RF alıcı verici devresinde sürekli sıkıntı yasıyorum.

Başlatan furkan_buyuksutcu, 27 Ocak 2015, 15:37:28

furkan_buyuksutcu

Arkadaşlar selamın aleyküm.  Rf alıcı verici devresi kurdum fakat devrede bir sıkıntı var haberleşme saglayamıyorum. devrenin dosyalarını atıyorum pcb yi proteus 8de cizdim  yazılım pic basicdir  . devreyi yapmamlazım bana yardımcı olurmusunuz aciliyeti vardır

http://s3.dosya.tc/server31/xeKFDn/rfal_c_.rar.html

Arkadaşlar formda yeni oldugum için dosyayı buradan ekledim dosya iceriginde pcb yazılım dosyası ve similasyon dosyası vardır

MrDarK

Aleykum Selam;

Picproje forumuna hoşgeldiniz, sıkıntınızı daha açık yazabilir misiniz ? Mesela nasıl bir problem yaşıyorsunuz RF modülde.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

overlok

Lehim yüzüne bakınca çok kirli göründü gözüme, çapaklar var sanki.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

MrDarK

Alıntı yapılan: overlok - 27 Ocak 2015, 17:10:02
Lehim yüzüne bakınca çok kirli göründü gözüme, çapaklar var sanki.

Devreniz çalışıyor fakat lehim yüzeyinin kirliliğinden şikayetçi iseniz ilk yapmanız gereken gereksiz bir diş fırçasını tinere batırıp kartınızın lehimli yüzeyini temizleyin. Lehim artıkları gidecektir.

Bakır yüzeyi açık kalan (lehimsiz) yüzeyler zamanla oksitlenir ve kararır, eğer o kararmayı görmek istemezseniz sprey cilalar var.

Tabi cila işlemini de devreyi erittikten kısa bir süre sonra yapmanız gerek.

Düzeltme : Pardon =)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

overlok

@MrDark hocam konuyu açan ben değilim, yanlış oldu sanırım :) Ben yorumcuyum :)
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

Gökhan BEKEN

@furkan_buyuksutcu
o modülleri kullanmanın yöntemleri var, veri göndermeden önce 3-4 adet alakasız bir veri gönderip tabiri caizse aleti ısındırmanız(uyandırma da diyorlar) gerekiyor.
Örneğin 0xAA, 0xAA, 0xAA, 0xAA, 0xAA, 0xAA, 0xAA, 0xAA gönrerip asıl verinizi peşine gönderin
Şu örneğimi inceleyebilirsiniz: http://gokhanbeken.com/csharp-ile-433mhz-rf-alici-verici-testi
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

furkan_buyuksutcu

Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ederim .
Devremin sorununa gelince devrem  bord üzerine kurduğum zaman çalıştı. Fakat devremi pcb yapar iken devremde gördügüm kadarıyla bir eksiklik yoktu  devreyi calıştıdıgım zaman devrem calısıyor fakat istedigim bilgiyi akataramıyorum. Eger devreye bakar iseniz roleyi bir türlü aktif edemiyorum  sorunum bundan ibarettir ..