akımı
Direncin Gücü = Led Akımı * Direncte düşecek voltaj

Kabil ATICI

Transistörün üzerinden yüksek akım geçirilecekse, darlington tipte kullanılması yerinde olur. (LED akımına belirleyecek bir durum) Yoksa pic akımı transistörü sürmeye yetmeyebilir
ambar7

xrammusswagg1

daha pratik bir çözüm buldum.bir bacakla(5v bildigin gibi) 3 led yakamıyorum.
bunun yerine 2 bacaga birden 5v göndererek 2 led bir bacakta 2 led diğerinde 4 led yakacagim.
sorum 2 bacağa aynı anda 5er v gönderebilir miyim ?
PORTB.RB1 bacagindan ve
PORTB.RB2 bacagindan aynı anda 5v

OG

Elbette. 5V gondermek için o  portun çıkış olabilmesi ve o portu HIGH yapman ile mümkün.
Çıkış olan pin ve yapısı OD (open drain) değil ise gönderebilirsin. Port OD yapıda ise HIGH yapabilsende 5V veremez, yapısından dolayı. LOW yaparsan 0V verebilir.

HIGH = 5V
LOW = 0V

yapmak demektir.

Ancak, butun led akımların 5V dan çekileceği için 5V regule elemanın 7805 gibi linear bir regule elemanı ise her akım fazlalığında biraz daha ısınacaktır.

xrammusswagg1

aklımda ek bir soru daha oluştu.pic16f877 nin max güç girişi 5v olduguna göre 2-3-4 ayağa birden nasıl 5er v güç verebiliyoruz.bu değirmenin suyu nereden geliyor

OG

5V güc değil gerilim dir. Guc, o gerilimden cekilen akım kadardır.
Guc = Gerilim * Akım

MCU calısırken kendisine lazım olan akımı besleme pinlerinden ceker yaklasık 20mA
Ledler de akım verecekse aynı besleme pininden akımı emer ledlere verir.

Akımın toplamı Vdd pininden girer (bu mcu da 2 Vdd pini var içeriden birbirine bağlı) kendi harcamasına ve ledlere dağılır.

Değirmenin suyu dış dunyadaki 5V kaynağından gelmiş oluyor.

xrammusswagg1

şimdi ben akım , gerilim vesaire nedir ögrenip aklımda oluşturmak için çalışıyorum gördügünüz üzere elektronikten gram anlamıyorum.şekil üzerinden gitmeye çalışıyorum şuan , lütfen bana yardımcı olun.

baştaki üçgen bizim güç kaynagımız.şekildeki 1 pinine baglı.soru1. bu pine baglanacak olan kaynak en fazla 5v mi olmalıdır.
diyelim ki böyle birinci ayağa RB0 5v veriyoruz peki diğer ayağa nasıl vericez başka bir kaynak olmadan

yukaridaki mantiga göre 5v pil çipe girer bunu birinci ayaga verir ikinciye hiçbirşey kalmaz
sizi kanser edicem :D

OG

Alıntı Yapen fazla 5v mi olmalıdır.
En fazla 5V, bir de en azı var dataya bakmak lazım. Ama gerek yok 5V zaten her çalışma şartı için uygun deger.

Alıntı Yapiyelim ki böyle birinci ayağa RB0 5v veriyoruz peki diğer ayağa nasıl vericez başka bir kaynak olmadan

yukaridaki mantiga göre 5v pil çipe girer bunu birinci ayaga verir ikinciye hiçbirşey kalmaz

RB0'a 5V verme işi MCU için yazılan program ile sağlanıyor. Program komutu ile o portu H yap deniyor. Diğerleri için de aynı şey gecerli.
L yap denirse o port 0V oluyor.
H=HIGH=5V
L=LOW=0V yani GND

5V cipe girer içinde anahtarlar var , komuta uyar , o porta 5V'u veya 0V'u bağlar