A3967 EasyDriver step motor sürücüsünün çıkış akımını yükseltmek

Başlatan fbkaya, 23 Ocak 2015, 21:21:54

fbkaya

A3967 EasyDriver step motor sürücüsü ve 1amper unipolar sürülücek step motor var.
sorun şu ki A3967 EasyDriverın çıkışı max 750ma. Bu çıkışı güçlendirmem gerekli, nasıl yapabilirim ?

Andromeda

Bende de var aynı devre , tam da bu konuya araştırıyordum ,başlığı görünce düşündüğümüz konular otomatik açılmaya başladı dedim.. ;D
http://www.bristolwatch.com/arduino/easy_driver.htm
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

M.Salim GÜLLÜCE

Buradaki şemada L298 kullanmış
Ancak L298 çıkışları mos olmadığından aşırı ısınır yüksek miktarda soğutucu kütleye ihtiyaç hasıl olur.
Oysa Easy driverda 2 adet sens direnci var.
Akım korumasını sağlar. Değerlerini uygun oranda düşürürseniz 1A sınırında korumaya geçer.
A3967 yede bir SMD soğutucu yerleştirdinizmiydi 250 mA farkı hissetmez bile bence.

Haaa riskine gelince en fazla sürücü entegre yanar diyceez...
Kaldıki ondada dahili ısı koruması var.

Sivrilik yapıp denemeye değer.
Yeniden bir devre ekleyip yeni dizayn yapmaktan daha kolay.
:P

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2015, 22:00:26

Unutmadan sens dirençleri
8 ve 17 nolu pinden GND ye bağlı.

fbkaya

Alıntı yapılan: elek - 23 Ocak 2015, 21:37:10
Bende de var aynı devre , tam da bu konuya araştırıyordum ,başlığı görünce düşündüğümüz konular otomatik açılmaya başladı dedim.. ;D
http://www.bristolwatch.com/arduino/easy_driver.htm

l298n akımı artırmak içinmi kullanılmış ?

M.Salim GÜLLÜCE

Büyük ihtimal öyledir.
Zira 750mA olan A3967.
L298 ise 4A totalde. (Yanılmıyosam)

Andromeda

Alıntı yapılan: fbkaya - 23 Ocak 2015, 22:10:10
l298n akımı artırmak içinmi kullanılmış ?
While designed to operate low-power bipolar stepper motors with a current limit of about 700 mA, we can do a lot more.

çevirebildiğim kadarı ile akım arttırmak için kullanılıyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

Bu küçük kit devreyi kullandım fakat verdiğim şemayı denemedim..
A3967 nin mikro step çıkış dalgasına baktım..
Köprü çıkışındaki ac benzeri dalga şeklini başka bir köprü girişine uygularsak çalışır mı?