Pic ile yapılmış 2 digit aşağı ve yukarı sayıcı...

Başlatan arslan74, 18 Mayıs 2005, 22:18:19

arslan74

Merhaba,
Pic ile daha önceleri 2 digit yukarı-aşağı sayıcı yapmıştım. Yeni başlayanlar bu devreyi çok arıyorlar. İlgilenler aşağıda ki linkten
indirebilirler. İçinde; MPLAB projesi, asm kodu, Hex dosyası, Proteus simulasyonu var.

Hasan ARSLAN

http://rapidshare.de/files/1822301/2digit_sayici.rar.html

arslan74

ferhat397

merhaba bana bu devreyi gönderebilirmisiniz rapid yine silmiş
mail adresim: ferhatdogan66@hotmail.com

arslan74

ferhat397

ferhat397

merhaba. ben bu devreyi yaptım fakat hex kodu pic e yüklenmiyor.error on row1 diye bir hata veriyor.sanırım kodlarda bir hata var lütfen bana yardımcı olun.anlayan biri kodları gözden geçirebir mi ?

arslan74

Alıntı Yapmerhaba. ben bu devreyi yaptım fakat hex kodu pic e yüklenmiyor.error on row1 diye bir hata veriyor.sanırım kodlarda bir hata var lütfen bana yardımcı olun.anlayan biri kodları gözden geçirebir mi ?
Programlayıcı gördüğü hex kodu olduğu gibi PICe yükler. O yüzden öyle bir şey söz konusu olamaz. Muhtemelen senin programlıcında bir sorun var.

Ayrıca sana projenin tamamını yolladım içinde ASM kodlarıda var. MPLAB alında projeyi tekrar derleyerek yeni bir hex dosyası elde edebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar,

Hasan ARSLAN

ferhat397

mplabla yeni bir hex oluşturdum.pic e yüklendi.fakat yine aynı şeyi yaptı devrede displayler 8 rakamını gösteriyor.pici çıkarsamda aynı taksamda aynı picin devrede bir görevi yok.sanırım programdan kaynaklanıyor.

arslan74

İçinde ayrıca Proteus isis simulayonu var. devreni ona göre kur. Kesinlikle çalışması lazım. Sanırım sen gösterge sürme kısmının baağlantılarında  hata yapiyorsun.

Proje daha detaylı incelemeni öneririm.

ferhat397

devreyi aynı proteustaki gibi yaptımtüm yolları kısa devre kontrolü yaptım ayrıca bağlantıları tek tek gözden geçirdim. ama bir hata bulamadım.ayrıca 2 digit ve 4 digit devreler aynı hex olarakta her ikisinede 4 digit mi yüklüyoruz?

arslan74

PIC'e krital bağladınmı?
MCLR ucunu 5V'a bağladınmı?
PIC ve 4094 chiplerin beslemelerini bağladınmı?

Anladığım kadarıyla sen pek fazla elektronik bilmiyorsun. Bu devde hiç bir sorun yok azıcık elektronik bilgisi ile cok rahat yapabilirsin.

Örnek olsun diye tam devre şemasını veriyorum.

ferhat397

sizin vermiş olduğunuz devrede 74hc 595 değil 4094 entegresi kullanılmıştır.sanırım siz devreleri karıştırdınız. yüklemiş olduğunuz devrede 2 ve 4 digit sayıcı olmak üzere 2 çeşit sayıcı devresi var. ama hex kodu olarak sadece 4 digit.hex olarak var 2 digitlik yok eğer elenizde varsa upload ederseniz sevinirim

arslan74

Alıntı Yapsizin vermiş olduğunuz devrede 74hc 595 değil 4094 entegresi kullanılmıştır.sanırım siz devreleri karıştırdınız. yüklemiş olduğunuz devrede 2 ve 4 digit sayıcı olmak üzere 2 çeşit sayıcı devresi var. ama hex kodu olarak sadece 4 digit.hex olarak var 2 digitlik yok eğer elenizde varsa upload ederseniz sevinirim

HC595 ile 4094'ün ikiside shift registerdir. Birbirlerinin yerlerine kullanılabilir. Özellikle 4094 yerine 74HC595 cok daha verimli our. Orda sadece bir tane ASM kodu var oda "4dgit_sayici.asm". 4 digit yazmış olmasına rağmen rogramı 2 digit olarak ayarladım. ISIS simulasyonunu incelersen zaten bunu 2 dijit bir sayıcı olduğunu görecekin. Zaten 4 dijit olsa bile yine çalışırdı, fazladan iki göstergesi olurdu. Sadece son yada ilk 2 haneyi göremezdin.

Dediğim gibi senin şunan Elektronik olarak cok yetersiz bilgi birikimin var. O yüzden böyle sorunlara karşılaşiyorsun. Ama biraz daha fazla gayret ve caba gösterirsen bu işin üstesinden gelirsin sanırım. PIC bilgi birikimini biraz geliştirebilirsen kodda cok küçük değişikliklerle 4 dijit sayıcı olarak ayarlayabilirsin.

Benim sana yapabileceğim yardımlarım bu kadar, bundan sonrası kendin halletmen gerek.

Çalışmalarında başarılar.

DagNir

deserteagle

sayın arslan74 hocam linklerde bi sorun mu? var