230 V Motor Kondensator baglantisi

Başlatan cetinkaya, 20 Ocak 2015, 09:55:48

rck8942

Merhaba Arkadaslar,

Elimde bir tane 230 V ile calisan Motor var. Motorun baglantilarini ben gelmeden ayirmislar. Simdi ben motorda 4 tane Kablo gidiyor. Bunlari ölctügümde ikisininde eslerini buldum 1-2 Ohm civari gösteriyor. Digerleri ile ölctügümde Yüksek Omaj gösteriyor 500 Kohm kadar. Bir tanede Kondensator var 100 nF yaziyor ustunde ama ölctügümde bir 65 Nf cikiyor yada 50 Nf gösteriyor. Simdi soruma gelecek olursak Kondensatorun bagli oldugu Bobini Nasil bulacam ? Birde Kondensator bozulmus olabilirmi ?
Elektroniker für Betriebstechnik

Salih

Bir fazlı asenkron motorlar iki sargıdan oluşur.
Bir tanesi ana sargıdır. Kalın telli ve az sarım sayılıdır. Direnç değeri küçüktür.
Diğeri yardımcı sargıdır. İnce telli ve çok sarımlıdır. Direnç değeri ana sargıya göre yüksektir.
Kondansatör yardımcı sargıya seri bağlanır. Ve seri bağlı yardımcı sargı ve kondansatör
ana sargıya paralel bağlanır.
Bazı motorlarda kondansatör ve yardımcı sargı daimi olarak devrede kalacak
şekildedir.
Bazı motorlar da ise yardımcı sargı ve kondansatör mil üzerinde bir merkezkaç anahtar yardımı ile
belirli bir devirden sonra devreden çıkacak şekildedir.
Dikkat edilmelidir.

MC_Skywalker

kablo rekkodlaması ile bulmak kolay olur;

Mavi Live yani faz.
Siyah Nötür
Kahverengi kondansaörün olduğu bobinin ucu 
Ve tabiki SarıYeşil toprakucu.

Kondansatörün değerine gelince  genel bir değer vermek yanlış 1uF, 2uF ve 3u5F ile çok kaşılaşılan değerler olsadda bobin sarımları hesabına göre değişir.

mehmet

Türkiye' de kablo renklerine uyanlar
parmakla sayılacak kadar fazla.(!)
Bütün pano aynı renk kablo ile toplanmış
yerler bile var.
Bu nedenle renklerde çok fazla
güvenemiyorum.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MC_Skywalker

@mehmet  haklısın.ama motoru üreten firma, yabancı firma ise onun renk kodlaması doğrudur.

frederic

Renkler demişken bu konuda Dünya standartını veren bir cetvel varmıdır acaba? İnternette biraz bilgi kirliliği var bu konuda.

rck8942

Tesekkürler arkadaslar cevaplariniz icin. Sorunu cözdüm En sonunda motor baglantilarin oldugu bir yapiskan buldum. Yanliz @Salih iki sargida ayni dirence sahipti, o yuzden kondensator hangisine paralel baglanacagini bilemedim.

Ayrica Ana Bobindeki renkler kirmizi-mavi yardimci sargidaki renkler sari-beyaz idi. Motor Amerikan üretimi.
Elektroniker für Betriebstechnik