SMD Film Capacitor ne kullanmalıyım

Başlatan sarikayamusa, 22 Ocak 2015, 10:35:33

sarikayamusa

Arkadaşlar 3V pil ile çalışan 555'li basit bir flaşör devresinde şuanda resimde de gördüğünüz klasik 470nF/63V, 5mm, Metallized Polyester Film Capacitor kullanıyorum. Seri üretimde dizgide bunu smd'ye çevirmek istiyorum bu film kapasitörün smd karşılığı nedir tereddütte kaldım.

Şuandaki kapasitörün pdf'i:
http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/002a/0900766b8002a2e5.pdf

Bunun yerine geçecek olan karşılığı; Ceramic Multilayer MLCC Capacitor'müdür yada değilse nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

hgs

Ceramik kullanabilirsin. Genelde 50V olurlar.

sarikayamusa

Arkadaşlar teşekkür ederim yer sıkıntım yok hatta pcb'de 1206 kılıf olarak çizmiştim. Saolun var olun.

Kabil ATICI

Kafanızda bir kuşku varsa, ve malzemeler çok maliyet tutmayacaksa, bir tane kartı smd malzemeler ile topla kendin görebilirsin. Bizim söylememizden daha inandırıcıdır.
Normalde çok bir farkı yoktu. (sadece yüksek frekans karakteristiklerin SMD malzemelerin daha iyidir.)
ambar7

ohacagatay

merhaba,
capacitor 'un low esr olmasına dikkat et
bu arada ceramic kapasitelerin voltaj bağımlılığını unutma
bi de smd ceramic kapasite seçerken EIA kodlarına dikkat et
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

CLR

@ohacagatay

555'li devrede low esr olmasının avantajlarını anlatabilirmisin?
Knowledge and Experience are Power

sarikayamusa

Alıntı yapılan: ohacagatay - 22 Ocak 2015, 11:22:07
merhaba,
capacitor 'un low esr olmasına dikkat et
bu arada ceramic kapasitelerin voltaj bağımlılığını unutma
bi de smd ceramic kapasite seçerken EIA kodlarına dikkat et

Hocam saolasın, voltaj bağımlılığı  nedir, ben seçerken çalışma voltajım neyse onun üzerinde mi değilmi ona bakıyorum?
İkincisi ben 1206 size kullanacağım bu zaten EIA size kodu değilmiydi?

Saygılar

ohacagatay

ESR dedigimiz şey Series Resistance ( ESL de bunun series inductance )
yani parazitik direnç, sonuçta bu tür kapasitlerin koyulma sebebi hem beslemeye yardım etmesi hemde
filtrele yapması icindir, low esr kapasitelerde bu direnc kücüktür yani sinyaliniz ( signal integrity) ( ESL  mesela frekansla büyüyüp çoğalan bir şey impedance curve 'ün kapasitesinin belirli bir frekanstan sonra endüktif davranmaya başlayabilir ) ve beslemeniz daha stabil olur. Birebir 555 entegresi hangi frekansta kullanıcaksın sayıcı olarak ? direk etkisi olmayabilir fakat akılda bulundurulması gereken bir konu dijital devre tasarımında
voltaj bağımlılığı şu demek  dc bias'ına göre kapasitenin % olarak capacitysi ( 5v ile 12v ta % olarak değişiklik vardır capacitorde ) değişmektedir tantulumlarda bu olmaz. Dikkat edilmesi gereken fakat cok düsünülmeyen bir şeydir. Yazdıklarım bu birebir olarak senin yapmak istediğin spesifik projeyle ilgili olmayabilir ama kesinlikle tasarımcının aklında bulundurması gereken konulardır, dolaylı olarak kesinlikle işine yarayacaktır
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that