Solowheel denge bisikleti içindeki motor ?

Başlatan mustafa_cmbz, 18 Ocak 2015, 03:27:26

mustafa_cmbz

Solowheel Instructions (2013)

Merhabalar.

Çin alışveriş sitelerine bakınırken yukarıdaki gibi bir alet gördüm.Hoşuma da gitmedi değil.İşe çoğu zaman yürüyerek gitmek zorunda kaldığım için benim için büyük bir kolaylık olacak diye düşündüm.

Öyle aksamında felan çokta bişi yok gibi alışında kullanması da kolay gelecek diye umuyorum.Fakat bu tarz bir alette nasıl bir motor kullanmışlardır diye aklıma takıldı.Acaba daha önceden araştıran oldumu ?

Gökhan BEKEN

Dengeyi nasıl sağlıyor anlamadım. Bilen var mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

LukeSkywalker

İçerisinde hızlıca dönen bir disk vardır. Dönen cisimlerin eksen açısını değiştirmek zordur.

Karamel

Hocam lise fizigi. momentumun korunumundan oluyor ::) videoda anlatiliyor. eve gecince video yu turkceye cevirecegim ::)

LukeSkywalker

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: meftun - 18 Ocak 2015, 05:57:58
Dengeyi nasıl sağlıyor anlamadım. Bilen var mı?
video da anlatıyor, ama kısaca sağ sol dengeyi sen sağlıyorsun ileri geri dengeyi makine kendisi sağlıyor.

Kabil ATICI

Aletin elektroniğini tam bilmemekle birlikte, yaşlılar için yürüme arabaları var, normalde destek oluyor, ani kayma veya hareketlerde frenleme yapıyor.Ona benzer bir yapıya benziyor.
Yanal haraketlerde zaten ağırlık hareket eksenin altında kaldığı için statik olarak ileri geri hareket zor. ( sistem tarafından ek frenleme yapılıyorsa daha da zor)
Geriye sadece dinamik denge kalır ki oda hareket sensörlerinin marifeti artık.
ambar7

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 18 Ocak 2015, 12:31:29
İçerisinde hızlıca dönen bir disk vardır. Dönen cisimlerin eksen açısını değiştirmek zordur.
Videoda gyro derken onu kastetti demekki(yani mekanik gyro),
ben dijital gyro'dan bilgileri alıp, bu açı bilgiler ile başka motorlara çevirerek felan dengesini buluyor gibi algılamıştım.

Karamel

hocam bu video. bu ise nasil baslayacagimizi vede nasil ogrenecegimizi anlatiyor. solowheel i tanitiyor. makinanin uzerinde gyro varmis. denge boyle saglaniyor. kolay tasiniyor. toplu ulasim icin sorun olmuyormus. sonra sarz kisimlarini anlatiyor. sonra training kismina geciyor. ilk ayagimizi solowheel e cok yakin tutmamiz gerektigini anlatiyor. (denge icin onemli imis) hocam ilk adimi atip baslangici yaptiktan sonra one dogru hafif egildigimizde solowheel bunu anliyor vede one dogru ivmeleniyor. denge acisal momentumun korunmasi ile oluyor. http://en.wikipedia.org/wiki/Angular_momentum  videonun devaminda da ogrenim icin bilgiler veriyor. videonun en sonundada kullanim talimatlarini veriyor. kuru duz ve kucuk taslarin olmadigi yerlerde kullanin. soyle yapin. boyle yapin gibi.

cok teknik bir video degil ama benim anladigim. aleti one dogru egdigimiz zaman acisal momentumu korumak icin one dogru ivmeleniyor. vektorel olarak hiz ve egim dengeye oturunca ivmelendirmeyi birakiyor. geriye dogru egdigimizde de aynisini yapip negatif ivme yaratiyor. buda fren etkisi yaratiyor. hizimiz sifir iken negatif yonde ivme saglandiginda makina geriye dogru hareket ediyor.

tek tekerlekli bir makina. insana dusmesi cok kolay bir aletmis hissi uyandiriyor. boyle birseyi yapim asamasinda gorseydim. nasil dengede kalacagini belkide bulamazdim ama bildigimiz lise fizigi iste. conservation of angular momentum.... cok mantiklica. keske bizim aklimiza gelseydi bu vede bizim ulkemiz bu aleti ilk olarak yapsa idi.  :-\

birde hocam. bence hondanin aleti bundan cok daha yaratici. ayrica oturarak seyehat edildiginden yorucuda olmaz. dahice dusunulmus..... bence cok guzel seyler bunlar...... ::)

mesaj birleştirme:: 18 Ocak 2015, 18:34:20

hocam aletin icersinde mekanik gyro oldugunu sanmiyorum. deigim gibi video yeterince bilgi vermiyor ama asagidaki videodan egim tepkimelerine makinanin nasil cevap vedigini gorebiliriz. tamda dusundugum gibi calsiiyor. ::)

Riding the Solowheel to work - every days obstacle course

Gökhan BEKEN

Teşekkürler @karamel.
Alıntı yapılan: Karamel - 18 Ocak 2015, 18:29:15
hocam aletin icersinde mekanik gyro oldugunu sanmiyorum. deigim gibi video yeterince bilgi vermiyor ama asagidaki videodan egim tepkimelerine makinanin nasil cevap vedigini gorebiliriz. tamda dusundugum gibi calsiiyor. ::)
Aslında "acisal momentumun korunmasi" dediğin ile benim kastettiğim mekanik gyro aynı şey.
burdan bakabilirsin: http://tr.wikipedia.org/wiki/Jiroskop

Karamel

hocam gyroscope acisal momentumun korunmasi yasasina gore calisan bir alet. conservation of angular momentum bir fizik yasasi.

stm

bir insan şehir içinde bir yerden bir yere gitmek için bir arabaya tek başına bindiğinde. kendisi ortalama 60 kilo ve kendisi ile birlikte 1 ton ağırlığı taşıyor. yani 60 kiloluk bir yükü taşımak için 1 tonluk bir yüküde taşımak zorunda kalıyor. bu bana hep saçma gelmiştir.

bu ve buna benzer ürünler ilerde şehir hayatında çok yaygınlaşacak diye düşünüyorum. yaygınlaşmak olmak zorunda. düşünsenize yollar bu araçlara binip dolaşan insanlarla dolu olduğunu. hem trafik rahatlar hemde enerji tasarrufu sağlanır. şimdi bazı arkadaşlar e bisiklet  hep vardı zaten diyebilir ama bisiklet herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir alet değil. bu akıllı aletleri herkes kolayca kullanabilir.