dc motora baglanan ters diyot seçimi

Başlatan bulutay, 10 Ocak 2015, 08:20:08

bulutay

7 kw motora dc fırçalı motoru pic ile sürmeye çalışıyorum.irfp064 mosfet kullanıyorum. ters diyot takmadıgım zaman motordan ses geliyor. 1n4001 ıtaktıgım zaman diyot yanıyor yanıncaya kadar ses kesiliyor ama mosfetler aşırı ısınıyor her iki durumdada. inceledigim bazı devrelerde mosfetlerin yarısını  yani 4 adet kullanıldıysa 2 adedine yalnızca artı draninden girmiş çıkmış. gate ile source a  eksi verilmiş.diger ikisinide eksiden tetikleme olarak kullanılmış. benim kullanmam gereken ters diyot hangisi olmalı. tetikleme mosfetlere paralel kapasitör de bagladım. ama olmadı. mosfetler gene çok ısındı.motoru boşta çalıştırırken.yardımlarınızı bekliyorum.

Mucit23

Öncelikle devre semanizi koysaniz iyi olur. Ses ise genellikle pwm frekansı düşük ise çıkar.  Sizin pwm frekansınız nedir?

FxDev

Dc motor sürücüler buck ya da boost converter devrelerinin aynısıdır. Mosfet akımının aynısı seçilmesi uygundur. Çok hızlı olması gerekiyor. Ayrıca hem mosfete hem de diyota snubber şart.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

M.Salim GÜLLÜCE

Bir ara DC fırçalı motor bayaa tırmalattırmıştı beni.
Aşırı gürültü ürettiğinden gürültüyü yok edememiştim.

Ama motora seri bobin ve paralel kondansatör işe yarayabilir sizin devrenizde.
Dolayısıyla seçtiğiniz kapasiteye bağlı olarak ta Ters gerilim diyoduna iktiyaç duymayacağınız gibi gürültü de yok edilmiş olur.

z

O diyod olmazsa olmaz. Aksi takdirde verim çok düşer. Motor akımının en az dörtde birine dayanması gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

Hocam o diyotun gerekliğinin sebebi nedir ?

z

Roleye paralel bağlamanın mantığının aynısı.

Motor sargılarından (bobinlerden) akmakta olan akımın, enerjinin kesilmesi durumunda devam edebilmesi için konuyor.
PWM de de enerjiyi verip verip kestiğimiz için bu diyod orda bulunmaya mecbur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

rree

Bir bobinden akım akarken aniden akımı kesip, bobin ucu açık devre olduğunda ne olur?
Bobin kısa zamanda ("T0")  sabit akım kaynağı , kondansatör  sabit gerilim kaynağı gibi davranır.
   -Kısaca  bobini akım verip anahtarla aniden kesersek  bobin uçlarında çok yüksek gerlim oluşur.
   -Mikro işlemci gibi hasas devreler bu olaydan etkilenir.
   - Yüksek gerlim(EMK)  mosfet veya yari iletkenlerin delinmesine sebeb olur.
   -Ters diyot taktığımızda (EMK) küçük dirençli devre oluşturur gerilim yükselmesine engel olur.         

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 10 Ocak 2015, 20:14:55
Roleye paralel bağlamanın mantığının aynısı.

Motor sargılarından (bobinlerden) akmakta olan akımın, enerjinin kesilmesi durumunda devam edebilmesi için konuyor.
PWM de de enerjiyi verip verip kestiğimiz için bu diyod orda bulunmaya mecbur.
Uygun bir kapasite zaten motor akımın kendi üzerine çektiği gibi yenidende besler.
Stabil bir gerilim oluşur (Besleme tarafında Seri bobin şartıyla)
SMPS çıkışlarındaki misal.
Yanlışmı düşünüyorum.

rree

Doğru düşünüyorsun benim deneyimde dc motor firçalarından kaynaklanan parazitleri LC ikinci dereceden filitreleme yeterli gelmedi diyot takviyesi ile daha etkili oldu. 

ohacagatay

pwm frekansın nedir ? mosfetlerde zaten flyback diode var ekstradan neden flyback diode kullanıyorsun ?
konfigurasyonun nedir H bridge ? Half Bridge ? Tek Mosfet ? ? nasıl bir frenleme kullanıyorsun, duty cycle 'ın off oldugu konumlarda hangi mosfetleri aktif tutuyorsun On cycle 'da hangi diodeları iletimde tutuyorsun, dc motorun giriş kısımlarına neden sadece Diyot koydun , neden rc veya rcd snubber yapmadın  ? VCC 'ni nasıl decouplelıyorsun yani yüksek frekanslar ve düşük frekanslı harmonikleri nasıl engelliyorsun ? Mosfet sürücü entegrelerin nedir ? NN mi PN mi mosfet dizilimi ?
biraz daha açık olursan daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Mesela kendimce H bridge kullanıyorsam kesinlikle flyback diodelardan akım geçirmem
cünkü eğer yüksek akım varsa diode'un flyback forward voltajı 1 volta yakındır ( fazla da olabilir ) bu da bayaa bir soğutman gerecek kadar ısı ortaya çıkarır. Dutycycle 'ın off oldugu konumlarda aşşağı 2 mosfeti iletimde tutarsan daha az enerji kaybın olur. Frekans yükseldikçe tabiki güç kaybın artar fakat ses duymamak istiyorsan frekansını 18-25 khz arasında tutman tavsiye edilir.  H bridgelerde kilit konular Mosfet Sürme ( Gate kapasitörünün dolma boşalma süresi birebir etkilidir kayıplara ( ohmic regionda geçirdiği süre anahtarlama kaybıdır ) mesela mosfetin gate 'ine 10 ila 100 ohm arasında bir şey koymayı dene , gate voltajı mosfet üzerinden geçebilecek maximum akımı belirler cok önemlidir), Drive Konfigurasyonu, Pwm Frekansı ( gürültü ve anahtarlama kayıpları yine  ), Decoupling ( akımın devamlılığı ve gürültünün bastırılması ) ve Snubber ( ters emk denilen endüktif yükten kaynaklanan fenomenin bastırılması ) , Junction to Ambient ısısı dikkat etmen gerekir 1W yaklaşık 40 derece falan ısı artırabilir soğutucu koymazsan bu da mosfeti diyodunu falan yakabilir. H bridge ile motor süremede  dikkat etmen temel ilkeler böyle olarak özetlenebilir ( cok profesyonel bir şey yapmak istemiyorsan tabiki ) bunlara dikkat edersen güzel sonuçlar alırsın.
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that