Stm32 1-2 MHz de bc337 çökmesi

Başlatan demket, 21 Ocak 2015, 17:42:55

demket

S.A., Herkese kolay gelsin.

stm32f4 ile timer ve pwm le 1-2 Mhz lik kare dalglar elde ettim. Amacım mosfet sürmek ama önce bc337 ile bir deneyeyim dedim fakat, kare dalglar çöktü. Pini Open-drain yapınca çıkış alamıyorum. Kare dalgayı normal döngüde elde edemiyorum. Çünkü max 1,5 MHz. Üstüne çıkılmıyor.

Hedefim ise piezo ile nemlendirme yapmak.

Bu yöntemi ileride RDID-MFcard için 13,56 Mhz de kullanırım diye düşünüyorum.

Nasıl bir yol izlemem lazım?

z

Frekans yükseldimi role süren transistör mantığını kullanamazsın. Daha doğrusu biaslama için 10K attım oldu diyemezsin.

2N2222a yı BC337 ye göre daha iyi sürebilmen lazım. Ama dediğim gibi tek beyz direnci ile olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

demket

Sayın Z, BC337 100 MHz   -  2N2222 300 MHz  problem olan frekans değil anladığım kadarıyla... Peki bc337 nin neyi eksik?

Bu arada mosfeti sürmek için elimde irf2109 vardı. Çalıştı ama frekansı yetmedi :( Yüksek hızlı sürücü de elimde yok. Nasıl nir yol izlemeliyim.

MCO ile olabilir mi? Nebilim düşünüyorum. Her türlü fikre ve yönteme açığım ve açım. Yardımlarınızı bekliyorum.

musti463

çakma bc337 kullanıyor olabilirmisin?
Mustafa Emir SADE

z

300 Mhz analog sinyal işleyebilirsin ama 10Mhz hatta duruma göre 1Mhz anahtarlayamazsın.

Anahtarlama farklı bir olay lineer çalışıp 300Mhz işlemek ayrı bir olay.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

demket

Anlaşılmıştır. Çok teşekkür ederim. Benim gibi anlamakta zorlanan arkadaşlara anlatayım (Biliyoruz ya havasını atalım :)). Yükün (üzerinde taşıdığı, üzerinden geçen) akımın vede gerilim frekansı çok olabilir. Fakat, base ucunun tetiklenme frekansı datasheet lerde yazan o mhz değeri değil. Genelde datasheetlerde "SWITCHING CHARACTERISTICS" bölümünde geçenler base in tetiklenmesi.

Gerçekten çok teşekkür ediyorum Z bey. Ev de 2n3904 ve 2n3906 var switching time 370nS işimi 1.7MHz de görür. 13,56 için biraz daha araştırma yapmak lazım. 

mesaj birleştirme:: 21 Ocak 2015, 22:06:09

IRF640N :)

demket

S.A., 2n3904, 2n3906 ve irf640n kullanarak önce düzgün 1KHz kare dalga elde ettim. Fakat 1,7MHz e çıkınca işler değişti kullandığım dirençlerin değerlerini düşürmeme rağmen adam gibi bir kare dalga elde edemedim. Kareyi geçtim sinüste olur. Fakat elde ettiğim sinyal SEDAŞ ın şebeke geriliminden bile daha kötü :).

Nasıl bir devre şeması ile 0-40V düzgün sinyal(kare veya sinüs) elde edebilirim.

Selametle,