Kristal ile frekans oluşturup devrede kullanmak

Başlatan tekniker_murat, 27 Ocak 2015, 20:50:58

tekniker_murat

Herkese hayırlı akşamlar...

Değerli ustalarım herhangi bir değerdeki bir kristal ile bir frekans oluşturmak istediğimi farz edelim örneğin 12 Mhz bir kristalim var ve ben bu kristali kullanarak 12 Mhz kare dalga üretmek istiyorum ve ürettiğim bu kare dalga frekans ile de bir transistör süreceğim ve bu transistör ile de herhangi bir alıcıyı 12 Mhz ile açıp kapatacağım yani önemli olan kristalin değerinde frekans üretebilmek için bana gerekli olan devre nasıl olmalıdır yani kristal bir devrede nasıl kullanılır ?

Ve aynı soruyu bir de rezenatör üzerinden değerlendirebilirseniz çok memnun olurum...

Evet teknikeriz ama bilmiyoruz suç mu :D öğrenmek için en ideal kişilerin içinde olmak bir ayrıcalıktır ;)
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

polleme

ferdem

Öğrenmek isteyen öğreniyor hocam. Sorduğunuz soruyu açıklamak pek de kolay değil ama örnek devreler göstermek kolay :)
Rezonatör: Belirli bir frekansta rezonans gösteren devre.
Osilatörler aktif eleman+rezonatör den oluşur. Rezonatöre göre adlandırma yapılır: rezonatörü kristal olana kristal osilatör, rezonatörü LC olana LC osilatör, rezonatörü dielectric olana dielectric resonator osilatör...
En tipik kristal osilatör devresi lojik "not" kapısı ve kristal ile yapılıyor, lojik not kapısı kutuplanarak yükselteç olarak çalıştırılıyor:
http://www.electronics-circuits.com/schematics/digital_circuits/del10004.png
Bu devreyle başlayabilirsiniz. Bu konuda ben de şunları merak ediyorum: Bu devreyi kurduğumda osilasyonun başlamadığı durumlar oldu, güç kaynağını kapattık açtık osilasyon başladı. Kristal osilatörde osilasyon başlama şartları nelere bağlıdır, toprağa inen kapasitelerin etkisi nedir...

ohacagatay

bağlanan external kapasiteler içindeki quartzsın stabil olarak belirli bir frekansta osilasyon yapması içindir
o kapasiteleri koymazsan crystal osilasyon yapmaz veya yanlış koyarsan doğru frekansta osilasyon yapmaz
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

ferdem

Konmasın demiyorum ama o kapasiteler olmadan osilasyon yapabilir, yaptığı görülmüştür. O kapasitelerin değerinin osilasyon frekansını etkilediğini de biliyorum, benim merak ettiğim kristal osilatörde o kapasitelerin osilasyon başlamasına etkisinin ne olduğu. Genişçe bir konu olduğundan oturup çalışılarak öğrenbilecek bir kavram olsa gerek. Osilasyon şartları: Barkhausen kriterleri, kararlılık analizleri vs. yapılmalı.

django

evet, atmega328p'de kapasitör koymadan 20mhz'de çalıştırabiliyorum. ama neden olduğunu bilmiyorum. takip :)